Başbakan Yıldırım'dan flaş asgari ücret açıklaması

Asgari ücretin bugün bin 404 TL olarak açıklanmasının ardından Başbakan Binali Yıldırım açıklamalarda bulundu

Başbakan Yıldırım'dan flaş asgari ücret açıklaması
banner432
Başbakan Binali Yıldırım, "Suriye'de kanı durduracak önemli bir ateşkese imza atıldı" dedi. Yıldırım, asgari ücretin 2017 yılında vergi dilimine girmeyeceğini de açıkladı.

İşte Yıldırım'ın açıklamaları;

Dizlerinin üzerine çökmüş bir Türkiye'yi dünyanın 16., Avrupa'nın 6. büyük ekonomisi haline dönüştürdük. Artık dünyada çapında ekonomik başarılar elde ederek şirketleriyle sektörleriyle gündem belirleyen bir Türkiye'den bahsediyoruz. İşte bugün yıllardır devame den Suriye'de akan kanı durduracak önemli bir ateşkese Rusya Federasyonu ile birlikte imza koyduk. Ümit ederiz ki bugüne kadar yaşanan acıların son bulması için önemli bir başlangıç olur"


"Küresel daralma söz konusu. Küresel daralmada mevcut refahın korunmasını bile bazı ülkelerde tehlikeye atıyor. Yani zenginleşme yerine fakirleşme riskini de ortaya çıkartıyor. Bütün bu unsurlara rağmen Türkiye, bütün olumsuzluklara rağmen küresel olumsuzluklar, bölgede yaşanan istikrarsızlıklar, hepsini bir araya gelmiş olmasına rağmen sağlam duruşunu muhafaza ediyor. 2008 krizinde küresel ortamların üzerinde bir büyüme yakalayarak bugünlere geldi. Hatırlayın o günlerde dünya büyük bir kriz yaşadı. Biz de nasibimizi aldık ancak toparlanmamız 1 yıl bile sürmedi. 2009'un yarısında kötüleşme gördük ve süratla krizden çıkarak büyüme oranlarımızı yıllık ortalamanın üzerine çıkarmayı başardık"

"410 BİN VATANDAŞIMIZA İŞ SAĞLADIK"

"Dünya ekonomisinde daralma var. Amerikan seçimleriyle beraber özellikle gelişmekte olan ülkelerde başlayan oynaklık var kurlarda. Bütün bunlara rağmen Türkiye bu yıl sonunu istediği büyüme oranıyla kapatamayacak. İlk yarı iyi olmasına rağmen üçüncü çeyrekte geçirdiğimiz o darbe girişimi, o alçak girişim ve sonrasında küresel piyasalarda yaşanan sorunlar sebebiyle büyüme oranımız beklediğimizin altındadır. Ama bütün bu olumsuzluklara rağmen biz bu sene içerisinde şu tarihe kadar 410 bin vatandaşımıza iş sağladık. 14 yıllık hizmetlerimizin getirdiği altyapı kazanımları, reform uygulamalarımız sayesinde bugün siz değerli genç işadamlarımız küresel pazarın oyuncuları haline geldiniz."

"YAPTIKLARININ HESABINI VERECEKLER"

"Bazıları 2017'de Türkiye için kötümser bir senaryo piyasaya sürdüler. Ekonomi sorunları derinleşecek. kriz devam edecek gibi maksatlı, algı oluşturmaya yönelik ciddi bir faaliyet var. Bu faaliyetlerin tesadüfi olmadığın bilmenizi isterim. 15 Temmuz'daki alçaklar amaçlarına erişemeyince bu sefer garip gurabadan çalıp çırptıkları paraları lobi şirketlerine aktararak Türkiye'nin imajını nasıl bozarız, ekonomisine nasıl zarar veririz bunun gayreti içerisindeler. Bunun için muazzam bir çalışma yapıyorlar. Ne yaparlarsa yapsınlar. O paralar da bitecek. Haydan gelen huya gider. Bu paraların da suyu çekecek. Sonra yaptıklarının hesabını verecekler. Zannetmesinler ki yaptıkları yanlarına kar kalacak. Bu şehitlerin, gazilerin hesabını soracağız. Bu millet bizden bunu bekliyor"

"2017 İYİ GELECEK"

"2017'nin huzur ve kardeşlik getirmesini niyaz ediyorum. 2017'de Türkiye bir yatırım yılı olacak. Biz zaten 65. hükümet olarak bunun kararını verdik, o yüzden de bütçede yatırımları yüzde 30'a yakın oranda arttırdık. Kamu yatırımlarını. Kamu yatırımlarıyla yetinecek değiliz. Asıl Türkiye'yi bir adım öne geçirecek sizlerin yapacağı işler. Onun için sayın cumhurbaşkanımızın da ifade ettiği gibi planlarınızı, hedeflerinizi asla ertelemeyin. 2017 iyi gelecek. 2017 her bakımdan ülkemiz için daha güzel günleri birlikte yaşayacağımız yıl olacak"

"PİYASADA NAKİT SIKIŞIKLIĞI VAR"

"Biz geçtiğimiz yıl olumsuzlukları yaşamamıza rağmen ekonominin ihtiyacı olan reformları iç gecikmeden aldık. En son aldığımız ekonomik tedbirler zannediyorum 8 Aralık. Bunlara baktığımız zaman ne yapmak istediğimizi gördünüz. Orada yaptığımız şu. Bir kere piyasada nakit sıkışıklığı var. Piyasa dönmüyor diye laflar ediliyor. Bakıyoruz arka planında yeniden yapılandırma ihtiyacı piyasada 40 milyar lira. O kadarlık tedbire lüzum yok."

"YENİ BİR KREDİ HACMİ OLUŞTURDUK"

"Öyle bir tedbir getirelim ki bugünün ihtiyacını değil önümüzdeki yılların ihtiyacını tahmin ederek piyasanın genişleyeceği, iş yapma kabliyetinin artacağı tedbir alalım. Bu ne olmalı? Yeni bir kredi hacmi oluşturduk. Toplam tutarı 250 milyar lira. Nasıl olacak? İhracatlara teminatı yüzde 100 devlet, kobilere yüzde 90, diğer ticari faaliyetlerde de yüzde 85'ini devlet üstlenecek ve ihtiyacınız olan bu nakit karşılanmış olacak. Burada tabi zannediyorum 3 yıllığına. 1 yıl ödemesiz, 2 yıl ödemeli, 3 yıl vadeli bir kaynak. Bunu değerlendireceksiniz. İşi mi büyütmek istiyorsunuz, sıkışıklığınızı mı gidermek istiyorsunuz, ne yapacaksınız bütün bunu Başbakan Yardımcımız Nurettin beyin koordinesiyle çalışılıyor"

"ASGARİ ÜCRETTE VERGİDEN KAYIP OLMAYACAK"

"Asgari ücret yeni yılda bin 404 lira olarak belirlendi ve bakanımız tarafından açıklandı. Orada bir yola gittik. Yılın yarısında şu kadar verelim yerine yıl boyunca geçerli bir rakamda mutabık kaldık ve açıkladık. Ama bunu yaparken 2 tane güzellik yaptık. Birisi geçen yıl olduğu gibi bu sene de işverenin prim yüküne katkı sağlamaya devam edeceğiz. Sizin bu asgari ücretten kaynaklanan maliyetinizin bir kısmını biz karşılayacağız. Bunun devlete karşılılığı 10 milyar lira. Bu iş için ayırdık. Bununla da yetinmedik yılın vergi diliminden dolayı senenin son 3 ayında asgari ücretin altına düşüyor bazı ücretler. Bunu da karşılamaya karar verdik. Bin 404 lira Ocak'ta da aynı olacak, Aralık'ta da aynı parayı alacak. Vergiden bir kayıp olmayacak. O farkı biz Maliye Bakanlığı marifetiyle karşılayacağız."

"GENÇLER ÜLKENİN TEMİNATIDIR"

"Bunlar sosyal devlet olmanın gereği şeyler. Bizim ülkemiz mutlak üstünlüğü olan bir ülke değil. Doğalgazınınz olur, petrolunuz olur mutlak üstünlüğünüzdür. Mukayeseli üstünlüğümüz var o da coğrafya. Sizlersiniz, gençler. Genç girişimci en büyük kaynaktır. Petrol biter, tükenir, fiyat inlersiniz, fiyat çıkar başkaları zarar görür. Ama genç insan, genç nüfus, ülkenin geleceğinin teminatıdır"

"TÜRKİYE BUNDAN SONRA AKIL TERİNE YATIRIM YAPACAK"

"Yetkin ve yeterli olduğumuz alanlarda kendi ürünlerimizi tercih etmeliyiz. Bir belediye başkanı bana yaptığı taşları gösteriyor 'Bak ne kadar güzel olmuş değil mi?' diyor. Nereden aldın dedim, Çin'den almış. Hiç güzel olmamış dedim. Pahalı olsun ama bizim olsun kardeşim. Üdüleceksek kendi insanımıza. Para burada kalsın. Pahalı alalım. Bizi aldatmış diye düşünüyorsanız öyle düşünmeyin. Para burada kaldıysa o aldatılmak demek değildir. Bunu yaparken rekabet edebilecek kapasiteye de rakiplerimizle dünyayla altyapıyı da yapalım. ARGE çalışmalarına özen gösterelim. Patent üretelim. Yeni patent yasası birçok imkan sunuyor. Harcı alem işleri herkes yapıyor. Herkesin yaptığı işi yaparsanız orada bir adım öne geçemezsiniz. Bir adım öne geçmenin yolu akıl teriyle alın terini birleştirmek. Türkiye bundan sonra akıl terine yatırım yapacak"

(Sabah)
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner393