7m

7m

hyundai

Balta'dan flaş poşet açıklaması: Gündem oluyorsa amacımıza ulaştık

TBMM Çevre Komisyonu Başkanı, AK Parti Trabzon Milletvekili Muhammet Balta gündemde olan plastik poşetler konusunda açıklamada bulundu.

Siyaset 05.01.2019, 10:16 05.01.2019, 10:26
Balta'dan flaş poşet açıklaması: Gündem oluyorsa amacımıza ulaştık

Plastik poşetlerin 25 kuruştan satılmasına yönelik yasanın mimarlarından olan TBMM Çevre Komisyonu Başkanı, AK Parti Trabzon Milletvekili Muhammet Balta,  yaptığı açıklamada tüketicilere yönelik uyarılarda bulundu. Balta, “Aksaklık varsa, vatandaşın bunu ihbar etmesi lazım” dedi. Balta, “Ülkemizin her noktası cennet, buraları gelecek nesillere bozmadan, tahrip etmeden bırakmak, devretmek istiyoruz” ifadesini kullandı. Aynı zamanda poşet üreticisi olan Balta, özetle şunları kaydetti:

2023 HEDEFİ: Türkiye’de 1 kişi yılda 440-500 poşet tüketiyor. Herkesin hayatında poşet var. Bunu 2019’da 90, 2023’te 40’a düşürmek istiyoruz. Neden 25 kuruş oldu? Daha fazla da olabilirdi. Amacımız toplumdan, milletten para almak değil. 25 kuruşun anlamı şu: ‘Biz atık miktarını nasıl azaltabiliriz.’ Şu anda poşet her yerde konuşuluyorsa, gündem oluyorsa amacımıza ulaştık. Poşetin altını diken, yıkayıp ütüleyen insanlar gördüm.

‘SIFIR ATIK’A TEŞVİK: 25 kuruşun, 15 kuruşu Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na gidecek. Bu paralar belediyelerin çevresel projelerine aktarılacak, bisiklet yollarının yapımında kullanılacak. Poşetlerin parası, fişlerde var. ‘Nasıl takip edeceğiz’ sorusunun yanıtı var. Plastik poşeti ücretsiz veren işletmelere depo alanı hariç kapalı satış alanın her metrekaresi için 10 TL para cezası verilecek. Vatandaşın şikayeti üzerine harekete geçilebilecek. Aksaklık varsa, vatandaşın bunu ihbar etmesi lazım. Plastik kullanımını ve israfı azaltmak istiyoruz. Çevreyi kirletmemek için bu kanunu çıkarttık. Atığın miktarı azalacak. Sıfır atık yönetim sistemini kuranlara teşvik verilecek.

KİRLETEN ÖDER: 2021’den itibaren depozito uygulaması zorunlu olacak. Lastik, pil, madeni yağ, elektrikli ve elektronik eşyalar, plastik ambalajlardan, metal ve kompozit ambalajlardan geri kazanım katılım payı alınacak. Kirleten öder... Atık miktarlarını azaltmak siyaset üstüdür. Daha temiz Türkiye için milletimizin desteğini bekliyoruz.

15 MİKRON UYARISI: Poşetin tamamen yasaklanmasını isteyenler var. Ekmek reyonunda veya gıdaların hijyeninin sağlanması için kullanılan, 15 mikron ve onun altındaki poşetler için ödeme yapılmayacak. Yeniliklere karşı direnç gösteriyoruz. Kasaya gidince, ‘10 tane de ver evde çöp poşeti kullanayım’ deniyordu. Şimdi 1 veya 3 poşete her şeyi sığdırmaya çalışılacak. Mağaza ve marketler, birçok defa kullanılacak alternatif taşıma ürünlerin geliştirmek durumunda. Poşetlerin logolu olması veya olmaması, 25 kuruşun alınmayacağı anlamına gelmez. Amaç poşet kullanımında sayıyı ve kullanılan plastik miktarını azaltmak.

HAYVAN HAKLARI YASASI: Hayvan haklarıyla alakalı çalışmalarımız sürüyor. Özellikle tecavüz, öldürme, işkence... Bir kanun teklifi daha gelmedi. Ocak içinde, olmazsa şubatta muhakkak... Cumhurbaşkanımızın talimatıdır. Bu çerçevede çalışıyoruz. Bilim adamı, veteriner hekim, akademisyen, hukukçu, hayvan haklarıyla alakalı STK’ları, tarafları dinliyoruz. Hayvanların rahatça yaşayabilecekleri ortamı devlet olarak sunmamız lazım. Zihniyet değişikliği oluşturmak lazım. Bunun tartışılması lazım. Tartışmadan zarar gelmiyor.

Eleştirileri biriktiriyorum

Yeni bir uygulama, farklı ve enteresan görüşler geliyor. Facebook, Twitter, sosyal medya ve mailden... Olumsuz yorumları seviyorum. Bu konuyla ilgili duyarlılık sağlıyor. Bir vatandaş diyor ki, ‘25 kuruşa aldığım poşette neden market logosu var? Para verip reklam yapıyorum’ diyor. Biri de diyor ki, ‘Mesele poşet falan değil, nasıl vergi alınırken, vergi alınmaz algısı yaratmak, gerisi hikaye’ diyor. Hepsine yorum yazdım. Sonra beni desteklemeye başladılar. Destek, eleştirilerden daha fazla. ‘Niye eleştiriliyor’ demiyoruz. Gelen eleştirileri biriktiriyorum. Yorum yapanlara ulaşmak istiyorum

Milliyet


Yorumlar (11)
HAKAN AKTÜRK 3 yıl önce
Muhammet Balta bakalım daha ne sürprizleriniz çıkacak. Yakında market önlerinde alışveriş için duran araçlardan siz park ücretide alırsınız. milletin kursağından çekin elinizi. Üretim, proje, yönetim gibi becerileri gayesi olmayan insanlar, ne kadar baya basit olduğunu gösteriyorsunuz. Birde küstahça açıklama yapmış kendisi yazık. ''Gündem oluyorsa amacımıza ulaştık''
yazık... yazık...
emrah 3 yıl önce
bir yıl önce 50 liraya aldığı malı şimdi 70 liraya alan vatandaş ses etmezken 25 kuruşluk poşete verdiği tepkiyi anlamak zor
ERDEM 3 yıl önce
O zaman belediyeler neden katı atık bertaraf bedeli alıyor.Siz poşete kadar düştüyeniz hükümet olarak vay ki vay halimize.
Asi61 3 yıl önce
Çevremi kaldı memleketi çöplüğe çevirdiniz.Sahilde dolaş çöplüğü gör dereler diycem dere bırakmadınız.Beyinlerinizdeki poşeti çıkarın önce.
Sempeer 3 yıl önce
Avrupa dada iki bi kaç yıl önce poşetler paralı oldu. Kimse isyan etmedi, tam tersi vatandaşlar destekledi. Poşete para vermek istemeyenler pazar çantasıyla alışverişe çıksın. Bizde öyle yapıyoruz ve hala daha yaşıyoruz ölmedik. Bu tepki ne, sonuçta doğa için denizlerdeki poşet girdapını sonlandırmak için yapıyoruz bunu. Bi dahaki adım pet şişelere yönelik olmalı. Bütün ülke pet şişe çöplüğü olmuş. Kimsenin umrunda değil.
Tevfik 3 yıl önce
9,5 TL’nden sattığınız halınpoşetini solar 7,25 olunca 16ya çıkarsınız dolar 5,25 oldu poşet kg hala 16 sayın balta en zaman düşüreceksiniz başkandan talimat mı bekliyorsunuz açıklasanız bi ( sayın balta Karadeniz plastik sahibidir )
Oflu 3 yıl önce
Sandıkta da amacınıza ulaşırsınız artık.
hasan 3 yıl önce
insanlarla dalga geçiyor
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@