Bakan Soylu'dan sert açıklama: Canına okuruz

Bakan Soylu: ''Kayıtsız Suriyeli işçi çalıştıranın canına okuruz!'' dedi

Siyaset 06.09.2019, 19:34
Bakan Soylu'dan sert açıklama: Canına okuruz

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 'Akademi Temsilcileri Göç Buluşması' programında yaptığı konuşmada, "Düzensiz göçmen konusunda ciddi bir adım attık. Düzenli ama İstanbul'da kayıtlı olmayan 35 bin, artı 65 bin daha derseniz 100 bin Suriyelinin İstanbul'dan başka vilayetlere gitmesi konusundaki hareketlenmeyi sağladık" dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Bahçeşehir Üniversitesi kampüsünde düzenlenen 'Akademi Temsilcileri Göç Buluşması' programına katıldı. Programa İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Bahçeşehir Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Enver Yücel, Göç İdaresi Genel Müdürü Abdullah Ayaz, İstanbul'da bulunan üniversitelerin akademik temsilcileri katıldı.

Programda konuşma yapan Soylu "İstanbul'da ortalama çalışma izni alan yabancı sayısı 700-750'ydi, haziran ayının sonuna kadar. Attığımız adımla birden bu rakam temmuz ve ağustosta toplam 7 bin 500'e çıktı. Demek ki attığımız adım da doğru ve reaksiyon alınabilecek bir adım. 9 bin aile, bu yaklaşık 35 bin kişi yapar, illerine -sadece kayıtlı oldukları değil, biz istediği ile gitme esnekliği sağladık- gitti. Şu anda 16 bin aile gitmek için hazır. Bu da 65 bin yapıyor. İstanbul'da yakaladığımız düzensiz göçmen yılbaşından bu yana ortalama 55 bin. Geçen yıl bunun dörtte biriydi. Düzensiz göçmen konusunda ciddi bir adım attık. Düzenli ama İstanbul'da kayıtlı olmayan 35 bin, artı 65 bin daha derseniz 100 bin Suriyelinin İstanbul'dan başka vilayetlere gitmesi konusundaki hareketlenmeyi sağladık."

"BURADA İŞ ADAMLARIMIZA SİTEM EDİYORUM"

 "Burada iş adamlarımıza da sitem ediyorum. Bize söz verdiler, çalışma bakanıydım, 'Çalışma şartlarını çıkartın, biz bunları rahat bir şekilde çalıştırma kabiliyetine sahip olalım.' dedi, hepsi yukarıdan aşağıya hangi sivil toplum kuruluşunu tanıyorsanız, biliyorsanız. 'Söz veriyoruz bunları çalışma izniyle çalıştıracağız.' dediler. Hepsi köle gibi çalışıyor. Şimdi çok net söyleyeyim, işin yürütülmesini aksatmayız, ama kim kayıtsız çalışıyorsa canına okuruz. Bu kadar açık ve net. Bu da ayrı uyumdur. Bunun SGK'sını, korumasını, güvenliğini sağlıyorsun. 31 Ekim'e kadar rehberlik yapıyoruz. 32 bin işyerine gittik, İstanbul'da. Şimdi Bursa, Ankara... 10 bin Suriyeli çalışıyor gözüküyor, böyle bir şey var mı? Para nereye gidiyor? Suriyeliler meselesinde sabahtan akşama kadar dayağı biz yiyelim, iş adamları parayı kazansınlar, belki oturdukları yerden bize sallayıversinler, ama kaçak çalıştırmaya gelince de 'Suriyeli şöyle gelsin, Afgan böyle gelsin' diye konuşsunlar. Yok öyle bir şey. Devlet böyle idare edilmez." 


Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
Yorumlar (15)
Hakan 5 ay önce
At yalani seveyim inanani...
yakun 5 ay önce
''Kayıtsız Suriyeli işçi çalıştıranın canına okuruz!'' Bu sokak ağızları; layık olmasa bile bakanlık koltuğunda oturan bir kişiye asla yakışmaz. Sonra sen çalışma bakanı mısın? İçişleri bakanı mı? Nesin? kimsin?
davut 5 ay önce
Arsin organize sanayi ye gel de Afgan Suriyeli gör sayın bakan. Atıp tıtmakla olmuyor bu işler tedbiri al
Kocaeli 5 ay önce
Ülkeyi yol geçen hanına
Ahıra cevirdiniz
Kenan 5 ay önce
Kayıtsız suriyeliyide bu ülkede tutanın canına halk okur
Mülayim. 5 ay önce
Ola Ne dersun he.
Misafir 5 ay önce
He ya sen doldur ülkeye mülteci adı altında ne olduğu belli olmayan bir sürü soysuzu şimdi de kalk vatandaşını tehdit et gerçi içişleri bakanlığını bırakıp bir haftadır milletini başkanını tehdit eden birisi var karşımızda ne mutlu bize ne güzel ülkede yaşıyoruz muz cumhuriyeti maşAllah
ali halis 5 ay önce
trabzondaki tum otellerde kayitsiz suriyeli calisiyor,
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@