Bakan Koca: Salgın Anadolu'da ikinci zirve döneminde

Bakan Koca açıklamalarda bulundu

Siyaset 23.10.2020, 20:02 23.10.2020, 20:36
Bakan Koca: Salgın Anadolu'da ikinci zirve döneminde

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca koronavirüsle ilgili açıklamalarda bulundu.

Bakan Koca'nın açıklamalarından satır başları:

Durum bölgesel yayılmadan daha ciddidir. Gelinen noktada yeni bir değerlendirme yapmak gerekir.

Salgın Anadolu'da ikinci zirve döneminde. Riskli bir tırmanışla karşılaşıyoruz.

"BURSA'DA VAKA SAYISI 1 AY ÖNCESİNE GÖRE 3 KAT ARTTI"
Bursa'da bir ay öncesine göre günlük vaka sayısı 3 kat artmıştır. Bilecik'te 2 katı artmıştır. Balıkesir, Yalova ve Çanakkale'de yüzde 50 artmıştır.

Bursa'da yoğun bakım yatak kapasitemize 198 yatak ilave ediyoruz. Çanakkale'de yoğun bakım sayısına 39 adet daha ekliyoruz.

Bursa Devlet Hastanesi, eski adıyla Memleket Hastanesinin, pandemi sonrası renovasyonunu yaparak sağlık hizmet sunumuna devam etmesini sağlayacağız. Bu tesisler üzerinden hiçbir spekülasyona izin vermeyelim. Birçok şehir hastanemizin açıldığı illerde olduğu gibi, önceki tesislerimize sahip çıkarak hizmet sunmaya devam edeceğiz.

"MECBURİYETLERİMİZ DIŞINDA EVİMİZDE KALALIM"
Her şeyden önce, dışarıda geçirdiğimiz zamanı asgari düzeye indirmeliyiz. İşimiz, mecburiyetlerimiz dışında evimizde kalalım.

Tedbire boş verip, seyri kendi halinde bırakırsak, kapalı ortamların da etkisiyle, kış hepimiz için bir yenilgi dönemi olur.

Salgının bu devresinde, asıl ciddi sınavı kalabalığa karşı vereceğiz. Evimiz dışında, iş yerimiz dahil, başkalarıyla paylaştığımız her ortamda maske takalım. Mesafe kuralıyla birbirimizi virüsten koruyalım. Yeni vakaların önünü kesecek asıl güç bu basit tedbirlerdir.

"TEDBİRLERDEN DAHA GÜÇLÜ BİR SİLAHIMIZ YOK"
Salgınla mücadelede halen, tedbirlerden daha güçlü silahımız yok. Biliyoruz ki bu mücadele sadece hasta tedavi ederek kazanılamaz, yayılmayı önleyerek kazanılır. Bu ise ancak ve ancak tedbirlere uymakla mümkündür.

GRİP AŞISI AÇIKLAMASI
Geçen yıla göre en az iki kat oranında aşının tedarik ediliyor olduğunu, bunu üç milyon, hatta daha fazlasına çıkartmak için gayret içinde olduğumuzu söylemek istiyorum.

Bilim Kurulu grip aşısı içim kimlere öncelik verilmesi gerektiğini belirledi. Grip aşısı riskli gebelere, 65 yaş üzerindeki kronik hastalara, 5 yaş altı kronik hastalara, riskli çalışan sağlık çalışanlarına, organ nakli olanlara yapılacaktır.Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (1)
murat 12 ay önce
sayın bakan tedbirden daha guclu silah samimiyet hatırlatayım istedim.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@