banner556

Akşener'den Erdoğan'a koronavirüs eleştirisi: Tek sorumlu var, sensin

İYİ Parti lideri Meral Akşener partisinin grup toplantısında açıklamalarda bulundu

Siyaset 01.12.2020, 10:30
Akşener'den Erdoğan'a koronavirüs eleştirisi: Tek sorumlu var, sensin

İYİ Parti lideri Meral Akşener, koronavirüs pandemisiyle mücadele konusunda hükümeti eleştirdi. Akşener, "Buradan ilan ediyorum; bu iktidarın millete verecek hiçbir şeyi kalmamıştır. Bu iktidar, ömrünü tamamlamıştır. Bu iktidar, millet iradesine değil, sarayzadelerin keyfine teslim olmuştur. Bu iktidar, milletimiz için, pandemi kadar tehlikeli bir hale gelmiştir. Sayın Erdoğan; salgın sürecini kötü yönettiğinizi, tedbirlerde geç kaldığınızı, artık herkes biliyor. Gerçeklerle yüzleşme vakti, artık geldi de geçiyor" dedi

İYİ Parti lideri Meral Akşener partisinin grup toplantısında konuştu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dün açıkladığı yeni koronavirüs tedbirlerine değinerek konuşmasına başlayan Akşener, “Şubat ayından bu yana, dünyayı saran pandemiyle ilgili iktidarı uyarıyoruz. Bazı ülkelerin hatalarından ders çıkarırlar diye umduk, olmadı.Dar günde, vatandaşlarının yanında olurlar diye bekledik, olmadı. Vatandaşımızın sağlığı, canı için yaptığımız önerilere kulak asar, adımlar atar diye bekledik, olmadı. Salgının ikinci dalgasının ayak sesleri geldiğinde, uyarı ve önerilerimizi tekrarladım. Pandeminin başından bu yana gayretli gördüğümüz Sağlık Bakanı’nı da, alınan her karara tebelleş olan Sayın Erdoğan’ı da uyardım. “Bu işin bedeli ağır olacak. Milletimizi bu belaya karşı, korumasız bırakıyorsunuz. Önerilerimizi yerine getirin.” dedim. Ama maalesef, Sayın Erdoğan, ekonomiden teknolojiye, hukuktan tarihe, sanayiden sağlığa, her konuyu en iyi bilen olduğu için, yaptığımız hiçbir uyarıyı, hiçbir önerimizi dinlemedi. Aylarca, vaka sayılarını saklayıp, sadece hasta sayılarını açıklayarak, herkesi kandırabileceklerini sandılar. O da olmadı. Sadece kendilerini kandırdılar” dedi.

"HER YERDE TABLO VAHİM"

Akşener, konuşmasında, “Memlekette pandemi başını alıp, dünyada üçüncü sıraya çıkınca, bu sefer dönüp dünyayı işaret edip, dediler ki, “Bakın her yerde tablo vahim.” Sayın Erdoğan; aylardır, “Çok iyi durumdayız. Zaten şehir hastanelerimiz var.” diye, caka satarken iyiydi de, Dünyadaki duruma işaret etmek, şimdi milletimiz virüsten kırılırken mi aklına geldi? Ayıptır, günahtır. 83 milyonun vebalini taşıyorsunuz. Ama daha bunun ağırlığını bile kavrayamıyorsunuz. Evet, dünyada durumu kötü olan ülkeler var.Ama, ikinci dalgaya karşı, kendini koruyabilmiş ülkeler de var. Sizin işiniz, kötü olan ülkeleri göstermek değil, Türkiye’yi durumu iyi olan ülkeler arasına sokmaktı. Ama söz konusu olan vatandaşlarımızın canıyken bile; siyaset iletişimiyle, algı yönetimiyle, propagandayla sorumluluktan kaçabileceğinizi sandınız. Canı yanan milletimizin, yaşadığı gerçek ortadayken, yalanların yatsıya kadar süreceğini, gerçeğin kapımızı çalacağını görmediniz. Artık yüzlerinizde, milletine yalan söylemiş bir iktidarın, kapkara lekesi var. İlk seçimde milletimizin karşısına bu lekeyle çıkmak zorunda kalacaksınız” ifadelerini kullandı.

 "TEK SORUMLU VAR, SENSİN"

“Peki sonunda ne oldu?” diye sözlerini sürdüren İYİ Parti lideri, “Pandemi ülkemizi sardı. Onlarsa işi götürüp, varlıklarıyla gurur duyduğumuz, sağlık ordumuzun sırtına yıktılar. Sorumluluğu, önerilerine kulak asmadıkları, Bilim Kurulu’nun üzerine yıktılar. Ardından da vatandaşlarımızı suçladılar. Sen mitingler yapıp, millete çay atmakta sakınca görmeyince, elbette, her şeyin yolunda olduğunu düşünüp, kurallara uymayan vatandaşlarımız oldu. Ama iktidar olarak senin görevin, bütün vatandaşlarımızı koruyacak önlemleri almaktı. Hayatı paradan puldan, yönetmeyi de, eşi dostu zengin etmekten ibaret sanan bir zihniyetin, ülkemize faturası ağır oluyor. Bakıyorsunuz, yine ellerini yıkamışlar, yine hiçbir suçları yok… Yok öyle yağma Sayın Erdoğan! Ekonomiyi damadının, Pandemi’yi de vatandaşın üzerine yıkıp, bu işten elini yıkayıp çıkamazsın. Madem tek adam düzenini kurdun, o zaman tek sorumlu var, o da sensin! Madem siyasi rantın, kırıntısını görünce üzerine atlıyorsun, başarısızlıkları da bir zahmet üstleneceksin” dedi.

Akşener sözlerini şöyle sürdürdü:

“Pandeminin ikinci dalgası Türkiye’ye pahalıya mal oldu. Bu süreçte, laf kalabalığıyla günü geçiştirmek yerine, somut adımlar atılması gerekiyor. Bu amaçla milletvekillerimiz, salgının başından beri yaptıkları gibi, süreci yakından takip ettiler, soru önergeleri verdiler, kanun teklifleri verdiler.

Milletin sesi olmaya, milletin gerçeklerini iktidara anlatmaya çalıştılar. Mesela dediler ki; ‘Türkiye’ye getirilecek aşılar, tüm vatandaşlarımıza ücretsiz yapılsın.’ Hepimizin sağlığı için yaptığımız bu öneri, Cumhur ittifakının oylarıyla reddedildi. İktidarın vekilleri reddetti ama, Sayın Erdoğan dün akşam çıkıp, ‘Aşılar ücretsiz yapılacak’ dedi. Güler misin, ağlar mısın? Mesela milletvekillerimiz dedi ki; ‘Pandemi nedeniyle işyerini kapatmak zorunda kalan işletmelere, 2021 yılı bütçesinde ödenek konulmadı. Esnafımıza 6 ay süreyle, aylık 2 bin lira destek ödemesi yapılsın.’ Esnafımızı ferahlatmak için yaptığımız bu öneri, Cumhur ittifakının oylarıyla reddedildi. Peki dün akşam bu konularda tek bir söz duyan oldu mu? Yok. Siyasi ranta gelince, topa giren Sayın Erdoğan, esnafa gelince ıslık çalmayı tercih etti. Milletimiz için istedik, Cumhur ittifakı reddetti. Esnafımız için önerdik, Cumhur ittifakı reddetti. Oysa, Türkiye Cumhuriyeti devleti, milletine ücretsiz aşı yapabilecek bir devlettir. Oysa, Türkiye Cumhuriyeti, zordaki esnafına, aylık 2 bin lira destek verebilecek bir ülkedir. Ama maalesef Türkiye’yi yöneten bu iktidar, milletimizi önemsemiyor, esnafımızı önemsemiyor. Millet namına iyi olan ne varsa, küçük ortağıyla birlikte, parmak kaldırıp engel oluyorlar. Tek dertleri var, o da koltukları…”

 "BU İKTİDAR ÖMRÜNÜ TAMAMLAMIŞTIR"

“Bunun son örneğine Sayın Erdoğan’ın dün akşamki konuşmasında hep beraber şahit olduk” diyen Meral Akşener, “Milletimiz dün akşam Cumhurbaşkanı’nın konuşmasını bekledi. Ne diyecek, nasıl önlemler açıklayacak, merak etti. Çünkü bütün bilgiler onda.Yetki onda.İmkan onda. Ama o gitti, yine yarım yamalak önlemler açıkladı. Siyasi hesaplarla, ürkek adımlar atıp, milletin sağlığını, canını riske atmaya devam ediyorlar. Bilim insanlarının tamamı en az 14 günlük kapanma diye ısrar ediyor. Sayın Erdoğan’ın umurunda değil. Millet canının derdinde, ülkenin birliğinin sembolü olması gereken Cumhurbaşkanı,hala siyasi kavga peşinde. Bıkmadın mı Sayın Erdoğan? Millet canının derdinde, canının. Önce birlik diyorsun, sonra o birliği sen parçalıyorsun. Böyle bir dönemde, en son ihtiyacımız olan kamplaşmak, kavga etmek. Ama sen hala ötekileştirme, kamplaştırma peşindesin.Böyle olmaz Sayın Erdoğan! Böyle devlet yönetilmez. Yapma! Gün, siyaset yapma günü değil. Gün, topyekûn mücadele günü. Felaket geldi kapımıza dayandı. Yaraları sarmak yerine, kafa göz yarmak, devlet insanlığına sığmaz.Sana düşen, millete örnek olmak, rehber olmak, bu cendereden en az hasarla çıkmamızı sağlamak. Sana düşen, nasıl ölmeyeceğiz, onu anlatmak. Sana düşen, esnafımıza, çalışanlarımıza hangi destekleri vereceksin, onu anlatmak. Sana düşen, vatandaşlarımızdan ne bekliyorsun, sen onlara ne vereceksin, bunları anlatmak. Masal anlatmayı bırak Sayın Erdoğan! Bu millet tarihini de, değerlerini de, senden önce olduğu gibi, senden sonra da korumasını bilir. Şimdi bütün mesele, milletin canını, birliğini, dirliğini, sağlığını korumak. Bunları nasıl yapacaksın sen asıl onu anlat! Buradan ilan ediyorum; bu iktidarın millete verecek hiçbir şeyi kalmamıştır. Bu iktidar, ömrünü tamamlamıştır. Bu iktidar, millet iradesine değil, sarayzadelerin keyfine teslim olmuştur. Bu iktidar, milletimiz için, pandemi kadar tehlikeli bir hale gelmiştir. Sayın Erdoğan; salgın sürecini kötü yönettiğinizi, tedbirlerde geç kaldığınızı, artık herkes biliyor. Gerçeklerle yüzleşme vakti, artık geldi de geçiyor. Derhal 14 günlük sokağa çıkma yasağını uygulayın. Bunu yaparken de vatandaşımızın mağduriyetini önleyecek önlemleri eksiksiz alın. Zararın neresinden dönersek kardır. Zaman, Türk Milleti’nin sağlığını, canını koruma zamanı, siyasi rant kovalama zamanı değil” ifadelerini kullandı.

BORSA İSTANBUL HİSSESİNİN SATIŞI

Borsa İstanbul’un yüzde 10’luk hissesinin Katar’a satılmasınaı eleştiren Akşener, “Dünyanın alışveriş çılgınlığına sahne olduğu sırada, Türkiye’de bir başka alışveriş çılgınlığı oldu. Sadece mağazalarda değil, Sayın Erdoğan ve Katar Emiri’nin huzurunda, çok daha büyük satışlar oldu. İstanbul’daki önemli bir alışveriş merkeziyle, Varlık Fonu’na devredilmiş Borsa İstanbul’un yüzde 10 hissesi, Katar Devleti’nin fonu tarafından satın alındı. Bu satışların yanında, içeriği henüz açıklanmayan bir dizi anlaşma yapıldı. Bu anlaşmaların konuları arasında limanlar, Haliç, su kaynaklarımız, hatta aile ve kadınlarla ilgili bir mutabakat bile var. Altını önemle çizmek istiyorum: Birçok devlet ya da şirket, yabancı borsalara ortak oluyor, yatırımlar yapıyor. Biz yabancı sermayeye, ya da yatırımlara karşı değiliz. Ancak, gelişmiş ülkelerde, bu tür satışlar ya da yatırımlarla ilgili olarak kamuoyuna bilgi verilir. Şu nedenle, şu şartlarda, şöyle bir anlaşma yaptık denir. Devlet, ‘Ticari sır’ maskesinin ardına saklanmaz. O yüzden, gizli saklı, yangından mal kaçırır gibi yapılan bu anlaşmaların akıbetini, dikkatle takip edeceğiz” diye konuştu.

BÜTÇE GÖRÜŞMELERİ

İYİ Parti lideri Akşener, 2021 bütçesi görüşmeleri hakkında ise, “Bütçeyle ilgili komisyonda muhalefetin verdiği hiçbir önerge kabul edilmedi. Bu durumu demokrasiyle bağdaştırmak mümkün değil. Sonuç olarak, 2021 yılı bütçesi, Enerjisi bitmiş bir Hükümetin, milletin hiçbir sorununu çözmeyen bir bütçesi olarak tarihe geçecektir” dedi. Akşener, “AK Parti iktidarı ve Sayın Erdoğan, milletin dertlerine sırtını dönmüş, yalnızca iktidarda kalabilmenin hesaplarıyla meşgul. Büyük bölümü, asgari ücretle geçinmek zorunda kalan milletimiz, umurlarında bile değil” ifadelerini kullandı.

Akşener sözlerini şöyle sürdürdü:

“İYİ Parti olarak, kurulduğumuz günden beri, sürdürülebilir bir büyümenin, ancak üretimle, istihdam yaratarak sağlanacağını söylüyoruz. İktidarın yanlış politikaları sonucu, vatandaşımızın borçlanmadan yaşayabilmesi imkansız hale geldi. Bu iktidar, Türk milletine zenginliği değil, yönetilebilir bir fakirliği layık gördü. Pandemide bile, vatandaşına doğrudan destek olmayı aklından geçirmeyen, sadece kredilerle borçlandırmayı ve askıda ekmeği reva gören bir iktidar var. AK Parti iktidarında, hane halkı borcunun milli gelire oranı, tam 10 kat artarak yüzde 17’ye, reel sektör borcunun, milli gelire oranı ise, 3 kat artarak yüzde 74’e ulaştı. Şirketlerimizi ve vatandaşımızı, her geçen gün daha da borçlandıran, istihdam sağlayamayan bu iktidarın, artık sonuna geldiğimiz açık. Milletimizin her bir ferdinin kendine şunu sormasını istiyorum; ekonomik durumumuz, bir önceki aya göre daha mı iyi, yoksa daha mı kötü? Dolayısıyla, iktidar ülkeyi bir önceki aya göre, daha mı iyi yönetiyor, yoksa daha mı kötü yönetiyor? Bu sorunun cevabını biliyoruz. Bu sorunun cevabını, çarşıda, pazarda, ay sonunda hep birlikte yaşıyoruz. Demokrasi işte bunun için vardır. Millet, işlerin kötüye gittiğini gördüğünde, sandıkta gereğini yapar. Millet iradesi, şaşmaz bir tartıdır. Ve her siyasi parti o tartıya çıkar, gerçekle yüzleşir. Yüzleşmemiz gereken o gerçeklerden biri de, Asgari Ücret konusudur. Çünkü Asgari Ücret, evine ekmek götürmekte zorluk çeken, 10 milyondan fazla haneyi ilgilendirir. Çünkü Asgari Ücret, en küçükten en büyüğe, bütün şirketlerimizi ilgilendirir. Çünkü Asgari Ücret, zor durumda olan tüm esnaflarımızı ilgilendirir. Çünkü Asgari Ücret, iş bekleyen 5 milyondan fazla insanımızı,kayıt dışında çalışmak zorunda kalan, 10 milyona yakın vatandaşımızı ilgilendirir.”

Yorumlar (20)
Gokhan61 2 ay önce
Yok canim reyizimiz(reisimiz) hicbirseyden sorumlu olurmu tek sorumlu cehape ve bizi kiskanan dis gucler meral hanim siz yanlis biliyorsunuz
Erdinç 2 ay önce
Sayın akşener HDP ile yaptığınız anayasa çalışmasınin üzerini kapatmak için var gücümüzle gündemi değiştirmeye çalışın bakalım mızrak çuvala sigmiyir
Soner61 2 ay önce
Komuşmasını bilmeyen Akşener, sen zaten kimin ne olduğun belli. Sen git Sarayda Yemek pişirmeye öğren ve temizlik yapmayı öğren. Not mikrop kırıcı Domestos kullanmaya unutma Akşenerçiğim
AHMET 2 ay önce
MERAL HANIM RİCA ETSEM CHP-İP-HDP VE SAADET PARTİSİYLE HAZIRLADIĞINIZ ANAYASANIN MADDELERİNİ PAYLAŞABİLİRMİSİNİZ.
Taka Reis 2 ay önce
Çamur at izi Kalsın Sizin siyaset anlayışı yok (Akşener)
Noname 2 ay önce
Ya ben bilmiyorum yada ağam bizimlen Eğleniyor secim Tarihı bellimi hayır Milletvekilimi hayır bu hanımefendi amacı ne o zaman her gün tv de !! Birde güçlendirilmiş parlemto sistem diyor biri de sormuyor anlatın bize şü güçlendirilmiş sistemi nası
ercan 2 ay önce
Bu iktidar gidecek te iktidara millet mi gelecek ? Hayır.. Siz vesayetçisi olduğunuz güçler adına geleceksiniz ! Allah göstermesin.
Hüseyin 2 ay önce
Kendi pisliğinin örtbas etmek için hertürlü entrikalara başvuruyorsun 7 düvenle içerde dışarda savaş veren ,milli olsun Türk milletinin olsun diye Akdenizde karadenizde harıl harıl çalışan erdoğan suçlu s. D.denk akşener baykemal hdp mollaoğlu nekadar hayin varsa çok iyi kurtarıcı vatan perver.
Sorulmazmı kız meral Türkiye Cumhuriyet inin nasıl 28 eyalet devlete böleceksin terör cenazelerinde boy gösterip sehit kanları ile sulanmış bu ülke senin babanın malı değil sen gidip volvadinada babanın bahçesini parselle utanmadan arlanmadan Hırsızlarda arsızlarda bu ülkenin yönetimine talp oluyorsunuz yazıklar olsun size inanıpda oy vereceklere
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@