Ahmet Davutoğlu'nun partisinin ismi belli oldu

Ahmet Davutoğlu'nun partisinin adı Yaşam ve Adalet Partisi oldu

Siyaset 10.12.2019, 16:13
Ahmet Davutoğlu'nun partisinin ismi belli oldu

Bu hafta partisini ilan etmesi beklenen Ahmet Davutoğlu’nun kuracağı partinin isimi, logosu ve tüzüğü belli oldu. Davutoğlu'nun partisinin ismi Yaşam ve Adalet Partisi oldu.

AK Parti'den ihracı istenince istifa kararı alan Ahmet Davutoğlu, uzun süredir yeni parti çalışmalarını sürdürüyordu.

Yaşam ve Adalet Partisi

Önümüzdeki hafta yeni partisinin resmi duyurusunu yapmaya hazırlanan Ahmet Davutoğlu'nun kurduğu partinin adı ve logosu ortaya çıktı: Yaşam ve Adalet Partisi

Kurucular kurulu listesiyle birlikte partinin kuruluşu için dilekçelerini verecekler

Öte yandan Davutoğlu’nun bu hafta Cuma (13 Aralık) günü ya da önümüzdeki hafta Pazartesi günü (16 Aralık) partisinin resmi kuruluşu için işlemleri başlatacağı iddiası da kuvvet kazanıyor. Davutoğlu ekibinin kulislerinde, şu andaki durumda bir sorun görünmediğini, bir aksilik de çıkmaması halinde bu iki tarihten birinde kurucular kurulu listesiyle birlikte partinin kuruluşu için dilekçelerini verecekleri konuşuluyor.

Ahmet Davutoğlu'nun partisinin ismi belli oldu

Partide kimler var?

Ahmet Davutoğlu’nun tabelasını asmaya hazırlandığı partide Türkiye’nin Avusturya Büyükelçisi Ümit Yardım da yer alıyor. 58 yaşında olan Ümit Yardım, Davutoğlu’nun başbakanlığı döneminde Moskova Büyükelçiliği görevini yürütüyordu. 2016’dan sonra Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcılığına getirilen Yardım bu yıl Viyana Büyükelçiliği görevine atanmıştı.

Eski YÖK Başkanı olan Polonya Büyükelçisi Yusuf Ziya Özcan da partide

Yeni partideki bir diğer bürokrat ise eski YÖK Başkanı olan Polonya Büyükelçisi Yusuf Ziya Özcan… Partide Kürt kökenlilerin yanı sıra gayri müslimlerle birlikte geniş bir temsil sağlanmaya çalışılacak. Alevi kesiminden ise Dinçer Türkmen ve Doğan Demir partideki isimler olacak.

Erol Olçak’ın eşi de katıldı

AK Parti’nin efsane seçim reklamlarını hazırlayan merhum Erol Olçok’un eşi Nihal Olçok da Davutoğlu’nun partisine katıldı. Erol Olçok oğlu ile birlikte 15 Temmuz darbe girişimine direnirken köprüde şehit edilmişti.

Partisinin kurullarında 25 kadın ile 25 genç isme yer verdi

Ahmet Davutoğlu partisinin kurullarında 25 kadın ile 25 genç isme yer verdi. Yeni partinin milletvekilleri ise ön seçimle belirlenecek.

Başkanlık yerine parlamenter sistem

Ahmet Davutoğlu ittifaklara şimdilik sıcak bakmıyor. Hedefini 50+1 alarak tek başına iktidar gelmek olarak belirledi. İktidara geldiği taktirde ise başkanlık sistemi yerine yeni bir parlamenter sistem hedefliyor. Bu sistemin Almanya, Fransa, Hollanda karışımı olması planlanıyor.

Partilerden milletvekili transferi yapmayı düşünmüyor

Davutoğlu ilk planda siyasi partilerden milletvekili transferi yapmayı düşünmüyor. Fakat bir erken seçim söz konusu olursa ve partinin seçime katılamama ihtimali ortaya çıkarsa, vekil transferi yapacak. İddiaya göre İYİ Parti ile HDP saflarından Davutoğlu’nun partisine geçmek isteyenler var.


Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
Yorumlar (14)
yorumcu 1 ay önce
Son 20 yilda yasadiklarimiza bakarak ; yeni kurulan bir partinin isminde “adalet” geciyor olmasi beni bir hayli endiselendiriyor.
ercan 1 ay önce
git işine hoca. başka işin mi yok ?
Tahir 1 ay önce
Sahtekarlar Erol olçokun eşi 2013 yılında anlaşmalı Erol olçoktan boşannış ve süleymanoğlu kızlık soyadını almış.15 temmuz darbesinden sonra Olçok soyadını kullanarak sitasete girmeye çalışıyor.Geçenlerde Olçok ailesi tepki göstermişti Ilçok adını kullararak istismar yapma diye.
İhsan Özel 1 ay önce
Bravo. Güzel tespit. Yorumu beğenmeyenler ! Size şaşırmadım. Kim olduğununuzu herkes biliyor.
ahmet seçilmiş 1 ay önce
yap boz partisi
Alp TÜRK 1 ay önce
Yıktığını yapmaya geliyor serok Ahmet..
devran 1 ay önce
reziller
Kalyoncu 1 ay önce
Tiyatroya devam, şıracının şahidi bozacı
hoca 1 ay önce
bu bardi buyuk oy alacak gibi hem yasam hemde adalet,adaletin bumu yasam
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@