7m

Çapkınoğlu

uzungöl yayla otel

Almanya'da gördü, Sinop'taki evine kurdu

Almanya'da çalışıp emekli olan kadın Evinin bahçesine güneş enerjisi santrali kurdu.

Sinop 01.06.2022, 15:05
Almanya'da gördü, Sinop'taki evine kurdu

Almanya'da çalışıp emekli olduktan sonra Sinop'taki köyünde yaşamaya başlayan 64 yaşındaki Kezban Karaman Almanya'da bir evin bahçesinde gördüğü güneş enerji santralini köyüne kurdu. Elektrik ihtiyacını güneşten karşılayan Karaman, ''Ben çocukluğumdan beri bunları ışık olarak gördüm. Sonradan da rüzgar türbinlerini gördüm tanıdım. En son da güneş enerjisini gördüm. Onu da yaptırdım. Bunun hammaddesi Allah’tan. Güneşten alıyor yapıyor işte. Teknolojiyi zaten bulan bulmuş'' şeklinde konuştu.

Çeşitli işlerde çalıştıktan sonra emekli olan ve yaşamını Sinop'un Gerze ilçesinin Gürsökü köyünde sürdüren 2 çocuk annesi Karaman, Almanya'da evlerde gördüğü güneşten elektrik üretmeye yönelik sistemi köyünde de kurmak istedi. Köydeki 150 metrekarelik evinin bahçesine güneş panelleri kurduran Karaman, kullandığı elektriği karşılamaya başladı.

HAMMADDESİ ALLAH'TAN

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Kezban Karaman, “Ben çocukluğumdan beri bunları ışık olarak gördüm. Sonradan da rüzgar türbinlerini gördüm tanıdım. Bizim sülalemiz hepsi Almanya’da. En son da güneş enerjisini gördüm. Onu da yaptırdım. Çünkü ihtiyacımız var. İnsanoğlunun ihtiyacı var. Elektrik, su şimdiki devirde yaşanmıyor. Bunun hammaddesi de Allah’tan. Güneşten alıyor yapıyor işte. Teknolojiyi zaten bulan bulmuş. Az çok elektrikten anlayan bunları kendi evine neden yapmıyor? Niye elektrik parası ödüyor? Ben anlayamıyorum yani. Elektrikten anlayan gençler evlerinin üstlerine yapsınlar, elektriklerini üretsinler. Elektrikten anlayan gençler elektrik parası vermesin” dedi.
 


Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@