banner556

23.11.2020, 08:41

Sıkıcı şehirler gelişmez

Bizim Neslin Uşakları (BNU) ve Trabzonlu İşadamları ve Bürokratlar Derneği (TİAB), Trabzonluların Spor Şehri tasavvurunu düzenledikleri çalıştay raporunda kayıt altına almışlardı. Spor Şehri için önemli bir aşamadan geçiyoruz; Sporcu Performans ve Data Merkezi kurulumunda makineler teslim alındı. Sporcu performans ve data merkezinin inşaatına da Trabzon Büyükşehir Belediyesi eş zamanlı başladı. 

Sıkıcı şehirler gelişmezBu sonuç, sporun bütün paydaşları ile gerçekleştirilen bir çalıştay ile başladı.  Süreç, elma seven birinin elma yetiştirmesi için -çekirdeği toprakla buluşturması- gibi ilerledi.

Süreci ilerleten BB Murat Zorluoğlu, DOKA Genel Sekreteri Onur Adıyaman, GHM Birdal Öztürk ve TRU Spor Bilimleri Fakültesi dekanı Fatih Bektaş oldu.

Su sporları için aynı ekip harekete geçti

Olimpik ve olimpik olmayan su sporları merkezi için hedefe Gülcemal dolgu alanını seçtiler.

Suya dayalı neler yapılabilir?

Olimpik branşlar; Durgusu ve akarsu kanosu, kürek, yelken..

Olimpik olmayan branşlar; deniz kanosu, dragon bot, Venedik gondolu, Hover craft, suya dayalı rekreatif etkinlikler,

Su dışında; tubing, dağ bisikleti sayılıyor.

Yine Gülcemal (ayının bin hikayesi de bal ve armut üzerinedir)

BB, STK’lar, TRU Spor Bilimleri Fakültesi ve GHM Su Sporları Merkezi parkurları için Gülcemal dolgu alanını adres gösterdiler. Bu merkez şehirle birlikte iç içe yaşasın, yaşatılsın isteniyor. 

Sıkıcı şehirler gelişmez

BB yetkilileri de projeyi destekliyorlar: Sıkıcı şehirler gelişemez.

Gülcemal su sporları merkezinde (Yelken, kano, sörf, kürek, rafting vb. sporları) yapılabilecek. Bir turizm destinasyon alanı yaratılacak. Yerli ve yabancı binlerce sporcu için Trabzon’da kamp ya da yarışma olanağı yaratılacak. Trabzonlular kadar bölge insanı bu yaşam alanında su sporlarını izlerken karada da gerçekten keyifli zaman geçirebilecek.

Nasıl?

Etkinlikler karada da farklı aktivitelere katılma ya da izlemeye olanak yaratacak. Trabzonlular Gülcemal’de oluşturulacak parkurlarda kürek çekenlerin, rüzgar ile dans eden yelkencilerin, sörfçülerin, kanocuların, raftingcilerin büyük heyecanlarına ortak olacaklar.

Bu şehrin denizi en güçlü yanıdır. Bu güçlü yanın açığa çıkarılma zamanı gelmiştir.

Su Sporları Merkezi sadece Trabzon’un değil ülkemizin de ilk ve tek merkezi olmaya şimdiden adaydır. Hatta uluslararası su sporları kampları için de adaydır. Gülcemal gelecekte Trabzon şehrinin görünürlüğünün ve tanıtımının etkinliklerle dolu tek adresi olacak olduğuna inanıyoruz.

Proje hazır olduğunda “Trabzon Su Sporları Merkezi” BB Başkanı Murat Zorluoğlu’na sunulacak.

Sıkıcı şehirler gelişmez

Sırası ile önce planlama ve onay için de söz Başkanda olacak

Başkan hemşerilerinin (STK’ların) ve TRU Spor Bilimleri Fakültesinin olgunlaştırdığı projeyi izleyecek, karar verecek.

Gülcemal’de kurulacak Su Sporları Merkezi ve Trabzon’un sahip olduğu diğer spor tesisleri alt alta yazıldığında;

Trabzon “gerçek anlamda” yeni bir turizm başlığına kavuşmuş olacaktır: “Trabzon Spor turizmi” ile de fark yaratacak..

Bu şehrin güçlü yanlarını geliştirmek, onu rekabette bir adım öne geçirmek hepimizin görevi.

Hemşerilik bunu gerektirir.

Hemşerilerin yaptığı tüm bu çalışmalar tabii ki çok değerlidir.

Ama önerilen bu merkez hayata geçirildiğinde, etkileri ve sonuçları çok iyi takip edilmedikçe verimli olmayacağı, sonuç alınamayacağı da ortadadır. Bütün işlerimize yılmazlık ve dayanıklılık kazandırmak en başta sayılmalıdır.

 Özetle, Gülcemal Su Sporları Merkezimiz de planlanacak etkinlikler ile “Trabzon sıkıcı şehir” suçlamasından da kurtulacak, gelişme ve zenginleşmesinde çarpan etkisi ile fark yaratacaktır.
Bu yüzden, bu çalışmalara tüm spor paydaşlarının sahiplenmesi ve takipçisi olması çok önemlidir.

Yorumlar (9)
ali 2 ay önce
Tabi ya futbol,futbol deyip duruyorlar spor futboldan iberet degil.Çok iyi proje hatta burada her semtin yüzme klübü olur yarışırlar amatör yüzme ligi kurulur futbolun şerrinden kurtuluruz
Ünal 2 ay önce
O gülcemal dan hiç bir şey olmaz yandaş gazeteci yalancısınız o rüzgar da o dalgada hiç bir şey yapılamaz sörf için dalga yetersiz
Ve daha çok sorun var çok hak yiyen çalan devlet malından bir hırka çalana haram olsun
Sotkalı 2 ay önce
Size bir şey sorucam.Yerli yabancı turistin uğrak yeri olan Trabzonumuzun üst geçitlerine asansör gerekmez mi?Havalimanı?Forum?detaya girmiyorum bile
Sotkalı 1 2 ay önce
Ha benim yorumumu beğenmeyen!!!Asansörü yaşlılar, engelliler,çocuklular, bebek arabalı olanlar,C kapısında inip havalimanına gitmek için bavulu olanlar bagajı olanlar,aktarma yolcusu olup;Meydana ,Foruma gidenler dönenler yerli yabancı turist vs.kullanır.ANLADINNNN..
sek 2 ay önce
Bitmeyen projeler,gelişmeyen,sürekli göç veren bir şehir.
Mehmet ataman 2 ay önce
Tebrikler güzel yazı
hasan töre 2 ay önce
Trabzonda yelken ve rüzgar sörfü yapmaya rüzgarımızda dalga yüksekliğine yeterlidir.trabzonda bu spor branşlarının yapılması karadenizden yararlanmak sportif başarı ve turizm içim elzemdir.ünal bey dalga yüksekliği dalga sörfü için geçerli olup türkiyede dalga sörfü yapılmamaktadır.
Bulent Turk 2 ay önce
Sn. Belediye Başkanimizi cok begeniyorum.Ama malesef yanlis insanlarla iş yapiyor.Gercek bir spor bilimci ile bu bolge planlanmali.Çakma profesoru biraz araştirsin gerçegi gorur.TRÜ de Spor Bilimleri Fakultesinde daha kaliteli,makaleleri bu alanla ilgili akademisyenler mevcut.Boyle bir projeyi şaibeli ünvanli kişilere teslim etmeyin. Bunlarin bilim adamligi comlekcideki dergiden ibarettir (energy education).Bir tane parasiz prestijli dergide makaleleri yoktur. Bir uzman bulun inceletin. İğrenirsiniz bunlardan. Sayin Vali /Belediye Başkanimiz zamanla bunlari çozecektir.
Serpil EKER 2 ay önce
Hayırlı olsun.Trabzon'un Trabzonspordan ibaret olmadığı girişimleri önemli adımlar...Emeği geçen herkese teşekkürler.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@