alexa metrics

banner536

06.10.2021, 14:07

Sancar ne diyor biz ne yapıyoruz?

Prof.Dr. Aziz Sancar.

Bu ülkenin güzel bir evladı..

Mardin doğumlu..

Nobel ödüllü..Sancar ne diyor biz ne yapıyoruz?

Samimi-yürekli-başarılı bir bilim insanı..

Özü-sözü bir..

Yurt dışında ülkemizi en güzel şekilde temsil ediyor.

Özetle kendisi ile gurur duyuyoruz..

Aziz Sancar yakın zamanda medyanın da gündeminde..

Ne kadar çok haber yapılırsa o kadar iyi..

Gençlerimizin örnek alması açısından bunu önemsiyorum.

Fakat ne söylenenler değil nelerin hayata geçtiği daha önemli

Aziz Sancar bilimin gerçekleri üzerine yaptığı açıklamaların çok gerisindeyiz

Ülke olarak bu yüzleşmeden geçmek zorundayız

Aziz Sancar diyor ki,  “Bilime politika ve din karıştırmayacaksınız. Bu, Türkiye'de çok ciddi bir sorundur. Bunu izah etmeye gerek yoktur. Bunu herkes biliyor. Bu sorun oldukça, biz doğru düzgün bilim yapamayız. Bunun öbür tarafı da var. Bilim adamları da din ve politikaya karışmayacak.”

Peki biz ne yapıyoruz?

Aziz Sancar diyor ki; “Müslümanım dediğimde, ‘Bilim adamı nasıl Müslüman olur?' diye bakılıyor. Türkler artık kafalarını kullansın. Birçok bilimsel kuruluşlar var. Oralara, ‘Ben Allah’a inanıyorum' diyeni eşikten sokmazlar. ‘Gavurmuş, dine inanıyormuş, inanmıyormuş.' Bırakın bu işleri kardeşim. Eğer doğru dürüst bilim yapıyorsa, bırak bilimini yapsın.”

Peki biz ne yapıyoruz?

Aziz Sancar diyor ki; “Politikacılar bilimin dışında kalsın, bilim insanları da politikaya karışmasın. Liyakata bağlı bilimsel destekleme yapılsın. Bilimsel desteklemeler, laboratuar imkanları, iş imkanları, profesörlük unvanları vermek gibi işlerde, ‘akrabaymış, bir tanıdığın oğluymuş kızıymış gibi işleri bıraksınlar.”

Peki biz ne yapıyoruz?

Aziz Sancar diyor ki, “Beni bile, ‘Bir tanıdığın oğlu, kızı torpil yap' diye arıyorlar. Bu devam ettikçe biz ilerleyemeyiz. Torpilsiz yani liyakate dayanan bilim olmadıkça Türkiye asla ilerleyemez. Liyakati çok büyük harflerle yazmalıyız. Liyakata dayanan bilim adamına saygı duyulmalı. Bilinçli ve çok güzel çalışıp üreten bilim insanları rahat bırakılmalı. ‘Yok sen kanseri tedavi et. Yok sen Covid'e çare bul' diye de zorlamayın.”

Peki bir ne yapıyoruz?

Aziz Sancar diyor ki ; “Özellikle de bizim Doğu'da okula giden çocukların yüzde 90’ı erkek çocukları. Anne babalara da sesleniyorum; Kızlarınıza haksızlık etmeyin. Yüreğinizde memleket sevgisi varsa, bunu kızlarınıza yapamazsınız. Okula gönderilmeyen, çok çok başarılı kızlarımız var. Ben lisede okurken, rekabet ettiğim tek kişi, okul birincisi olan bir kızdı. Türkiye'de sonra çok büyük bir insan oldu.”

Peki biz ne yapıyoruz?

Aziz Sancar diyor ki; “Bana diyorlar ki, ‘Hocam ben bu bitkiden bunu buldum. Büyük babamda kanser vardı. Tedavi ettim.' Soruyorum, ‘Kızım içinde ne vardı? Kontrol ettin mi?' bilmiyor. Çünkü bilimsel düşünce yok. Teorik öğrenmiş ama yaptığı ürünün içeriğini bilmiyor. ‘Laboratuar ortamında basit bir deney yapıp, etkileşimine bak' desen yapamıyor, çünkü görmemiş. Eğer bunlarla uğraşılırsa yenileri keşfedilip, yeni metotlar bulunur.”

Peki biz ne yapıyoruz?

Aziz Sancar diyor ki;  “Atatürk, ‘bilim, bilim, bilim' dedi. Çünkü Atatürk'ün, Türk dünyasının birlikte ve bilimle kalkınması gibi bir derdi vardı. Türklerin birlikte kalkınması için Türklerin bilim yapması gerekiyor. Dünya ile yarışabilmek için bilime her zamankinden daha fazla destek ve önem verilmesi gerekiliyor. Atatürk'ü başta gençler, hepimiz örnek almalıyız.”

Peki biz ne yapıyoruz?

Değerli okurlarım Aziz Sancar’ın kıymetini yaşarken bilelim ne söylediklerine dikkat edelim ve ders çıkararak hayata geçirelim..

Bilimsel başarılar noktasında çok ama çok çaba sarf etmeliyiz.

Son olarak “1980'lerin ortasında Çinliler dünya bilimine hakim olmaya başladı. Avrupa'da en saygın bilim dergisi The Embo Jornal'de 8 makaleden 5'i Çinli bilim insanlarının. 

Biz Türkler orada hiç yokuz. Gelecek 10 yılda, Çinliler dünya bilimine tamamen hakim olacak. Türklerin ne yapması gerektiğini keşke bilseydim” diyor Aziz Sancar..

Her şeyin başı liyakat-özveri-samimiyet ve başarıya aç olmaktan geçiyor..

Ben inanıyorum ki bu güzel ülkenin daha çok Aziz Sancar’ları çıkacak bağrından..

Yeter ki gelecek vaat eden gençlerimize sahip çıkalım onlara gereken desteği verelim..

Bilimi ne siyasete ne dine kurban edelim..

Yorumlar (4)
melika gencer 4 ay önce
ahmet bey kaleminize sağlık aziz sancar gibi isimlerin rol modeli olması gerek gençlerimiz ne yazık ki bilimsel gerçeklerden uzak yaşıyor bu yazıyı özellikle defalarca okuması gerek gençlerimizin
ONUR YEŞİLÇİÇEK 4 ay önce
AHMET BEY AZİZ SANCAR HAKKINDAKİ DÜŞÜNCELERİNİZE KATILIYORUM SİZİNDE DEDİĞİNİZ GİBİ ONUN NE DEDİĞİ BİZİM NE YAPTIĞIMIZ? BİZ HALA GÜNDE 8 SAAT SPOR PROGRAMI İZLEMEYE DEVAM EDİYORUZ GERİSİNİ YAZMAYA GEREK YOK SAYGILAR
Trabzonlu 4 ay önce
Şimdiye kadar yazdığı bazı yazılarını eleştirdiğimiz yazar harika bir aydınlatıcı doyurucu yazıya imza atmış her kelimesini ve satırını ayakta alkışlıyor çok teşekkür ediyorum. Eline gönlüne sağlık.. Bu aralar bu tür yazıları yazmanızda çok yarar var. Elma ile armutları aynı kasaya koymayalım
ayşegül/Beşirli 4 ay önce
müthiş değerli ve anlamlı bir yazı olmuş..Yazarımıza ve Haber61 ailesine teşekkür ediyorum

Gelişmelerden Haberdar Olun

@