Samsun'da sağlık için yürüyüş düzenlediler

14 Mart Tıp Bayramı nedeniyle "Sağlık Çalışanları ile Yürüyoruz" programı olarak yapıldı.

Samsun 16.03.2017, 12:57 16.03.2017, 15:04
Samsun'da sağlık için yürüyüş düzenlediler

Samsun Halk Sağlığı Müdürülüğü tarafından yapılan sağlıklı yaşam yürüyüşlerinin bu haftaki konusu 14 Mart Tıp Bayramı nedeniyle "Sağlık Çalışanları ile Yürüyoruz" olarak belirlendi.

İstiklal Caddesi Verem Savaş Dispanseri önünden başlayan yürüyüş caddede bir tur atılmasıyla başladığı yerde sonlandı. Yürüyüşe Samsun Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Sırrı Kılıç, Halk Sağlığı Müdürü Dr. Mustafa Kasapoğlu, Eğitim Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Fatih Özkan, Kadın, Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Alaiddin Domaç, Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Yılmaz Dündar, öğrenciler, özel ve kamuda görevli sağlık çalışanları katıldı. Samsun Büyük Anadolu Hastanesi de "Sağlıklı Yaşamı Destekliyoruz" pankartı ile yürüyüşe destek verdi.

Kasapoğlu: "İnaktif nüfus oranının yüzde 10 azaltılması hedefleniyor"

Yürüyüşten sonra bir açıklama yapan Halk Sağlığı Müdürü Dr. Mustafa Kasapoğlu, "Günümüzde toplumun fiziksel aktivite konusunda bilgi düzeyinin yeter siz olması, fiziksel aktivitenin sağlık için öneminin yeterince anlaşılamaması ve giderek daha hareketsiz bir yaşam tarzının benimsenmesi; toplumda obezite, kalp-damar hastalıkları, hipertansiyon, diyabet, osteoporoz gibi kronik hastalıkların görülme sıklığını artıran önemli nedenlerden biri olmuştur. Dünya Sağlık Örgütü sağlığı korumak ve geliştirmek için; hareketsiz çevreleri azaltıp fiziksel aktivite engellerini yok etmeyi hedeflemekte ve buna uygun stratejiler geliştirmektedir. Bunu yaparken; bütünleştirici, çok sektörlü ve ortaklık temelli yaklaşımların desteklenmesi gerekliliğini vurgulamakta birlikte, çocuk ve adolesanlar başta olmak üzere toplumun her kesiminin fiziksel aktivite düzeyinin artırılması ve fiziksel aktivite engellerinin ortadan kaldırılması gerektiğini söylemektedir. Küresel hedeflerde 2025 yılına kadar obezite ve diyabetteki artış trendinin durdurulması, inaktif nüfus oranının yüzde 10 azaltılması yer almaktadır" dedi.


Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@