7m

7m

hyundai

Samsun'da Atatürk anıtına saldıranların ifadesi ortaya çıktı

Samsun'da Atatürk Anıtına saldıran B.F. ve kuzeni C.F.'nin ilk ifadeleri ortaya çıktı.

Samsun 04.02.2022, 15:40 04.02.2022, 15:50
Samsun'da Atatürk anıtına saldıranların ifadesi ortaya çıktı

Samsun'da Milli Mücadele'nin simge eserlerinden, Atatürk Parkı'ndaki Onur Anıtı'na halat bağlayıp çekmeye çalışan iki kuzen tutuklandı.

Kuzenlerden biri ifadesinde pişman olmadığını belirterek, Atatürk'ü sevmediğini ve heykellerine tahammül edemediğini söyledi. Diğer kuzen ise, Atatürk'e ve büstüne yönelik herhangi bir karşı görüşünün bulunmadığını ve kuzeninin kendisini ''Gönlümü rahatlatacağım'' diyerek oraya götürdüğünü belirtti.

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Milli Mücadele’yi başlatmak için ilk adımı attığı Samsun’da Atatürk anıtı saldırıya uğradı. İlkadım ilçesinde kentin simgesi haline gelen ve Atatürk’ün şahlanmış at üzerinde betimlendiği anıta, halat bağlandı. Halatın diğer ucu otombille çekilerek anıt yıkılmak istendi. Saldırganlar halat kopunca olay yerinden kaçtı.

İhbar üzerine bölgeye polis ekipleri sevk edildi. Çalışma başlatan ekipler, şüphelilerin kaçtığı aracın plakasını tespit etti. Plakadan yola çıkan polis, kuzenler B.F. ile C.F.'yi yakalayıp gözaltına aldı. Yapılan araştırmada kuzenlerin, 6 farklı suçtan çok sayıda kayıtları olduğu tespit edildi.

TUTUKLANDILAR

Emniyetteki sorgularının ardından adliyeye sevk edilen B.F. ve kuzeni C.F. tutuklandı.

Samsun'da Atatürk anıtına saldıranların ifadesi ortaya çıktı

''PİŞMAN DEĞİLİM''

Tutuklanan iki kuzenin ifadeleri ortaya çıktı. C.F. ifadesinde kendisinin herhangi bir sivil toplum kuruluşuna üye olmadığını ve bu eylemi gerçekleştirmek için herhangi bir terör örgütünden talimat almadığını belirtti.

C.F., şöyle devam etti:

"Bahse konu işlemi bizzat kendi isteğimle gerçekleştirdim. Atatürk Heykeli'ni yıktıktan sonra başka bir eylem düşüncem yoktu. Ben Atatürk Heykeli'nin ve anıtının bulunmasını protesto ediyorum. B.F.'nin Atatürk Anıtı'na gideceğimizden haberi yoktu. Ben Atatürk'ü sevmediğimi ve heykellerine tahammül edemediğimi genel olarak söylüyorum. Araçla anıta gittim. Ben araçtan inip ipi araca bağladım ve B.F.'den de anıta çıkmak için yardım istedim. B.F. kenarda beklerken ben araca bindim. Araç hareket edince ip koptu. B.F. İle araca bindik ve olay yerinden kaçtık.''

Samsun'da Atatürk anıtına saldıranların ifadesi ortaya çıktı

''BENDEN YARDIM İSTEDİ''

Kendisinin Atatürk'e saygı duyduğunu söyleyen B.F. ise, Atatürk'e ve onun büstüne karşı herhangi bir karşı görüşünün bulunmadığını belirtti.

B.F. şunları söyledi:

''Bu eylemi gerçekleştirmek için kimseden talimat almadım. Olay günü ben alkol aldıktan sonra C.F. ile buluştuk, 'gönlümü rahatlatacağım' diyerek işyerinin önündeki çelik halat ve urgan ipleri araca koydu. Atatürk Anıtı’nın yanına geldiğimde birlikte araçtan indik. Anıta çıkmak istedi, çıkamadı. Benden yardım istedi. Ben de ellerimi birleştirerek anıta çıkmasına yardım ettim.''


Yorumlar (13)
ALP TÜRK 4 ay önce
Soysuz emperyalist uşaklarının TÜRKlüğe ve Mustafa Kemal in heykeline bile tahammül edememesi gayet normal...bu topraklarda Mustafa Kemaller bitmeyecek ve bu emperyalist uşaklarının karşısına kılıç gibi çekilmeye devam edecektir.. Ne mutlu TÜRK üm diyebilene...Varlığım Türk varlığına armağan olsun..
Misafir 4 ay önce
Atatürkü sevmiyorsan heykellerini görmek isdemiyorsan suriyeye veya afganıstana taşın puntüskarması
mehmet 4 ay önce
Sevmesende SAYGI duyucaksin pislik...
#ATAM
ebediyen 4 ay önce
nenize, nerenize batıyordu da; yok karşıymış bu devirde mi karşısınız, yıkasınız geldi angutlar? hiç bir devirde de yıkamayacaksınız, saddam mı sandınız? ebediyen M.K. ATATÜRK
Davut 4 ay önce
Keşke yunan kazansaydı diyenlerin akrabaları bunlar. Siyasal islam bir garabettir
Ali KAYA 4 ay önce
Bu şerefsizlerin yüzlerini niçin kapatıyorsunuz? İsimlerini de tam olarak yazın ki herkes tarafından ne mal oldukları bilinsin.
ali 4 ay önce
helenin son tanrısını yıkmaya senin ipinin gücü yeter mi?
BOZKURT 4 ay önce
CennetMekan Başbuğ Alparslan Türkeş diyor-ki...”Atatürk ü sevmeyen ya da düşman olanlar..Kurtuluş Savaşında Anadolu dan kovduklarımızın geride bıraktıkları tohumlarıdırlar”...İMZA
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@