7m


7m

hyundai

Samsun'da Atatürk Anıtı önünde nöbet başladı

Samsun'da Atatürk Parkı'ndaki Onur Anıtı'na halat bağlayıp, çekmeye çalıştığı öne sürülen 2 kişi, gözaltına alınırken anıt önünde nöbet başladı.

Samsun 04.02.2022, 11:49 04.02.2022, 12:11

Samsun'da, Milli Mücadele'nin simge eserlerinden, Atatürk Parkı'ndaki Onur Anıtı'na halat bağlayıp, çekmeye çalıştığı öne sürülen 2 kişi, gözaltına alındı.

Saldırı sonrası vatandaşlar nöbete başladı. Atatürk Parkı'ndaki anıt çevresinde toplanan çeşitli sivil toplum kuruluşu üyeleri ile vatandaşlar, beklemeye başladı. İlkadım ve Atakum belediyeleri ise parkta çadır kurarak, vatandaşlara çay ve Regaip Kandili dolayısıyla kandil simidi ikram etti. Kalabalık meşaleler yakarak, İstiklal Marşı, İzmir Marşı ve Onuncu Yıl Marşı'nı okudu. Polis ekipleri ise çevrede güvenlik önlemi aldı.

Samsun'da Atatürk Anıtı önünde nöbet başladı

Olay, saat 08.00 sıralarında, İlkadım ilçesi Kale Mahallesi’ndeki Atatürk Parkı'nda meydana geldi. İddiaya göre 2 şüpheli, araçla geldikleri parkta Onur Anıtı'na halat bağlayıp, çekmeye çalıştı.

Çevredekilerin tepki göstermesi üzerine şüpheliler, ipi olay yerinde bırakarak kaçtı. İhbarla bölgeye gelen polis ekipleri, şüphelilerin kaçtığı aracın plakasını tespit edip, çalışma başlattı.

Ekipler, 2 şüpheliyi yakalayarak gözaltına aldı. Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

VALİLİK: BU SAYGISIZLIK KABUL EDİLEMEZ

Samsun Valiliği’nden yapılan yazılı açıklamada ise "Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün milli mücadele yolunda ilk adımı attığı şehrimizin simgesi haline gelmiş olan Atatürk Anıtı'na (Onur Anıtı) yapılan bu saygısızlığı asla kabul etmiyoruz" denildi. 

Samsun'da Atatürk Anıtı önünde nöbet başladı

SALDIRIYA TEPKİ

Samsun'un İlkadım ilçesinde Atatürk Parkı'ndaki Onur Anıtı'na yönelik saldırıya, siyasi partiler de tepki gösterdi. Anıt önünde ilk olarak CHP ve İYİ Parti üyeleri ile çeşitli sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri toplandı. CHP Samsun İl Başkanı Fatih Türkel, "Valilikten yapılan açıklamada 2 kişinin yakalandığı ve sorgularının devam ettiğini öğrendik. Bu işin altında kimler var, merak ediyoruz. Bu iş bize göre iki meczubun kurduğu oyun değildir. CHP olarak bu oyunun içinde kimler varsa bir an önce açığa çıkarılmasını istiyoruz" dedi.

Samsun'da Atatürk Anıtı önünde nöbet başladı

İYİ Parti Samsun İl Başkanı Hasan Aksoy ise "Milletimizin değeri Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Samsun'daki, Türkiye’miz ile özdeşleşmiş anıtına yapılan saldırı nedeniyle buradayız. Bu yapılan saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Olayın sıkı bir şekilde takipçisi olacağız. Samsun, Cumhuriyet meşalesinin yakıldığı, milli mücadelenin başladığı şehirdir. Bu şehre hiçbir şekilde leke getirtmeyeceğiz" diye konuştu.

Daha sonra anıt önünde bulunanlar, el ele vererek, insan zinciri oluşturdu. Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Samsun Şube Başkanı Işık Özkefeli de akşam saatlerinde anıtta nöbet tutacaklarını söyledi.

Samsun'da Atatürk Anıtı önünde nöbet başladı

'BU ÇOK AÇIK PROVOKASYONDUR'

AK Parti, MHP ve BBP temsilcileri de anıtın önüne gelerek ortak açıklama yaptı. Grup adına konuşan AK Parti İl Başkanı Ersan Aksu, olayın kendilerini derinden üzdüğünü belirterek "Bu çok açık bir provokasyondur. Milli mücadelemizin başladığı yer olan, kurtuluş meşalesinin yandığı Samsun'umuzdaki Onur Anıtı, tüm Türkiye'nin kurtuluş sembolüdür. Hiçbir ayrım gözetmeksizin her kesimin, kendisini bu millete ait hisseden herkesin ortak değeridir. Böyle bir değere, böylesi bir simgeye yapılan bu menfur saldırı hepimize yapılmıştır. Şiddetle kınıyoruz ve lanetliyoruz. Toplumsal barışımızı, iç huzurumuzu bozmak isteyen müptezellerin hak ettikleri cezayı bulacaklarını ifade etmek isterim. Türkiye Cumhuriyeti'nin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, hepimizin ortak değeridir. Samsun, meşale bir şehirdir. Bu şehri, bu ve benzeri provokatif eylemlerle gündeme getirme ve huzur bozma girişimleri milletimizin ferasetiyle boşa çıkacaktır" diye konuştu.

Samsun'da Atatürk Anıtı önünde nöbet başladı

SALDIRI ANI GÜVENLİK KAMERASINDA

Samsun'un İlkadım ilçesinde, Atatürk Parkı'ndaki Onur Anıtı'na yönelik yapılan saldırı anına ait görüntüler ortaya çıktı. Çevredeki bir iş yerinin güvenlik kamerasına yansıyan görüntülerde, sabah erken saatlerde lüks bir cipin anıt alanına girdiği görülüyor. 2 şüphelinin halatı anıta bağlayıp ciple çekmeye çalıştığı, halatın kopmasının ardından parktan ciple kaçarak uzaklaştıkları görüntülerde yer aldı.

ANIT ÖNÜNDE NÖBET BAŞLADI

Samsun'un İlkadım ilçesinde, Atatürk Parkı'ndaki Onur Anıtı'na yönelik yapılan saldırı sonrası vatandaşlar nöbete başladı. Atatürk Parkı'ndaki anıt çevresinde toplanan çeşitli sivil toplum kuruluşu üyeleri ile vatandaşlar, beklemeye başladı. İlkadım ve Atakum belediyeleri ise parkta çadır kurarak, vatandaşlara çay ve Regaip Kandili dolayısıyla kandil simidi ikram etti. Kalabalık meşaleler yakarak, İstiklal Marşı, İzmir Marşı ve Onuncu Yıl Marşı'nı okudu. Polis ekipleri ise çevrede güvenlik önlemi aldı.

ATATÜRK ANITI'NA SALDIRAN KUZENLER SABIKALI ÇIKTI

Atatürk Parkı'ndaki Onur Anıtı'na halat bağlayıp, çekmeye çalışan B.F. ve kuzeni C.F., emniyetteki sorgularının ardından adliyeye sevk edildi. 6 farklı suçtan çok sayıda kaydı bulunan kuzenler hakkında 'Atatürk'ün hatırasına alenen hakaret' suçundan soruşturma başlatıldı.

Samsun'da Atatürk Anıtı önünde nöbet başladı

Samsun'da Atatürk Anıtı önünde nöbet başladı

Samsun'da Atatürk Anıtı önünde nöbet başladı

Samsun'da Atatürk Anıtı önünde nöbet başladı

Samsun'da Atatürk Anıtı önünde nöbet başladı

Samsun'da Atatürk Anıtı önünde nöbet başladı


Yorumlar (5)
desteptul.... 4 ay önce
karektersiz ve vatan haini ariyorsan iste bu zihniyettir .
Ataturk bir heykelden ibaret degildir , yasam tarzidir ve onurumuzdur .
analiz 4 ay önce
hadi bakalım iyi partı ve chp arastırmadan işin aslını öğrenmeden meclise bir önerge verın bakalım,sazan gibi atlayın bakalım gecmişte atladınız ya (öğretmenn öğrencısıne chp li notu kırma) yahu siz mi bu kafayla bızı yöneteceksını,madem bu kadar atatürkcüsünüz bayrakcısınız atatürke bayrağa kurşun sıkanlarla kol kolasınız siz kimi kandırıyrosunuz ya kimi... hadi ordan sahtekarlar vatandaş bunları bılmıyormu görmüyormu sanıyorsunuz,düzgün siyaset yapsanız bu ınsanlar size oy verir bu kadar pahalılıga ve adaletsizlıge ragmen hala akp diyorlarda kendınızı sorgulayın söüzüm oan bayrakcılar atatürkcüler
Hasan Basri Gürler 4 ay önce
Münafık fetöcüler ahmak tencere tavacıları yine trollemiş. Belki 2. gezi isyanları falan filan devşiririz belki hesabına.. Yemez anadolu çocuğu. Adamın varyaa....
fiber. 4 ay önce
Heykele nöbet tutmakla Atatürkçü mü olunuyor.Onun fikirlerini koruyacaksın yaşatacaksın.mandacı, köle olmayacaksın çok çalışıp bağımsız ve süper güç olacaksın.Atatürkün kurduğu partinin bugün hanki noktada olduğuna bakacaksın.At gözlüğü takmayacaksın.Ucuz kahramanlık emperyalist kölelerine yakışır.
Serkan 4 ay önce
Bu ülke 1 metre ilerleyemez arkadaş. Sağınız ,solunuz batsın.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@