banner556

Yeni bir araştırma ortaya çıktı! Koronavirüs erkekleri daha fazla öldürüyor

Maryland Üniversitesinde yapılan bir araştırmada koronavirüsün erkekleri kadınlardan daha fazla öldürdüğü ortaya çıktı.

Sağlık 20.12.2020, 18:42 20.12.2020, 18:49
Yeni bir araştırma ortaya çıktı! Koronavirüs erkekleri daha fazla öldürüyor

Erkeklerin Kovid-19'dan ölüm riskinin kadınlardan yüksek olduğu bir araştırmayla daha ortaya konuldu.

67 bin Kovid-19 hastasının incelendiği çalışmada, erkeklerin virüse bağlı yaşamını yitirme oranının kadınlardan yüzde 30 daha fazla olduğu tespit edildi.

Maryland Üniversitesi Tıp Fakültesinin yürüttüğü çalışma, Kovid-19 hastası erkeklerin ölüm riskinin kadınlardan yüzde 30 daha fazla olduğunu gösterdi.

The Financial Express gazetesinin haberine göre, ABD'de Maryland Üniversitesi Tıp Fakültesinden (UMSOM) bilim insanları, aynı yaş ve sağlık durumundaki Kovid-19 hastalarının ölüm oranı arasındaki ilişkiyi inceleyen çalışma yürüttü.

ABD'de 613 hastaneden yaklaşık 67 bin Kovid-19 hastasının incelendiği çalışmada, erkeklerin virüse bağlı yaşamını yitirme oranının kadınlardan yüzde 30 daha fazla olduğu tespit edildi.

Araştırmada ayrıca 20 ila 39 yaşlarında obezite, hipertansiyon ve diyabet sorunu bulunan Kovid-19 hastalarının ölüm riskinin sağlıklı yaşıtlarından daha yüksek olduğu görüldü.

Yaş faktörünün Kovid-19'un ölümcül etkisi üzerindeki önemine işaret edilen çalışmada, çocuk hastaların hayatını kaybetme oranının yüzde 2'den az olduğu kaydedildi.

Çalışmayı yürüten Katherine E. Goodman, yaşlı hastaların hala en yüksek ölüm riskine sahip grup olduğuna ancak obez veya hipertansiyon hastası gençlerin ölüm riskinin de fazlalığına dikkati çekti.

Araştırmanın ayrıntıları "Clinical Infectious Diseases" dergisinde yayımlandı.

Yorumlar (2)
Cuneyt 1 ay önce
Ne alakasi var bunlarda bilim insanindiye geziyor dinya genelinde gunluk hayyttaa erkeler saha aktif rol aliyor dolayisiyla daha cok viruse maruz kaliyor hastalarin coguda erkek oldugindan olenlerinde buyuk bir kismi erkekler.bu kadar basitttt
KALYONCU 1 ay önce
Emekli sandığı tasarruf etsin diye bu Korona'yı ortaya çıkardılar çoğunlukta hep yaşlılar ölüyor bu Yahudi işi gerisi hikaye

Gelişmelerden Haberdar Olun

@