Modern Pozitif Bilimler

banner513

Türkiye'de virüs taşıyan ve bulaştıran kişi sayısı ortaya çıktı!

KTÜ'lü Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, Türkiye'de şu anda virüsü taşıyan ve bulaştıran kişi sayısını açıkladı.

Sağlık 06.08.2020, 13:39
Türkiye'de virüs taşıyan ve bulaştıran kişi sayısı ortaya çıktı!

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, Türkiye'deki vaka sayılarını değerlendirdi.

Kurban Bayramı tatilinden sonra vaka sayılarının artacağından endişe ettiğini belirten Prof. Dr. Özlü, "Türkiye'de şu anda 250 bine yakın virüsü taşıyan ve bulaştıran kişi var" dedi.

Prof. Dr. Özlü, çarpıcı açıklamalarda bulundu.

İçişleri Bakanlığı'nın 81 ilde başlattığı corona virüsü denetimlerini değerlendiren Prof. Dr. Özlü, bu denetimlerin toplumda farkındalığın ve uyumun artmasına katkı sağlayabileceğini belirtti. Ancak denetimlerde cezai yaptırımların mutlaka uygulanması gerektiğinin de altını çizen Prof. Dr. Özlü, vaka sayılarında ciddi bir artış olduğunu ve dikkatli olunması gerektiğini vurguladı.

Prof. Dr. Özlü'nün açıklamalarından satırbaşları;

"Maalesef salgında bir artış trendi görünüyor. Bu hem bizde hem dünyada böyle. Maalesef salgın hız kesmediği gibi artıyor. Önümüzdeki günlerde bayrama ait bulaş zincirinin etkileri de muhtemelen eklenecek. Artışın devam edeceği konusunda endişeliyim.

"TÜRKİYE'DE VİRÜSÜ BULAŞTIRAN 250 BİN KİŞİ VAR"

Türkiye'de şu anda 250 bine yakın virüsü taşıyan ve bulaştıran kişi var. Şu anda yapılan hesaplar Türkiye'de aramızda dolaşan, bunların çoğunun da hiçbir şikayeti yok, aşağı yukarı 215 bin kişi var. Hasta olup dolaşan da 17-18 bin kişi var. Türkiye'de şu anda virüsü taşıyan ve bulaştıran bu kadar insan var. Dolayısıyla sokakta, çarşıda, toplu taşımada, restoranda, markette ya da aile içinde, komşu ziyaretinde, düğünde, nişanda, mevlütte, sünnette bulunanlardan birinin pozitif olma olasılığı yüksek. Dolayısıyla hiç fark etmeden virüsü alabilirsiniz ya da siz de taşıyıcı olabilirsiniz. Şu anda hepimiz şöyle düşünmeliyiz; 'Ben de virüsü taşıyorum, rastladığım her kişi de virüsü taşıyor olabilir.'

HASTANELERDEKİ DOLULUK ORANI

Sağlık kapasitesinin aşılması durumu olabilir. Şu an için böyle bir duruma gelmiş sayılmayız. Bizim gözlemlerimiz de o yönde. Hastanelerimizde yoğun bakımda boş yataklarımız var ama bu böyle devam etmeyebilir. Hasta yükü artarsa, özellikle güz mevsiminde diğer solunum yolu hastalıkları da başlarsa vakaların sayısı artarsa elbette o noktaya da ulaşılabilir. Bu bakımdan şimdiden öyleymiş gibi kabul edip dikkatli olmakta fayda var.

"SAĞLIK ÇALIŞANLARI İZİN YAPAMIYOR"

5-6 aydır büyük bir baskı ve stres altında çalışıyorlar ve izin de yapamadılar. Hasta sayımızı azaltıp onların da bu dönemde dinlenmelerini sağlamalıyız ki güzün daha yoğun bir hasta yükü ortaya çıktığında onlar dinlenmiş olarak işe başlayabilsinler."


Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (3)
Pehlivan 2 ay önce
Bu bilim adamlari neden sadece konuşur, neden bir sey üretmiyorlar, neden birinin ak dedigine öbürü kara diyor? Sabah aksam yaptiklari tek şey aciklama, yorum ve topluma korku empoze etmek! Biriniz de bilimsel bir şey üretsin, yapsin! Cok konuşan insanlarin bir şey ürettikleri zaten pek görülmemiştir tarihte, bizimkiler de sag olsun, kaşigi bile görse mikrofon sanip hemen konuşuyor!
Hayat 2 ay önce
Aşı üretin aşı...
TS61 2 ay önce
Bunlara bilim adamı demek bilime hakarettir.Söyledikleri hiçbir şey doğru çıkmadı.Zaten TV lerde boş konuşmaktan başka ne yaptılar ki.Bizi eve kapattırıp,insanları ve ülkeyi batırmak ise bilim,O zaman bunlar bilim adamıdır gerçekten.Yine aynı hataları Sn CBaşkanımıza yaptırıp,ülkeyi tamamen batırmanın peşindeler bunlar.Bu sayede de Sn CBaşkanımızı koltuğundan edecekler.Muhalefetin de bunların da bu sokak yasaklarını savunması bu yüzden.Yoksa insanımızın sağlığı bunların umrunda bile deyillllll.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@