kebir reklamı

Trabzon'da kanser paneli

Trabzon Zorlu Grand Otel'de düzenlenen basın toplantısına Trabzon Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu'nun yanı sıra Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu Derneği Genel Başkanı Prof. Dr. Tezer Kutluk da hazır bulunurken, yapılan konuşmalarda Kara

Trabzon'da kanser paneli

banner197

Trabzon Zorlu Grand Otel'de düzenlenen basın toplantısına Trabzon Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu'nun yanı sıra Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu Derneği Genel Başkanı Prof. Dr. Tezer Kutluk da hazır bulunurken, yapılan konuşmalarda Karadeniz'de kanserin en az artış gösterdiği bölge olduğu belirtildi.

Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu Derneği Genel Başkanı Prof. Dr. Tezer Kutluk, konuyla ilgili konuşmasında "Dünyada her yıl 12 milyon 700 bin kişi kansere yakalanmakta ve her yıl 7 milyon 600 bin insan kanserden ölmektedir. Bu ölümlerin üçte ikisi orta ve düşük gelir düzeyli ülkelerde gözlenmektedir. Her yıl kanser küresel düzeyde AIDS, Sıtma ve Tüberküloz'un toplamından daha çok sayıda insanın ölümüne yol açmaktadır. Araştırmalar tüm kanser ölümlerinin üçte birinin önlenebilir olduğunu bir diğer üçte birinin de erken tanı ve tedavi ile önlenebilir olduğunu göstermektedir. Bununla birlikte hemen harekete geçilmediği takdirde kanser yükü artmaya devam edecek ve özellikle imkanları sınırlı ülkelerde 2015 yılına kadar büyük artışlar gözlenecektir. Bunun için acilen harekete geçmek gerekmektedir. Uluslararası Kanser Savaş Örgütü Dünya Kanser Bildirgesi konu olarak alınmıştır ve Uluslararası Kanser Kontrol Örgütü UICC herkesin 2020 yılına kadar küresel kanser yükünün azalması için bir plan olan Dünya Kanser Bildirgesi'ni imzalamasını istemektedir" dedi.

Trabzon Sağlık İl Müdürü Dr. Kemal Süleyman ise sebebi bilinen ölümler sıralamasında kalp ve damar hastalıklarından sonra kanserin ikinci sırada yer aldığını ifade ederek "Kanser, öldürücülüğü yanında bıraktığı sakatlıklar ve tedavisindeki yüksek maliyetler nedeniyle iş gücünde ve ülke ekonomisinde çok ağır kayıplara neden olmaktadır. Kanser konusunda toplumda farkındalık sağlanması ve toplum bilincinin geliştirilmesi kanserle mücadelede en önemli etkili yöntemlerin başında gelmektedir. 2011 yılı Başkanlığımızca Kadın Kanserleri Yılı olarak kabul edilmiştir. Bilindiği üzere, meme kanseri tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kadınlarda en sık görülen kanserlerdir. Ülkemizde yılda en az 20 bin kişinin meme kanseri teşhisi aldığı bilinmekte ve ne yazık ki olguların da büyük bir bölümü geç evrelerde teşhis edilmektedir" diye konuştu.

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Medikal Onkoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Fazıl Aydın ise kanserin önlenebilir bir hastalık olduğuna dikkat çekerek, hastalığın en önemli nedeni olarak sigarayı gösterdi.

Dr. Aydın, Çernobil’e karşı oluşturulan hassasiyetin yarısı kadar sigara için gösterilmesi durumunda kanser konusunda önemli yol alınacağına dikkat çekerek, "Malesef Çernobil’e karşı gösterdiğimiz hassasiyeti sigara içimi konusunda gösteremedik. Eğer Çernobil’in yarısı kadar sigara içimine karşı hassasiyet gösterseydik çok önemli mesafe alacağımızı düşünüyorum. Bilimsel verilere göre 2020'li yıllarda dünya çapında önemli önlemler alınmaz ise kanserin birinci ölüm nedeni alınması beklenmektedir. Kanser önlenebilir bir hastalıktır. Bu amaçla yapılması gerekenler, sigara içilmemesi. Düzenli fiziksel aktivite yapılması. Aşırı kilo alımı ve şişmanlığın önlenmesi. sağlıklı beslenmenin sağlanması. Kansere neden olabilen enfeksiyonlara karşı aşılanması" şeklinde konuştu.

Prof. Dr. Murat Tuncer'de Türkiye'nin her yıl kanser tedavisinde 2.3 milyon Euro harcama yaptığını ifade ederek, "Avrupa'da kanser tedavisi harcamalarında 6. sırayı alıyoruz. Her yıl 150 bin yeni hasta tespit ediliyor. Amacımız, kanseri durdurmaya yönelik, bunu bir şekilde durdurmamız lazım. Karadeniz Bölgesi kanserin en az arttığı bölgelerin başında gelmektedir" ifadelerini kullandı.

Trabzon Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu da aspest içeren içme suyu borularının değiştirildiğini kaydederek "Şehrin tüm su şebekesini değiştiriyoruz. 30-40 yıldır kullanılan boruların artık miadı dolmuştur. Şehrin tüm su şebekesinin yenilenmesi projesini başlatmış bulunmaktayız. Projenin tamamlanması en az 1 yılı alacaktır. Bu projeyle birlikte su taşıyan borularımızın tümünü değiştirmiş olacağız. Şu anda şehre su taşıyan boruların önemli bir kısmı maalesef aspest içermektedir" diye konuştu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.