banner491

Trabzon'da 126 hasta umutla bekliyor

Trabzon'da 110 hasta böbrek nakli, 16 hasta da karaciğer nakli için sıra bekliyor.

Trabzon'da 126 hasta umutla bekliyor
banner432

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ)Tıp Fakültesi Farabi Hastanesi Organ Nakli Koordinatörlüğü'ne başvurarak bekleme listesine kayıtlı bulunan 110 hasta böbrek nakli, 16 hasta karaciğer nakli için sıra bekliyor. 

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ)Tıp Fakültesi Farabi Hastanesi’nde ilk böbrek nakli 2009 yılının Mart ayında kadavradan alınarak yapılırken, o günden bu güne geçen 10 yıllık süre zarfında 98 hastaya böbrek nakli gerçekleştirildi. Yine aynı hastanede ilk karaciğer nakli 2011 yılında gerçekleşirken şu ana kadar aynı hastanede 27 hastaya karaciğer nakli yapıldı. Farabi Hastanesi'nde en son Karaciğer nakli geçtiğimiz yılın Aralık ayında Rize’de beyin ölümü gerçekleşen şahsın karaciğeri 2 yıldır organ bekleyen 54 yaşındaki Erhan Makili’ye takılmıştı. 

Öte yandan son yıllarda organ bağışına yönelik yapılan çalışmalar etkili sonuçlar verdiği belirtildi. Ülkemizde organ nakli kadavradan yeteri seviyede bulunmadığı, organ bağışının hem ülkemizde hem de bölgemizde yaygınlaştırılması gerektiği vurgulandı. Beyin ölümü gerçekleşen kişiler organlarını bağışlayarak başka kişilere umut olarak başka kişilere hayat verdiği kaydedildi. 


Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
YORUM EKLE
YORUMLAR
Trabzon61
Trabzon61 - 8 ay Önce

KTÜ'nün hastaları yoran canından bezdiren politikası olmasa nakil oranları daha fazla olur.Hastalar KTÜ ile uğraşmamak için başka şehirlerdeki hastanelere gidiyor. Bu durum böyle olmamalı...

banner441

banner472