banner536

banner526

banner513

KTÜ'lü Bilim Kurulu Üyesinden önemli uyarı! “Bu virüs bizi bırakmıyor, bırakmayacak”

KTÜ'lü Bilim Kurulu Üyesi 1 Haziran'da başlayacak normalleşme sürecinde yapılması gerekenleri anlattı.

Sağlık 30.05.2020, 15:53
KTÜ'lü Bilim Kurulu Üyesinden önemli uyarı! “Bu virüs bizi bırakmıyor, bırakmayacak”

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyesi ve Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, 1 Haziran'da başlayacak normalleşme sürecinin sadece bizde değil bütün dünyada başladığını vurgulayarak "Normalleşmeyi yapmak zorundayız ama bunu yaparken mutlaka kurallara uymamız lazım" dedi.

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyesi ve Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, Korona virüste 1 Haziran’dan sonraki normalleşme süresinde vatandaşların dikkat etmesi gereken maske, mesafe ve hijyen konularında uyarılarda bulundu.

Kuralların 7’den 70’e herkesin yapabileceği kadar basit olduğunun altını çizen Özlü, “Normalleşme süresi 1 Haziran’dan sonra hız kazandı. Herkeste bir endişe var salgın başa döner mi? Vaka sayılarımız artar mı diye. Endişe duymakta haklısınız. Endişe bizi tedbir almaya yöneltir. Normalleşmeyi yapmak zorundayız ama bunu yaparken mutlaka kurallara uymamız lazım. Aslında kural dediğimiz şey çok basit. 7’den 70’e herkesin yapabileceği kadar basit. Maske, mesafe ve hijyen. Bunu herkes uygulamalı. Sadece benim uygulamam yeterli değil. Ben, sen, o. Biz, siz, onlar. Hepimiz birlikte bunları uygulamalıyız ki etkili olsun. Kendimiz uygulayacağız uygulamayan varsa nazikçe uyaracağız. Bunu uygulayan kişiler, müesseseler, kurumlar, işletmeler, mağazalar onları tercih edeceğiz. Uygulamayan, dikkate almayan, kurallara uymayan işletmelerden mal ve hizmet almamaya çalışacağız. Onları nazikçe uyaracağız. Bu işletmeler hakkında puanlamalar yapacağız ki bu şekilde toplumsal duyarlılık oluşsun. İyileşme sürecine hepimiz katkı sunalım” diye konuştu.

“Bu virüsle beraber yaşayacağız”

“Bu virüsle beraber yaşayacağız. Yoksa aylarca, yıllarca evde kalacak değiliz. Ama bunu yaparken virüse tekrar fırsat tanımayacağız” diyen Özlü, “Normalleşmek zorundayız. Virüsle beraber yaşamayı öğrenmek zorundayız. Bunu sadece biz değil bütün dünya yapmak zorunda. Zaten yapıyorlar. Bu normalleşme süreci sadece bizde değil bütün dünyada başladı. Çünkü bu virüs bizi bırakmıyor, bırakmayacak. Bu virüsle beraber yaşayacağız. Yoksa aylarca, yıllarca evde kalacak değiliz. Ama bunu yaparken virüse tekrar fırsat tanımayacağız. Salgını tekrar başlatmayacağız. Bu mümkün. Nasıl ki, ateşten yanarız diye ateşe kullanmayı bırakmıyoruz, sıcak birşeyi tutarken nasıl kalın bir eldiven veya maşa kullanıyoruz. Aynı şekilde virüse rağmen maske, mesafe ve hijyen ile korunarak her işimizi yapabiliriz. Bu kurallara uymak koşulu ile her türlü normal hayatımıza dönebiliriz. Endişe duymakta haklısınız ama bu endişe bizi tedbir almaya götürüyorsa faydalı bir görev yerine getirecektir. Normale hepimiz alışacağız” ifadelerini kullandı.


Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
Yorumlar (4)
OFLU TÜRK 1 ay önce
HOCAM HAKLISINDA MASKEYİ TAKIP BURNU AÇIKTA BIRAKMA MODASI ÇIKTI HANGİ BİRİNİ UYARALIM.BİLİM KURULU OLARAK MASKENİN ZORUNLU OLMASINI HÜKÜMETİMİZE TAVSİYE EDİN.EN AZINDAN ESBAFLARA ZORUNLU OLSUN.DÜKKANLARA GİRERKENDE ZORUNLU OLSUN
Yılmaz yerinde durmaz 1 ay önce
Çok güzel demiş hoca
ali bünyam 1 ay önce
maske tak diyorlar.tamam güzelde bu maskeler virüse karşı deyılkı toz maskelerı bunlar.yazın bakın geogleye karşınıza ne çıkıyor.toz maskesı.
Sek 1 ay önce
İyide evde mi kalalım dayı.Maasindan bize de verecek misin

Gelişmelerden Haberdar Olun

@