banner556

İlk aşı Bakan Koca'ya vurulacak!

Türkiye’ye, Aralık-Ocak-Şubat ayında Çin menşeli 50 milyon doz Covid-19 aşısı gelecek. 25 milyon doz ise Almanya’dan aşı gelecek. İlk aşılama 11 Aralık’ta başlaması planlanırken, yerli aşının ise Nisan ayından itibaren uygulanması planlanıyor. İlk aşıyı Sağlık Bakanı Fahrettin Koca olacak.

Sağlık 02.12.2020, 09:09
İlk aşı Bakan Koca'ya vurulacak!

Aralık ayında 1 milyon doz alınması planlanan Alman aşısının ise devamında 25 milyona kadar alınması konusunda görüşmeler sürüyor. Yerli aşının ise nisan ayından itibaren devreye girmesi planlanıyor.

Türkiye, Covid-19 aşısı ile ilgili ilk anlaşmaları yaptı. Yapılan sözleşme ile aralık-ocak-şubat ayında Çin menşeli 50 milyon Sinovac aşısının Türkiye’ye gelmesi planlanıyor.
 
Buna göre ilk etapta Aralık ayında asgari 20 milyon, Ocak ayında ise 10 milyon doz aşının Türkiye’ye gelmesi hedefleniyor. Bilim Kurulu ise aşının öncelikli olarak kimlere yapılması gerektiği konusunda çalışmalarını sürdürüyor.

Aşının sağlık çalışanlarından başlamak üzere riskli gruplar ve enfeksiyonu yayma potansiyeli yüksek olan kesimlere uygulanması planlanıyor. Sağlık çalışanlarından başlanacak ilk uygulamanın 11 Aralık’ta yapılması bekleniyor. Aşıyı yaptıran vatandaşlardan ise herhangi bir ücret alınmayacak.

Türk profesörler Uğur Şahin ve Özlem Türeci çiftinin kurucusu olduğu Alman BioNTech firmasının ABD merkezli Pfizer ortaklığında geliştirdiği Covid-19 aşısı için ise aralık ayında 1 milyon, devamında da 25 milyona kadar alınması konusunda görüşmeler sürüyor. 50 milyon Çin aşısı, 25 milyon Alman aşısının alınmasıyla toplam 75 milyon aşının Türkiye’ye gelmesi planlanıyor.

YERLİ AŞI NİSAN’DA
Öte yandan Türkiye’de yerli aşı çalışmaları da sürüyor. Sağlık Bakanlığı tarafından desteklenen toplam 16 aşı çalışması bulunuyor. Erciyes Üniversitesi tarafından geliştirilen ve faz 1 çalışmaları kapsamında 44 gönüllü üzerinde denemeleri başlayan Covid-19 aşısında şu ana kadar ciddi bir yan etki gözlenmedi. Yerli aşının Faz 2 ve Faz 3 çalışmalarının da tamamlanması ardından en geç nisan ayında yaygın kullanıma geçmesi planlanıyor.

BAKAN AÇIKLADI
Bakan Koca: Aşıya aralık ayında yoğun bir şekilde başlamak istiyoruz. 50 milyonluk sözleşme imzalandı. Aşı yapmaya aralık ve ocak ayında yoğun bir şekilde başlamak istiyoruz. Yerli aşıyı ise Nisan ayında geçmeyi planlıyoruz. Her şey normal seyrederse aşıya 11 Aralık’ta, sağlık çalışanlarına yaparak, başlamak istiyoruz.

TOPLUMUN YÜZDE 60’I AŞILANMALI
Öte yandan uzmanlar tedbirlerle beraber toplumun yüzde 60’ı aşılandığında salgının durabileceğini söyledi. Uzmanlar maske, mesafe, el hijyeni ve yayınlanmış olan kısıtlamalara harfiyen uyulmasıyla aşının toplumun yüzde 60’ına değil yüzde 10’una bile yapılmasının salgın için bir fren görevi göreceğini ve işi yavaşlatacağını vurguluyor.

Yorumlar (12)
Halil ibrahim 2 ay önce
Bir zamanlar bir bakanda çay içmişti.. sonra millet kanser oldu. KOCA bi yalan
Mantıklı 2 ay önce
Dün zaten yazmıştım, “ilk önce Reis’e sonra Sağlık Bakanı aşı yapılmalı” diye. Fakat burada ki en önemli husus, doğru aşı olup olmadığıdır. Bağımsız yani İktidar yanlısı olmayan kişi yada kişiler tarafından aşı yapılmadan önce kontrol edilmeli.
Yavuz 2 ay önce
İnanmam kendilerine grip aşısı vurur millate başka bir şey vururlar.Vakalari ya kış söyleyen bir kurum başkanı bunu da yapar.
Bir kız 2 ay önce
Bence de yapılsın görsün anyayi konyayı ????
Trabzonlu 2 ay önce
sayın Bakanımızdan sonra calışan işcilere vurulsun bu Dünyanın yükünü onlar cekiyor zengin zengin zaten onlar önemini alıyor evden cıkmıyorlar ama bizler cıkmak zorundayız yoksa ac kalırız bunu düşünün
Trabzonlu 2 ay önce
Sene 1986 bakanın biri çıkıp çay içip fındık yemişti bunlar çernobilden etkilenmesi dedi. Şuan kanser oranı olarak en yüksek bölge doğu Karadeniz.
Trabzonlu 2 ay önce
ödemeler ne olacak hep üc kaatcı durumuna düştük iş yok para yok hala siyaset yapılıyor yok o şunu demiş yok bu bunu demiş bırakında bizin ödemeleri erteleyin
adnan 2 ay önce
bak sen bizim ovali bosuna urasmis ulkeye hizmet icin teske ovali cinli adb veya alman olsaydi kiymeti bilinirdi hani millilik nerde dolardami
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@