Gülmenin Beyne de Faydası Var ?

Gülmenin hem ruh hem de vücut sağlığı açısından faydaları saymakla bitmiyor.Günlük yaşamın koşuşturmasında çoğu zaman gülmeyi unutuyoruz. Aslında gülmek, sağlığa oldukça faydalı. Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr Müjde Ker Dinçer,

Sağlık 10.12.2012, 09:26
Gülmenin Beyne de Faydası Var ?

Gülmenin hem ruh hem de vücut sağlığı açısından faydaları saymakla bitmiyor.

Günlük yaşamın koşuşturmasında çoğu zaman gülmeyi unutuyoruz.
 
Aslında gülmek, sağlığa oldukça faydalı.
 
Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr Müjde Ker Dinçer, “Endorfin salgımıza yardımcı oluyor. Güneşte olan serotinini biliyorsunuz bizim iyi hissetmemize yardımcı oluyor. Aynı etkiyi biz de gülmekte yaratıyor. Hep söylediğimiz şu gıdamıza dikkat ettiğimiz gibi gülmemize de dikkat edersek hem ruh sağlığımız çok iyi oluyor. Hem de yeni araştırmalar şunu gösteriyor ki grip, nezle gibi hastalıklara karşı bile koruma gücümüz artıyor” dedi.
 
Gülmek, beyindeki oksijeni artırıyor, bağışıklığı güçlendiriyor, kalbi kuvvetlendiriyor ama en önemlisi stresten uzaklaştırıyor.
 
Araştırmalar kadınların erkeklerden yüzde 26 daha fazla güldüğünü ortaya koyuyor.
Her ne sebeple olsun gülüp geçmek gerekiyor çünkü gülmek sağlığa iyi geliyor.
Gülmek, kilo vermeye de yardımcı oluyor.
 
Doç. Dr Müjde Ker Dinçer, "Bir neden olmadan gülmeye başlıyorsunuz 10 dakika. Bunların sonucunda enerji sarfiyatında bulunuyorsunuz. 10 dakika kürek çekmiş kadar enerji sarf ediyorsunuz. Aslında diyet yapmamıza hiç de gerek kalmıyor" diye konuştu.
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@