Aşısızları üzecek haber! "Koronavirüs aşı olmayanlar arasında yayılan hastalığa dönüştü"

Prof. Dr. Şaban Gürcan, "Covid-19, aşı olmayanlar arasında yayılan hastalığa dönüştü" dedi.

Sağlık 04.08.2021, 16:06
Aşısızları üzecek haber! "Koronavirüs aşı olmayanlar arasında yayılan hastalığa dönüştü"

Trakya Üniversitesi (TÜ) Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şaban Gürcan, yeni tip koronavirüsün (Covid-19) aşısız olanlar arasında yayılan ve onları hastanelere yatıran bir hastalık haline dönüştüğünü söyledi.

Prof. Dr. Gürcan, Covid-19 salgınıyla mücadelede, aşı olanların belli bir güvenli ortama geçtiğini, bundan dolayı herkesin aşı yaptırması gerektiğini belirtti.

Gürcan, mevcut mutasyonların yayılmasını ve vaka sayılarının artmasını önlemek için aşının en önemli koruyucu faktörlerin başında geldiğini vurguladı.

HASTANEYE YATANLARIN YÜZDE 90-95'İ AŞISIZ

Salgının aşısız kişilerde görülme sıklığının arttığını anlatan Gürcan, "Covid-19 bugünlerde aşısız olanlar arasında yayılan ve onları hastanelere yatıran bir hastalık haline dönüştü. Sağlık Bakanlığı verileri ve diğer bilim insanlarının değerlendirmelerinde de hastaneye yatanların yüzde 90-95'inin aşısız kişilerden oluştuğu, aşılı kişilerin çok az hastaneye yatma ihtiyacı duyduğu, yoğun bakımlara yatışta yine aynı şekilde aşısızların fazla olduğu görülüyor" ifadelerini kullandı.

İNSANLAR İKİNCİ DOZDAN SONRA KORUNUYOR

Gürcan, Covid-19 salgınıyla mücadelede en büyük silahın aşı olduğunu anımsattı.

Vaka sayılarındaki artışın, aşılamada henüz istenilen oranlara ulaşılamamasından da kaynaklandığını anlatan Gürcan, şunları kaydetti: "Sağlık Bakanı'nın açıkladığı verilerde 1. dozunu olan kişilerin aşılanma oranı yüzde 66, aslında bu oran iyi. Ama maalesef birinci dozdan sonra antikor oluşturma oranı, bizim Edirne'de yaptığımız araştırmada da gösterdiği gibi yüzde 10 civarında. Esas koruyucu antikorlar ikinci aşılamadan sonra ortaya çıkıyor. Nitekim bizim araştırmamızda da bu koruyuculuk oranının ikinci aşıdan sonra yüzde 95'e çıktığını göstermiş olduk. İkinci dozu yaptırdıktan sonra insanlar kendilerini aşılanmış kabul etmeliler. Koruyucu konuma ancak o zaman ulaşabiliyorlar."

Gürcan, salgınla mücadelede toplumsal bağışıklığın sağlanması için aşılama oranının yüzde 70'lere çıkması gerektiğini sözlerine ekledi.Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (10)
insan 2 ay önce
aşı olmayıp olmamakta ısrar edenler corona oldukları zaman hastanedeki onlara harcanan masrafları kendileri karşılasınlar. şimdi olmak zorunda mıyız diyen çok bilmiş profesör kesilen insanlar olacaktır. cahilliğinizde boğulun.
Hezber 2 ay önce
Aşısızların bi sıkıntısı aşı olanlar sözde korunuyor ama hala rn çok onlar korkuyor
Hasan 2 ay önce
Aşı olanlar "sözde" korunmuyor, gerçekten korunuyor. Bak ölümler %99 aşısızlarda oluyor. Resmi rakamlarla. Aşı korur
GÜRKAN 2 ay önce
AŞI KARŞITLARINI ikna edemezsiniz. Onların beyinleri yanmış
Hasan Usta 2 ay önce
aşıyı sen üretiyorsun sanırım
Mahmut 2 ay önce
Gen terapisi de aşılılarin belası olmaya başlayacak. Bu bir aşı değil gen terapisi.
Garip38 2 ay önce
Beyin yanmış normal bu tür yorum
Cevdet 2 ay önce
Bu ülkede herşey taraftar buluyor,kolay ayrışıyoruz,neden acaba?
Amsterdam 2 ay önce
Söyledikleri yalan!!
Hayri işler 2 ay önce
aşıyı olan olsun olmayan olmasın nedir lan dayatma ben ilaç almayı sevmem grip aşısıda olmadım hiç covit aşısıda olmam aşı karşıtı değilim hastalık var tamam onuda anladım aşı olmak zorunda değilim
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@