Yetişkin olmadan avlanan 3,5 ton balık ele geçirildi

Rize’de, Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri, yetişkin olmadan avlanan 3,5 ton balık ele geçirdi.

Yetişkin olmadan avlanan 3,5 ton balık ele geçirildi

Denizde balık avı sezonunun açılmasıyla birlikte avcılığı yapılan balık türlerinin boy sınırlarının altında olduğuna yönelik ihbarı değerlendiren Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri, kentte balık nakil araçlarını denetledi. Su Ürünleri Kontrol görevlilerince eş zamanlı ve çapraz yapılan denetimlerine, Sahil Güvenlik Komutanlığı ve İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri de destek verdi. Nakil araçlarına yönelik gerçekleştirilen denetimde, 3,5 ton ‘asgari avlanabilir boyun’ altındaki balığa el konuldu. Nakil araçlarına 'boy ve ağırlık yasaklarına uymayan balık taşımak' ile 'nakil belgesi olmadan balık nakletmek' suçundan ceza uygulandı.

Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’nden konuyla ilgili yapılan açıklamada “Sürdürülebilir balıkçılığın sağlanması, su ürünleri stokları üzerindeki baskının azaltılarak gelecek nesillerin de su ürünlerini tüketebilmesi amacıyla hazırlanan mevzuata uymak tüm balıkçılarımızın görevidir. Bu kapsamda yasalar doğrultusunda kuralların uygulanması aşamasında tüm kurumlara görevler düşmektedir. Kanunda belirlenen asgari avlanma boylarına uyarak stoklarımızı koruyabilir her balığa en az bir kere üreme şansı vermiş oluruz. Bunun sağlanması için tüm ortak paydaşlarla avcılık sezonu boyunca denetimler devam edecektir” denildi. 

YORUM EKLE
YORUMLAR
serkan
serkan - 6 ay Önce

Nuray hanım deniz kimsenin babasının malı değil. Bu küçük balıkları tutan balıkçılar balık neslini yok olmayla karşı karşıya bırakıyor. Böyle avlanmaya devam edilirse çok yakında yiyecek balık bulamayacağız. Bu düşünceyle HER ŞEY ÇOK KÖTÜ OLACAK BENCE.

ozgeee
ozgeee @serkan - 6 ay Önce

karadenizi acımasizca öldurduk,biterdik...40 sene once hamsi karaya vuruyodu...yazık bize ....5 sene sonra denizde balık olmaycak.....

Vatandaş
Vatandaş - 6 ay Önce

Dağ başımı bura vatandaş kurala uyacak. Usule uygun avlanma yapılmazsa yarın balık yiyemezsin.İlk cümlende guruttiler denizi olur Nuray uzun.

Büyükliman
Büyükliman - 6 ay Önce

Şu balık denetimlerini sıklaştırın lütfen. Serçe parmağı kadar balık tezgahta ne arıyor?!

nuray uzun
nuray uzun - 6 ay Önce

işiniz gücünüz vatandaşın emeğine alınterine el koymak.AZ KALDI HERŞEY ÇOK GÜZEL OLACAK

SIRADAKİ HABER

banner513