banner556

Rize'yi istila eden böceklerin sırrı ortaya çıktı

Rize'yi istila eden uğur böceklerinin sırrı ortaya çıktı

Rize 04.12.2020, 15:26
Rize'yi istila eden böceklerin sırrı ortaya çıktı

Rize'nin Çamlıhemşin ilçesine bağlı 6 mahalleye dadanan uğur böcekleri ile ilgili saha incelemesi yapan uzmanlar, böceklerin zararlı tür olmadığını tespit etti. Ziraat Mühendisi Sonay Bilgili, "Bu böceği gördüğümüz zaman sevinmemiz gerekiyor. Çünkü uğur böceklerinin varlığı, doğal ortamın dengelendiğini ve ekosistemin düzene girdiğini gösterir" dedi.

Çamlıhemşin ilçesine bağlı Sırt, Kavak, Yukarı Çamlıca Mahalleleri ile Dikkaya, Behice ve Topluca köylerine uğur böcekleri dadandı. Toplu bir şekilde uğur böceklerini ilk gördüklerinde şaşıran mahalle sakinleri, zamanla daha da çoğalmaları karşısında tedirgin olmaya başladılar. Evlerin, açık camlarından odalara kadar dağılan böcekler hakkında Rize İl Tarım Müdürlüğü yapılan şikayetler üzerine harekete geçti. Sırt Mahallesi’nde inceleme yapan uzmanlar, Asya türü uğur böceklerinin zararlı olmadığını tespit ettiler.

‘UĞUR BÖCEĞİ GÖRDÜĞÜNÜZ İÇİN SEVİNİN’

Rize Tarım İl Müdürlüğü'nde görevli Ziraat Mühendisi Sonay Bilgili, bölgede görülen böceklerin Asya uğur böceği olduğunu ve türün faydalı böcek grubu içerisinde yer aldığını söyledi.

Bilgili, "Bu böceğin diğer uğur böceklerinden farkı baş kısmındaki M veya W şeklindeki işarettir. Ayrıca diğer uğur böceklerinin üzerinde 7 siyah nokta varken bu böcek de 15 ile 21 arasında siyah nokta var. Biraz sürü halinde yaşayıp istilacı bir böcek olduğundan vatandaşlar tedirgin olabiliyorlar. Aslında tedirgin olacak hiçbir şey yok. Bunlar faydalı böcek grubundandır. Kendinden küçük olan böcekleri yerler. İnsanlara hiçbir zararı yoktur, ev içinde üreyemezler, yiyeceklere dokunmazlar, ahşaba zarar vermezler. Bu böceği aslında tarlalarımız da veya evlerimizde gördüğümüz zaman mutlu olmamız gerekiyor. Çünkü bu böceklerin varlığı, doğal ortamın dengelendiğini ve ekosistemin düzene girdiğini anlatıyor. Bu böcekler Asya'da, Amerika'da, Gürcistan’da doğaya salınıyor. Bu şekilde, kullanılan kimyasalların etkisinin azaltılması ve doğal dengenin yerine oturması amaçlanıyor. Bahçelerinizde bu böcekleri gördüğünüzde tedirgin olmak yerine sevinmelisiniz” dedi.

‘ENDİŞEMİZ SONA ERDİ’

Sırt Mahallesi Muhtarı Yalçın Şahin de “Mahallemizde son dönemlerde uğur böceği yoğunluğu yaşadık. Ne olduğunu bilmediğimiz için tedirgin olduk. Tarım Müdürlüğü’nden gelen yetkililer, bu böceklerin faydalı olduğunu ve doğada dengenin sağlandığının işareti olduğunu söylediler. Bu da bizi çok mutlu etti” diye konuştu. 

Yorumlar (1)
RÜSTEM AĞA 2 ay önce
SAYIN RİZELİ HEMŞERİLERİM UZMAN BEYEFENDİNİN DEDİĞİ GİBİ UĞUR BÖÇEK LERİ ZARARLI MİKROP YAYAN KÜÇÜK VİRÜSLERİ YİYEREK DENGEYİ SAĞLAR BUNA CORA VİRÜSTE DAHİL.YÜCE ALLAH DOĞAYA ÖYLE BİR DENGE SAĞLAMIŞ Kİ BİRBİRİ TAMAMLIYOR.FAKAT NE YAZIKKİ İNSANOĞLU BU DENGEYİ TAHRİP EDİYOR BİLMEDEN KENDİ YAŞAMINI TEHLİKEYE ATIYOR.YER ALTINI YER ÜSTÜNÜ TAHRİP EDİP ALTINI ÜSTÜNE ÇIKARTIK.DÜNYA İNSANLIĞI HER ALANDA ÇÖKÜNTÜ İÇİNDE İNSANIN İNSANA SAYGISI YOK, HAVAYA YOK,SUYA YOK TOPRAĞA YOK KISACASI DOĞAYA SAYGISI OLMAYANIN YÜCE RABBİME SAYGISI OLMAZ YÜCE ALLAH DEPREMLE VİRÜSLE BİZE İŞARET BUYURUR SİZE VERDİĞİM AKLNIZI İYİ KULANIN UYARIR ANLAYAN KİM HALA DAHA AKILLANMIYAN İNSANLIK HER TÜR LÜ PİSLİĞE PERVASIZLIĞA ARSIZLIĞA KUÇAK AÇAR.BU HAYASIZLIK TÜM DÜNYA YI ESİR ALTI.KİM HANGİ DİNE İNANIR SA İNANSIN BU YÜCE ALLAH İLE KULU NUN İLGİLENDİRİR.CEZASINI VEYA MÜ KAFATINI YANLIZCA ALLAH VERİR.BİZ İNANDIĞIMIZ YOLDA YANLIZCA İNSAN OL DUĞUMUZU BİLECEĞİZ.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@