banner526

Modern Pozitif Bilimler

banner513

Rize'de tarihi kemer köprü yıkıldı

Rize'de tarihi kemer köprü bakımsızlık nedeniyle çöktü.

Rize 24.02.2020, 13:16 24.02.2020, 15:16

Rize'nin Çayeli ilçesinde koruma altındaki tarihi Aşıklar 1. Kemer Köprü yıkıldı.

İlçeye bağlı Yalı ve Yeni Pazar mahalleleri arasında, Aşıklar Deresi üzerine 19'uncu yüzyılda inşa edilen, Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu ve Müzeler Genel Müdürlüğünce 2006 yılında tescil edilerek koruma altına alınan köprü çöktü.

Rize Müze Müdürlüğü uzmanları, 7 metre yüksekliğinde, 15 metre uzunluğunda ve 2 metre genişliğindeki köprünün enkazında inceleme yaptıktan sonra, hazırladıkları raporu Trabzon Koruma Kuruluna gönderdi.

Köprünün, aslına uygun yeniden inşa edileceği bildirildi.

Yalı Mahallesi Muhtarı Zelkif Uzunoğlu, iki mahalleyi birbirine bağlayan asırlık kemer köprünün bakımsızlık yüzünden yıkıldığını söyledi.

Vatandaşların birçok işini bu köprü sayesinde yaptığını ifade eden Uzunoğlu, "İlçemizin sahiline en yakın kemer köprülerimizden biriydi. Herkes tarafından biliniyordu. Buraya gelenler köprünün üzerinde fotoğraf çektiriyordu. Buraya bir güzellik katıyordu. Köprümüz tarihi ve doğal güzelliği ifade ediyordu." diye konuştu.

Uzunoğlu, köprünün bir an önce yeniden yapılmasını istediklerini kaydetti.

Rize'de tarihi kemer köprü yıkıldı

Rize'de tarihi kemer köprü yıkıldı

Rize'de tarihi kemer köprü yıkıldı

Rize'de tarihi kemer köprü yıkıldı

Rize'de tarihi kemer köprü yıkıldı

Rize'de tarihi kemer köprü yıkıldı


Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (3)
İshak Karagöz 7 ay önce
Bu koruma kurulu tescil ettiği varlığı becerip koruyamıyor restore yaptıramıyor. Vur tescili, kimse dokunamasın, kaderine terk et yıkılıp gitsin anlayışı.
Vatandaş 6161 7 ay önce
Aynısı Akçaabatda oldu tarihi üç kemerli köprünün hemen yanına yeni beton yığını köprü yapılırken temelleri zarar gördü ve güzelim galanima köprüsü göz göre göre yıkılıp gitti ve sonrada yerine güya yenisi eskiye uygun olarak yapıldı ama resmen rezillik. Ne zaman tarihimize sahip çıkacağız biz anlamak mümkün değil
mehmet 7 ay önce
tek kelime YAZIKLAR olsun.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@