Rize'de süren taş ocağı eylemi hakkında firmadan açıklama geldi

Rize'nin ikizdere ilçesinde devam eden taş ocağı hakkında, işletmeci firma Cengiz İnşaat'tan açıklama geldi.

Rize 04.05.2021, 17:46
Rize'de süren taş ocağı eylemi hakkında firmadan açıklama geldi

Rize'nin İkizdere ilçesindeki taş ocağı eylemi ile ilgili yeni bir gelişme yaşandı.

Günlerdir köylüler tarafından sürüdürülen eylem hakkında, taş ocağını işleten firma Cengiz Holding'den açıklama geldi.

Şirket yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

Rize İkizdere Cevizlik Taş Ocağı hakkında yazılı ve görsel basında yer alan haberlere ilişkin basın açıklaması yapılması zorunluluğu doğmuştur. 

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na ait “Rize İyidere Lojistik Limanı” projesi, bu işe ait ihaleyi kazanan Cengiz İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş. ile Yapı ve Yapı İnşaat Taahhüt Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi İş Ortaklığı tarafından gerçekleştirilecektir.    

Proje sahasının fiziki koşulları ve limanın inşa edileceği yer sebebiyle liman sahasında dolgu yapılması ve kullanılacak bu dolgu malzemesinin, deniz suyuna dayanıklı olması gerekmektedir. 

Bu amaçla projenin sahibi olan ilgili bakanlık tarafından yapılan inceleme ve araştırmalar sonucunda uygun taş ocakları belirlenmiş, rezerv miktarı ve dayanıklılık değerleri dikkate alınarak koşulları sağlayan İkizdere Cevizlik Taş Ocağı için Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı; Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü’nden ilgili mevzuat kapsamında hammadde üretim izni alınmıştır. 

Tüm yasal izinlerin tamamlanmasının ardından “Rize İyidere Lojistik Limanı” projesinin inşaat faaliyetlerine başlanmıştır. Bu süreçte yasal olarak hammaddenin temin edileceği taş ocağının seçilmesi konusunda, şirketimizin herhangi bir tespit yetkisi veya tasarrufunun bulunmadığını önemle belirtmek isteriz. Hammaddenin temin edilmesi planlanan İkizdere Cevizlik Taş Ocağı, Bakanlık tarafından seçilmiştir. Çevresel etkileri dikkate alınarak sürecin en başından itibaren hammaddenin temin edilebileceği tüm alternatif taş ocakları Bakanlık tarafından araştırılmıştır.    

Şirketimizin o bölgede yaşayan herkesin görüşlerini hassasiyetle ve ciddiyetle değerlendirdiğini bilmenizi isteriz. İmalatların tamamlanması ve liman için gerekli hammaddenin temini sonrasında taş ocağının rehabilitasyonu şirketimiz tarafından gerçekleştirilecektir. Taş ocağında maden araması yapıldığına, ocağın daha sonra farklı amaçlarla kullanılacağına dair iddialar asılsız olup “Rize İyidere Lojistik Limanı” projesi ile sınırlı hammadde temini tamamlandıktan sonra toprak üzerindeki bitki ve ağaçlandırma çalışması yapılarak mevcut doğal yaşamın geri kazanılması sağlanacaktır. 

Kamuoyunun bilgisine saygıyla sunarız. Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (1)
yakun 5 ay önce
Bu açıklamadan ne olur? Şu resimlere bakınca insan utanıyor. Direniş gösteren halkın aldığı ekmekten, şekerden, tuzdan...... alınan vergilerden oluşan devlet bütçesinden maaş alan polis ve jandarma; yetkililer tarafından 425 milyar borcu silinen şerefsizi korumak için halkı püskürtüyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@