banner526

banner533

banner513

Rize'de parkta isim tartışması

Rize'de CHP'li Belediyenin parka Atatürk ismini vermesini Kaymakamlık onaylamadı.

Rize 30.07.2019, 15:34 30.07.2019, 15:50

Rize'nin Fındıklı ilçesinde ‘Millet Bahçesi’ olan parkın ismi belediye tarafından '100'üncü Yıl Atatürk Parkı' olarak değiştirilerek tabela asıldı. Belediye meclisinin aldığı kararı, 'kamu yararı' olmadığı gerekçesiyle onaylamayan kaymakamlık, parkın isminin ivedilikle eski haline döndürülmesini istediğini belirtti.

Fındıklı ilçesinin CHP'li belediyesi, 19 Mart 2019'da açılan Millet Bahçesi Parkı'nın adını 100'üncü Yıl Atatürk Parkı, aynı yerdeki yapının Millet Kıraathanesi olan adını ise ‘Kazım Koyuncu Kültür ve Sanat Evi’ olarak değiştirilmesi yönündeki 08.07.2019 tarihli ve 81 sayılı kararı, meclis tarafından oy çokluğu ile kabul edildi. Kararın onay için gönderildiği Fındıklı Kaymakamlığı ise 'kamu yararı' olmadığı gerekçesiyle belediye meclis kararını onaylamadı. Belediye meclis kararı geri iade edildi.

Rize'de parkta isim tartışması

'ATATÜRK PARKI' TABELASI ASILDI

Fındıklı Belediyesi görevlileri iskele ile Arılı Deresi arasındaki parka Atatürk Parkı tabelası astı. Fındıklı Kaymakamlığı görevlileri tabela ile ilgili tutanak tuttu. Kaymakam Vekili Emrah Yılmaz da belediyeye uyarı yazısı gönderdi. Kaymakamlığın 26.07.2019 tarihli ve 1322 sayılı 'İvedi' başlıklı yazısında şu ifadelere yer verildi:

"Belediye meclisinin 81 sayılı 08.07.2019 tarihli kararının 5393 sayılı Belediye Kanunu'nun 81'inci maddesine dayanarak onaylanmadığı bildirilmişti. Onaylanmayan meclis kararının yürürlüğe girmeyeceği kanunda açıkça belirtilmiştir. Ancak ekte gönderilen tutanakta da görüleceği üzere onaylanmayan meclis kararında belirtilen ismin parka verilmesine yönelik belediyeniz tarafından tabelada değişiklik yapıldığı, bu durumun kanuna aykırılık teşkil etmesinin yanı sıra kamu düzenini bozan bir suç doğurması nedeniyle sahildeki parkın isminin tekrar ivedi olarak eski haline döndürülmesinin ve kanunlara uygun hareket edilmesi hususunda gereğini rica ederim."

Fındıklı Belediye Başkanı CHP'li Ercüment Şahin Çevratoğlu, belediye meclisinin aldığı karara istinaden isim değişikliği yaptıklarını belirterek tabelayı kaldırmayacaklarını söyledi.

Rize'de parkta isim tartışması

Rize'de parkta isim tartışması

Rize'de parkta isim tartışması

Yorumlar (13)
i.b61 1 yıl önce
Parklara verilen tüm isimlerde nasil kamu yarari olur kaymakam aciklasada ogrensek mesala recep tayyip parki olsaydi kamu yarari olurmuydu.bu devleti kuran Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK e saygı duyacaksınız nokta!!!
Ali Baş 1 yıl önce
Akp nin kaymakamindan ancak bu beklenir eger bu kaymakam turkiye cumhuriyetinin kaymakami olsaydi Orada ataturkun ismi olurdu malesef hainler kol geziyor.
Trabzonlu Hayati dayı 1 yıl önce
Güzel karar""diyen sefil kan testi yaptır
Vatandaş 1 yıl önce
Acaba senin atan gerçek türkmüydü cahil
Şimşek 1 yıl önce
Allah belanızı versin vatan hainleri,Atatürk’ün isminin kamu yararı yok ama mursi ismini verirseniz sağa sola kamu yararı var öylemi,hainsiniz pkklardan dahada betersiniz dahada tehlikelisiniz
Vatandaş 1 yıl önce
Güzel karar tebrik ederim ülkemde birşeyler değişmeye başlamış çok şükür
Ali 1 yıl önce
Aynen kardeşim 80 yıldır böyle uyuttular bizi
Mustafa 1 yıl önce
Öncekilere...
Ak partinin kaymakamı değil, milletin kaymakamı. Park da milletin parkıdır. Milletten bi rahatsızlık mı duydunuz da ismini değiştiriyorsunuz. Önce bi park yapın. Görelim de ismini ne koyarsanız koyun.
Gümüşhane 29 1 yıl önce
Türkiyemizi betona boğan birde 4 milyon Suriyeliyi başımıza saran dünya liderinin adını koyalım
Mustafa 1 yıl önce
Başkan kaç kuruşluk hizmet etti de isim vermeye başladı. Önce bi icraatini görelim.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@