banner518

Rize'de "Atatürk Parkı" tartışması yargıya taşındı

Rize'de parkta isim tartışması yargıya taşındı.

Rize 31.07.2019, 16:25
Rize'de "Atatürk Parkı" tartışması yargıya taşındı

Rize'nin Fındıklı ilçesinde 'Millet Bahçesi' olan parkın ismini '100'üncü Yıl Atatürk Parkı' olarak değiştiren belediyenin astığı tabelanın kaldırılmasının istendiği Kaymakamlık talimatı, yargıya taşındı. Fındıklı Belediyesi, kararın iptali istemiyle Rize İdare Mahkemesi'ne başvurdu. Fındıklı Belediye Başkanı CHP'li Ercüment Şahin Çevratoğlu, "Kaymakamlık kamu suçu işlediğimizi belirterek Atatürk ismini ivedilikle indirmemizi istedi. Atatürk ismini asmak mı kamu suçudur?" diye sordu.

Fındıklı ilçesinin CHP'li belediyesinin, 19 Mart 2019'da açılan Millet Bahçesi Parkı'nın adını 100'üncü Yıl Atatürk Parkı, aynı yerdeki yapının Millet Kıraathanesi olan adını ise 'Kazım Koyuncu Kültür ve Sanat Evi' olarak değiştirilmesi yönündeki talebi, meclis tarafından oy çokluğu ile kabul edildi. Kararın onay için gönderildiği Fındıklı Kaymakamlığı ise 'kamu yararı' olmadığı gerekçesiyle belediye meclis kararını onaylamadı. Belediye meclis kararı geri iade edildi.'ATATÜRK PARKI' TABELASI ASILDI

Fındıklı Belediyesi görevlileri iskele ile Arılı Deresi arasındaki parka Atatürk Parkı tabelası astı. Fındıklı Kaymakamlığı görevlileri tabela ile ilgili tutanak tuttu. Kaymakam Vekili Emrah Yılmaz da belediyeye uyarı yazısı gönderdi. Kaymakamlığın 26.07.2019 tarihli ve 1322 sayılı 'İvedi' başlıklı yazısında şu ifadelere yer verildi:

"Belediye meclisinin 81 sayılı 08.07.2019 tarihli kararının 5393 sayılı Belediye Kanunu'nun 81'inci maddesine dayanarak onaylanmadığı bildirilmişti. Onaylanmayan meclis kararının yürürlüğe girmeyeceği kanunda açıkça belirtilmiştir. Ancak ekte gönderilen tutanakta da görüleceği üzere onaylanmayan meclis kararında belirtilen ismin parka verilmesine yönelik belediyeniz tarafından tabelada değişiklik yapıldığı, bu durumun kanuna aykırılık teşkil etmesinin yanı sıra kamu düzenini bozan bir suç doğurması nedeniyle sahildeki parkın isminin tekrar ivedi olarak eski haline döndürülmesinin ve kanunlara uygun hareket edilmesi hususunda gereğini rica ederim."

Fındıklı Belediyesi, kaymakamlık talimatının iptali istemiyle Rize İdare Mahkemesi'ne başvurdu.

Fındıklı Belediye Başkanı CHP'li Ercüment Şahin Çevratoğlu, belediye meclisinin aldığı karara istinaden isim değişikliği yaptıklarını belirterek tabelayı kaldırmayacaklarını söyledi. Çevratoğlu, "Biz seçim sonrası halkın talebi doğrultusunda ve bir genç kardeşimizin önerisi ile meclis toplantısında parkın adının 100'üncü Yıl Atatürk Parkı olmasını 8'e 3, nitelikli çoğunlukla kabul ettik. Yine Millet Kıraathanesi olan yeri biz kültür evine dönüştürdük ve adını da ‘Kazım Koyuncu Kültür ve Sanat Evi’ne dönüştürdük. 100'üncü Yıl Atatürk Parkı adını tartışmak bize zül geliyor. Bu kararımızdan geri dönmeyeceğiz. Ağustos ayında bunu yeniden meclis gündemine getirip aynı kararı yeniden alacağız. Bu konuda yargıya da başvurduk" dedi.'ATATÜRK İSMİNİ ASMAK MI KAMU SUÇUDUR?'

Kaymakamlığın tabelanın kaldırılmasını istediği gerekçenin çok garip olduğunu söyleyen Çevratoğlu, "Kaymakamlık 'kamu yararı görülmemiş' diyor. Ayrıca kamu suçu işlediğimizi belirterek Atatürk ismini ivedilikle indirmemizi istediler. Atatürk ismini asmak mı kamu suçudur? Bunu anlamış değiliz. Bundan sonra burası 100'üncü Yıl Atatürk Parkı kalacaktır. Tabelayı indirmeyeceğiz. Biz kamu suçu işliyorsak kaymakamlık bizle ilgili idari soruşturma başlatabilir. Biz orada savunmamızı vereceğiz" diye konuştu.


Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
Yorumlar (7)
nuray uzun 11 ay önce
Atatürk ün kurduğu Cumhuriyet in yurttaşları Atatürkün ismini kaldırmak isteyenleri mutlaka yargılayacak gereken cezaları verecektir. Saygılar
Laz findikli 11 ay önce
Buparki ak pati belediyesi yapti ismini dogalolarak o koydu simdiki baskan chp,li onlarda hizmet yapsin bi Civil caksin ismini neisterse koysun. chp rivriv yapmasin is yapsin
fındıklı sosyalisttir 11 ay önce
sen fındıklılı değilsin. fındıklı insanı köklerine bağlıdır, atasını ve vefasını bilir. öyle ki tüm karadeniz hes gelince zil takıp oynadı fındıklı deresini vermedi. şimdi seller ile boğuşuyorsunuz, onun suçunu da yıllar sonra chp ye atacaksınız ya karakter meselesi işte. neyse fındıklı demeden önce gargara yap, çaykarali.
Vatandaş 11 ay önce
90 yıldır asmadığınız yer kalmadıda ne oldu başımız göğemi erdi
Vatandaş 11 ay önce
HAYATİ DAYI yorumunu bekliyorum. dünkü haberde bize kan testi yaptır demiştin yaptırdık Elhamdulillah önce müslüman sonra Türküz. Türk'ünATA sı denilen şahısın soy kütüğünüde sen bir zahmet araştırda yazda bizde öğrenelim memnun oluruz.
sedat 11 ay önce
millet bahcesi imis , sapima kadar M KEMAL ATATURK
Rizeli 11 ay önce
Atatürk'çüyüz diye gezen chp'liler Atatürk'ün ismini kaldırmak istiyor.. Boş laf değil icraat gösterin

Gelişmelerden Haberdar Olun

@