banner555

Rize Barosu Başkanı'ndan İkizdere açıklaması: Bizim fikirlerimiz ile Rize’nin fikri aynıdır

Rize Barosu Başkanı Ümit Peçe, Rize İkizdere'de açılacak olan taş ocağına destek verdi. Peçe, taş ocağına karşı olanları da, "PKK’nın yaktığı ormanlara ses çıkarmayanların bugün İkizdere’nin yeşiline sahip çıkması samimi değil" diyerek eleştirdi.

Rize 22.05.2021, 10:35
Rize Barosu Başkanı'ndan İkizdere açıklaması: Bizim fikirlerimiz ile Rize’nin fikri aynıdır

Rize Barosu Başkanı Ümit Peçe, İyidere ilçesinde yapılması planlanan Lojistik Merkezi'nin dolgu sahası için gerekli taşların temin edileceği İkizdere ilçesindeki tartışmalara neden olan taş ocağı için Rize'de 11 sivil toplum örgütü ile birlikte yaptıkları açıklamanın arkasında olduklarını dile getirerek “Rize sahipsiz değildir. Rize adına öncelikle Rizeliler’in açıklama yapması gerekir” dedi.
Rize’de 11 sivil toplum kuruluşu bir araya gelerek İyidere ilçesinde yapılması planlanan Lojistik Merkezi'nin gerekliliği hakkında geçtiğimiz günlerde bir basın açıklaması yapmış ve ulusal gazetelerde de ilanlar verilmişti.
Rize'de ÇAYKUR’un dışında büyük bir istihdam merkezi olmadığı için yapılacak olan Lojistik Merkezi’nin çok değerli bir yatırım olduğunu düşündüklerini ve bu nedenle 11 STK’nın bir araya gelerek bir basın açıklama yaptığını dile getiren Rize Barosu Başkanı Ümit Peçe, kendisine yönelik maksatlı haberlere cevap verdi.

Rize Barosu Başkanı'ndan İkizdere açıklaması: Bizim fikirlerimiz ile Rize’nin fikri aynıdır

"Rize'yi seven biri olarak Rize yapılan ne yatırım varsa önünün açılması için mücadele edeceğim"

Rize’nin gençlerinin işsizliğini Rize STK’ları olarak Rize hakkında fikir sahibi olmayanlardan daha iyi düşünebileceklerini dile getiren Peçe “Siyasetçi arkadaşlarımızın yaptığı açıklamalar neticesinde bizimde bilgi sahibi olduğumuz kadarıyla Rize için çok önemli bir istihdam alanı. Şu an sadece ÇAYKUR Rize’de ciddi anlamda bir istihdam oluşturuyor, onun dışında ikinci bir kuruluş neredeyse yok. Rizeli’nin de siyasetten uzun zamandır istediği bir istihdam alanının açılmasıydı. Lojistik merkez de bu talebe ciddi anlamda karşılık vermektedir. Rize’nin ve Rizelinin talebidir. Her ne kadar eleştiriler olsa da Rizeli STK’lar olarak biz bu yatırımların mutlaka hayata geçirilmesini istiyoruz. Rizeli’nin hukuku, gençlerin işsizliği ve elbette ki onların hukuku bizi ilgilendirir. Bu nedenle Rize’de yaşayan, Rize’yi seven, Rize milliyetçisi bir insan olarak ben burada yapılan ne yatırım varsa önünün açılması için Baro olarak mücadele vereceğim. Bununla alakalı kimin ne dediğine de asla bakmayacağım” diye konuştu.

"Bizim fikirlerimiz ile Rize’nin yüzde 99’unun fikri aynıdır"

Rize ile hiçbir fikri olmayanların İkizdere’de yapılacak taş ocağına karşı açıklamalar yaparak tepki göstermesini yanlış bulduğunu ve kendilerinin konuyu araştırarak Rizeli Sivil Toplum Kuruluşları (STK) olarak bir araya gelerek açıklama yapma gereği duyduğunu dile getiren Peçe “Bizde takip ediyoruz, uzun zamandır orayla ilgili olumsuz bir kampanya yürütülmekte. Bu kampanyayı yürütenler arasında İkizdere halkı bir kenara, onlara saygım sonsuzdur çünkü burada insanlar bir fikir beyan ediyorsa en azından bildiklerinden bu fikri paylaşıyorlar. İkizdere halkı orada yaşamıştır, orada yaşanmışlıkları vardır, hatıraları vardır. Elbetteki onların tepki koymalarını biz anlayış ile karşılarız. Ancak İkizdere ile alakalı, Rize ile alakalı hiçbir fikri olmayan, buraya hemen mal bulmuş mağribi gibi atlayanların fikir beyan etmelerine elbette ki karşı çıkacağız. Biz de STK’lar olarak konuyu enine boyuna araştırdık, düşünüldüğü gibi, konuşulduğu gibi orada bir doğa katliamının olmadığını öğrendik ve bilgi sahibi olduktan sonra bu kötü enformasyonun önünü almak için bir araya gelerek bir açıklama yaptık. Rize sahipsiz değildir. Rize adına öncelikle Rizeliler’in açıklama yapması gerekir. İnanıyorum ki bizim fikirlerimiz ile Rize’nin yüzde 99’unun fikri aynıdır” ifadelerini kullandı.

"Siz asla samimi değilsiniz, o zaman ben sizin bu iradenizi sorgularım"

Yaptıkları ortak açıklamanın ardından söylemlerinin farklı yerlere çekilerek yansıtıldığını, hain terör örgütü PKK’nın yaktığı ormanlara ses çıkarmayanların bugün İkizdere’nin yeşiline sahip çıkmasını samimi bulmadığını ve söylemlerinin arkasında olduğunu sözlerine ekleyen Peçe “Rizeli STK’lar yerden yere vuruldu. Bizim açıklamamızda orada ki halkı güya PKK’lı olarak nitelendirdiğimiz görüşüne yer verildi. Asla böyle bir şey söz konusu değil. Oradaki açıklamamız çok açık. Ben şunu söyledim; orada eylem yapan, fikrini ortaya koyan İkizdere halkına saygım sonsuzdur ancak biz baro başkanları olarak geçen yıllarda PKK’nın yaktığı ormanlarla alakalı açıklamaya Güneydoğu barolarının hemen hemen hiçbirine imza attıramadık. İstanbul, Ankara, İzmir barolarına imza attıramadık. Şimdi bu arkadaşların gelip orada çevreci, doğa kahramanı kesilmesini eleştiriyoruz. Siz bu kadar doğayı seviyorsanız, bu ülkenin yeşili Hakkari’de de yeşildir, Rize’de de yeşildir. Onu koruyorsanız bunu da korumanız lazım. İkizdere’yi koruyorsanız orayı da korumanız lazım. Bunu yapmıyorsanız kusura bakmayın siz asla samimi değilsiniz, o zaman ben sizin bu iradenizi sorgularım. Ben bunu söylemeye çalıştım. Orada ne söylediysem yine aynı şeyleri söylüyorum ve bunların arkasındayım” şeklinde konuştu.

Rizeliler Lojistik Merkezi projesini destekliyor

Öte yandan Rize’de kurulması planlanan Lojistik Merkezi'ne büyük bir iş istihdamı gözüyle bakan Rizeliler lojistik merkezin bir an önce kurulmasını bekliyor. Lojistik merkezinin Karadeniz ile Güneydoğu bölgesi arasında bir köprü olacağını belirten Rizeli İrfan Uzun “Lojistik merkezi Rize gibi her il için önemli bir yatırım. Yatırımda emeği olanlara teşekkür ediyorum. Belki doğa konularında sıkıntılar yaşayabiliriz ama bunlara göğüsleyebilmemiz gerekmektedir. Bizim de onlara destek çıkmamız lazım. Lojistik merkezin şu an Rize’ye nasıl bir istihdam sağlayacağını belki bugün göremiyoruz ama ileriki günlerde elbette göreceğiz. Biraz daha sabırlı olmamız gerektiğine inanıyorum. İnşallah Rizemiz ve Türkiye için güzel olacak. Bu işin sonunun aydınlık olmama gibi bir ihtimali yok. Burada bir rant yok. İnsanlar gelecek, yatırımlar olacak, iş imkanları doğacak, buradan Güneydoğu bölgesine bir köprü olacak. Gerçekten önemli bir yatırım. Biraz daha sağ duyulu ve hoşnut karşılamamızı temenni ediyorum” dedi.

"Lojistik merkezin Rize’de kurulması büyük bir şans"

Lojistik merkezin Rize’ye kurulmasının önemli bir şans olduğunu söyleyen İshak Kazmaz ise “Lojistik merkezi iyi bir yatırım. Olmasını isteriz. Ticaret bakımından büyük bir katkısı olur. Bütün illerin almak istediği bir yatırım. Onun için Rize’de olması bizim için büyük bir şans. İstihdamı artıracaktır muhakkak” derken, Rizeli esnaf Ender Şişman da “Yanlış bilmiyorsam 8 bin tane çalışan olacak. Yani Rize için büyük bir istihdam kaynağı olacaktır. Umarım en yakın zamanda biter” şeklinde konuştu.
Lojistik merkezin siyasi partileri göz önünde bulundurmadan öncelikle Rize için güzel bir hizmet olduğunu belirten Recep Kuvel isimli bir başka vatandaş ise “Limanlardan gelen ticari mallar lojistik merkez sayesinde Rize’den dağıtıma çıkacak. İspir yolu üzerinden İran’a kadar buradan yol alabilecek. Tabii ki de bu durum bizim gençlerimize ve Rizelilere iştir, aştır. Yani bunu parti göz önünde bulundurmadan Rize için güzel bir hizmet olarak görüyorum” ifadelerini kullandı.

"Lojistik Merkezi devamlılık sağlayacak"

Lojistik merkezinin çay fabrikaları gibi 6 ay çalışmadığını söyleyen Süleyman İspirli ise “Zaten Rize’de geniş bir iş alanımız yok. Sadece çay fabrikalarımız var. Onlar da sadece 6 ay çalışabilmekte. Ama lojistik merkezi gibi alanlar devamlı çalışacağı için bence çok faydalı olur” diye görüş belirtirken, esnaf Gökhan Turaboğlu da “Lojistik merkezi Rize için gerekli bir proje. Rize’de yapılan hizmetlerden dolayı mutluyuz. Rize altın çağını yaşıyor diyebiliriz. Rize’ye daha farklı yatırımlarda bekliyoruz. Lojistik merkezi geç kalınmış bir proje bir an önce bitirilmesi gerek. Gereksiz protestolar yapıyorlar. Çünkü buradan insanlar ekmek yiyecek. Turizm genişleyecek. Ticaret hacmimiz artacak. Lojistik merkezi bence Ortadoğu bölgesini buraya bağlayacak bir proje. Merkezde çalışacak insanların bu yöreden seçilmesi, bölge istihdamına büyük katkı sağlayacaktır” açıklamasında bulundu.
İkizdere bölgesinden taş alınmasının İkizdere bölgesini kötü yönde etkileyeceğini belirten Rizeli Ahmet Aksoy ise “Lojistik merkezi Rize’ye faydalı olabilir. Yani o konuda olumsuz bir düşüncesi yok insanların. Ama bunun yapılış biçimi gündeme İkizdere olaylarını getirdi. Orada çok doğal bir ortam var, çok büyük bir arıcılık var. Taş her yerde bulunur ama doğayı her yerde bulamayız. Bunu bir taş için neden kaybedelim“ görüşünü savundu.Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (0)
22°
parçalı bulutlu
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 40 84
2. Galatasaray 40 84
3. Fenerbahçe 40 82
4. Trabzonspor 40 71
5. Sivasspor 40 65
6. Hatayspor 40 61
7. Alanyaspor 40 60
8. Karagümrük 40 60
9. Gaziantep FK 40 58
10. Göztepe 40 51
11. Konyaspor 40 50
12. Başakşehir 40 48
13. Rizespor 40 48
14. Kasımpaşa 40 46
15. Malatyaspor 40 45
16. Antalyaspor 40 44
17. Kayserispor 40 41
18. Erzurumspor 40 40
19. Ankaragücü 40 38
20. Gençlerbirliği 40 38
21. Denizlispor 40 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 38 86
2. M. United 38 74
3. Liverpool 38 69
4. Chelsea 38 67
5. Leicester City 38 66
6. West Ham 38 65
7. Tottenham 38 62
8. Arsenal 38 61
9. Leeds United 38 59
10. Everton 38 59
11. Aston Villa 38 55
12. Newcastle 38 45
13. Wolverhampton 38 45
14. Crystal Palace 38 44
15. Southampton 38 43
16. Brighton 38 41
17. Burnley 38 39
18. Fulham 38 28
19. West Bromwich 38 26
20. Sheffield United 38 23
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 38 86
2. Real Madrid 38 84
3. Barcelona 38 79
4. Sevilla 38 77
5. Real Sociedad 38 62
6. Real Betis 38 61
7. Villarreal 38 58
8. Celta de Vigo 38 53
9. Granada 38 46
10. Athletic Bilbao 38 46
11. Osasuna 38 44
12. Cádiz 38 44
13. Valencia 38 43
14. Levante 38 41
15. Getafe 38 38
16. Deportivo Alaves 38 38
17. Elche 38 36
18. Huesca 38 34
19. Real Valladolid 38 31
20. Eibar 38 30

Gelişmelerden Haberdar Olun

@