Karadeniz'de demiryolu projesine yeni öneri

RTSO Başkanı Karamehmetoğlu: "Türkiye’de demiryolu ağının olmadığı tek bölge Doğu Karadeniz bölgesi"

Rize 13.09.2019, 10:59
Karadeniz'de demiryolu projesine yeni öneri

Türkiye’de demiryolu ağının olmadığı tek bölgenin Doğu Karadeniz olduğunu dile getiren Rize Ticaret ve Sanayi Odası (RTSO) Başkanı Şaban Aziz Karamehmetoğlu, Samsun’dan Sarp Sınır Kapısı'na kadar bir demiryolunun bölge ve ülke ekonomisi için gerekli olduğunu söyledi.

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Rize Ticaret ve Sanayi Odası (RTSO) Başkanı Şaban Aziz Karamehmetoğlu “Geçen gün Ulaştırma Bakanımız Erzincan, Gümüşhane, Trabzon hattında bir demiryolu projesinin ihaleye çıktığını ifade ettiler. Bu proje Karadeniz’e demiryolu kazandırmanın ötesinde olan bir şey. Önemli olan akılcı projeyi yapmak, ülkemizin kaynaklarını akılcı ve rantabl kullanmaktan geçer. Erzincan, Gümüşhane, Trabzon hattında yaşayan insan sayımız 1 milyon 140 bin ama bir Samsun-Sarp demiryolu dediğimiz zaman burada yaşayan insan sayımız 4 milyon 300 bin. Artı Samsun-Sarp demiryolu demek sadece Karadeniz’e demiryolu gelmesi demek değil, demiryolunun Gürcistan’a bağlanması anlamını da taşımaz. Uluslararası niteliği olan Gürcistan, Azerbaycan oradan Çin’e uzanan 2,5 milyar nüfuslu bir proje demektir. Ülkemizin geleceği açısından eğer bir proje yapılacaksa, zaten ülkemizde demiryolu ağı olamayan tek bölge bizim Doğu Karadeniz bölgemiz. Burada bir demiryolu yapılacaksa bu Samsun-Sarp demir yolu olmalıdır. Çünkü Erzincan’dan aşağıya inecek bir proje hangi vilayetimize inerse insin, buna Rize’de dahil olmak üzere, bir ilin mutluluğu diğer ilin mutsuzluğu olamaz. Burada önemli olan insanımızın mutluluğudur. Ülkemizin kaynakları kullanılacaksa rantabl kullanılmalıdır. Erzincan’dan aşağıya yapılacak bir demiryolunu beslemekte kolay değildir. Devletin orada harcayacağı parayı tekrar bütçeye koymak da zor bir şey. Önemli olan uluslararası niteliği olan Samsun-Sarp demiryolunun bölgemize kazandırılmasıdır diye düşünüyorum. Bu konuda yaptırım gücü olanlardan da destek beklediğimizin altını çizmek istiyorum” şeklinde konuştu.

Demiryolu konusunda hiç kimseden bir destek bulamadıklarını ifade eden Karamehmetoğlu, “Maalesef Rize kamuoyu ve bölgemiz kamuoyu tarafından bu konuda yalnız bırakıldık. Erzincan’dan aşağıya gelecek olan bir demiryolunu ne Bayburt’a, ne Rize’ye, ne Artvin’e, ne Giresun’a, ne Ordu’ya anlatmak mümkün değildir. Bunu siyaseten de kimse anlamaz. Dolayısıyla yarın bir gün farklı sonuçlar da bölgemizde doğacaktır. Bizim yaptığımız sadece ikazdır. Bunların hepsi bütçeyle ilgili olan projelerdir, bunlar ülkemizin projeleridir. Proje yapılacaksa biz projeyi Samsun-Sarp oalrak planlayalım. Bu 5 yıl sonra olur, 10 yıl sonra ama ne zaman başlanacaksa işin akılcısını yapalım. Bunu biz sadece yük treni olarak değerlendirmeyelim, bunun içerisinde hızlı tren de olmalı. Zaten bugün Sarp kapıdan gelen inanılmaz Türkiye’nin en büyük yolcu hareketi var” ifadelerini kullandı.

Lojistik merkez bekleniyor
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2012 yılında babaocağı Rize’ye yaptığı ziyareti esnasında Rize’nin İyidere ilçesinde yaptığı konuşmada Rize ile Trabzon arasında yapılacak bir lojistik merkezin müjdesini vermişti. Başbakan olduğu sırada verdiği bu müjde Rize halkını heyecanlandırırken yetkililer ise işe koyulmuş ve Rize’nin İyidere ilçesinde yapıla bilineceği dile getirilmişti. Müjdenin ardından 7 yıl geçmesine rağmen projesi dahi hazırlanan lojistik merkezin yapılmaması Rize Ticaret ve Sanayi Odası’nın (RTSO) tepkisine neden oldu.
Projesi hazırlanan lojistik merkezin bir an evvel ihaleye çıkmasını ümit ettiklerini dile getiren RTSO Başkanı Şaban Aziz Karamehmetoğlu “Lojistik merkez projemiz Rize kamuoyunda 6-7 yıldır konuşulan bir proje. Bu sadece bizim değil Cumhurbaşkanımızın da projesi, Cumhurbaşkanımız bu projeyi Rize kamuoyu ile paylaştı. Zaten Ovit’in olmazsa olmazı, Güney-Kuzey hattında en önemli projelerden bir tanesi. Projemizin bütün detaylarıyla birlikte altyapı çalışmaları tamamlandı, şuan da bütün proje ihlalleri bitmiş kabulü yapılmış, dolayısıyla sadece ödeneğe konulup ihale edilmeyi bekliyor. Uzun zamandır da ulaştırma bakanlığında bekletiliyor projemiz. İnşallah gerek Ulaştırma bakanımız, gerek yetkililer projemizi kısa zamanda ihale ederler ve lojistik merkezimizi yaparlar diye umut ediyoruz” dedi.


Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
Yorumlar (12)
Can 5 ay önce
Katılıyorum
Torpille değil, sistemle 5 ay önce
Tebriz-Trabzon demiryolu Türkiye’yi uçurur. Neden Trabzon? Doğu Karadeniz de bütün ilçelerin etrafında yarı çapı 100 km olan bir daire çizilsin ve o dairede yer alan nüfus her ilçeye yazılsın. En büyük sayıya ulaşan ilçe Doğu Karadeniz’in merkezi olsun. Trabzon 1 milyonun üzerinde bir nüfusu yakalar. Başka yakalayan olursa orası merkez olsun. Benim tahminim Çayeli-Espiye arası Keşap-Ünye arasındaki nüfusun önüne geçer diye düşünüyorum. Rizeliler istemese bile Trabzonun gücüne güç katıyorlar.
araklıhasan 5 ay önce
katılıyorum istanbul artvin arası hızlı tren yapabiliyor musun. ben yatırım buna derim işte
Cem 5 ay önce
Avrupada kücük kasaba köylerde bile tren istasyonlari var rayli system bütün sehirlerde var vatanimizda daha yeni gündeme geliyorsa bir40 veya 80 yil sonrasi olur bu yüzden telasa gerek yok suan yasayan herkes bu systemleri vatanimizda göremez ilerki neslimiz gelecegin gencleri görür yani 2200 yillarinda veya 2544 yillarinda doganlar görecektir bundan emin olun buda avrupanin yardimiyla olur rayli system tren gibi isleri bizler yapamayiz isterse bes bin yil gecsin daha denize giremiyoruz trabzonda veya sehirde24 saat acik mekanlar yok gerisini siz düsünün
dördüncücemre 5 ay önce
Aynen bende Samsun sarp hattını desdekliyorum. Bafra ve Çarşamba ovalarını Karadenizin doğu illerine taşırsanız hem bu illerde ucuzluk olur hemde bu ovalarda yaşayanların ürünleri para eder.Ha Erzincan Gümüşhane de bu hatlara bağlanabilir sorun yok. Yaptınız da olmaz mı dedik...
nuray uzun 5 ay önce
boş hayeller kradenize demir yoluymuş
Ali Haydar 5 ay önce
Ula bölgemde ne kadada akilli varmis, ula Samsun Gürcistan yolu(Sahil Yolu) Yapiliyikan nerdeydunuz… Hazir Arac gerec ordayken iki tanede Ray atsaydilar ya yolun kenarina….Evet dogu 2200 yillarda doganlar anca görür demir yolunu karadeniz sahilinde önun icin bir an önce baslamamiz lazimki 2200 ye yetissin… 1916-18 yillari arasinda böyle bir calisma baslatilmisti ama onlar gidince vatandas raylari demir diye paraya cevirdi 

Diyecegim o durki Trabzon ilinin cevre illere göre ne kadar sinifta kaldigi asikar… Siz halen hangimiz daha iyi bilir kim hakli diye bir birinizi yerken ati alan ….

Neyse anlayana, gerci anlayanda pek yok ya
cem sayıl 5 ay önce
Bu proje SÜRMENE/YENİAY DA YAPILMAYACAKMIYDI? ne ara Rizeye kaydı. REYİS en doğrusunumu düşündü?
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@