HES'lerin önü açıldı

'ÇED olumlu' kararı verildi.

Rize 07.11.2017, 16:55 07.11.2017, 22:51
HES'lerin önü açıldı
RİZE’nin Fındıklı ile Artvin’in Arhavi ilçelerini kapsayan ve iki ayrı alanda yapılması planlanan; ancak Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) toplantıları protestolar nedeniyle yapılamayan Taşdibi Hidroelektrik Santral (HES) Projesi için 'ÇED olumlu' kararı verildi. HES yapımının önünü açan karar, çevrecilerin tepkisine neden oldu.

Rize’nin Fındıklı ilçesi Çağlayan Vadisi ile Artvin’in Arhavi ilçesini kapsayan ve iki ayrı alanda yapımı planlanan Taşdibi HES Projesi için 2015 yılının Temmuz ayında bir gün arayla Halkın Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) sürecine katılım toplantıları düzenlenmişti. Projeye karşı çıkan her iki ilçenin sakinleri, toplantıyı eylemlerle protesto etmişti. Kadınların tepkisinin damga vurduğu eylemlerde Fındıklı ilçesindeki toplantıya katılan 68 yaşındaki Melahat Alişan, binadan ayrılan ÇED heyetinin yolunu yere yatarak, kesmişti. Arhavi ilçesinde kendilerine ‘Kadın Atmacalar’ adını veren grup da türkülerle karşıladığı ÇED heyetini hem alkışlarla hem de 'yuh' sesleriyle uğurlamıştı.

‘ÇED OLUMLU’ KARARI VERİLDİ

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü yetkilileri, daha önce yapamadıklarına dair tutanak tuttukları ÇED toplantısına ilişkin kararını açıkladı. Rize Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nün internet sitesi üzerinden yapılan açıklamada, 14.80 megawatt gücündeki Taşdibi HES Projesi için ÇED sürecinin, İnceleme ve Değerlendirme Komisyonu'nca yeterli bulunup, kabul edildiği duyuruldu. Açıklamada kabul edilen ÇED raporuna yönelik 10 günlük askı süresi içerisinde itiraz edilebileceğine de yer verildi.

'KİMSENİN YASA, HUKUK TAKTIĞI YOK'

Fındıklı Derelerini Koruma Platformu Sözcüsü Hüseyin Acar, tepkiler nedeniyle daha önce 2 kez yaptırmadıkları toplantılarla ilgili ÇED raporunun onaylandığını öğrendiklerini belirterek, yapılamayan toplantıların raporlarının nasıl onaylandığını sordu. Yaşam alanlarını savunmaya devam edeceklerini vurgulayan Acar, “Yaşam alanlarımızı kim olursa olsun peşkeş çektirmeyeceğiz. Bu alanlar, zaten doğal SİT alanı; ama kimsenin yasa ve hukuk taktığı yok. Gelecek kuşaklara bırakacağımız bir toprağımız ve suyumuz var; ama toprağımıza ve suyumuza göz diktiler. Kime, neye hizmet ediyorlar? ÇED raporunun iptali için hukuki yollara başvuracağız. 11 yıldır yaptığımız gibi mücadelemiz sonuna kadar sürecek” dedi.
Yorumlar (4)
sifteri 3 yıl önce
bir ülke düşünün; eğitim sistemi dibe vurulmuş eğitim sistemiyle insan yetişmez. Değer üretilemez. Markan olmaz. Dünyayla rekabet edemezsin. Herşeyi hazır alırsın. Bunu da eşe dosta yaptırısın. Hazineyi boşaltırken bir kesimin cebi dolar. Elde para kalmayıca elde ne var ne yok satarsın. en sonunda iş suya-toprağa gelir. işte şimdi yapılan da budur.
efsane61sürmeneli 3 yıl önce
Rivriv da Rivriv..............
Hakan 3 yıl önce
Eğitim sistemi problemleri çok eski yıllara dayanıyor. Bundan öncekiler öyle karıştırmış ki düzeltmek imkansız. Marka üretememiş. Bir çok markan dünyada boy gösteriyor. Ha bilimsel anlamda marka dersen o çok ayrı bir konu. Onun neden olmadığı çok malum. Düne kadar en çok başörtülüyü okula sokmayan değer kazanırdı. Çalışma yapmak hiç önemli değildi. Gelelim derelere. Dereler kimsenin babasının malı DEĞİL.hepimizin. Bu yatırımlar yapılacak. Hidro denilir karşı çıkarlar nükleer denilir karşı çıkarlar ne yapacak bu devlet. Nasıl başadecek bu nüfusun ihtiyacıyla. Hazineye gelince. Her dönemde yolsuzluk iddiaları olur. Fakat hazineyi devraldığında memur maaşını veremeyecek durumda olan bir hükümetten bunca yatırım sonrası 120milyar dolar hazinede parası olan bir hükümete dönüldü. Bu para herkesin. Yapılanlar herkesin. Ha yanlış olan şeyler Yok değil. Fakat böyle saçma ve at gözlüğü takmış yorumların halkın nezdinde karşılığı Yok.
garipss 3 yıl önce
hes yapma,nükleer yapma,res yapma,vs vs...hep ülkenin geri kalması için eylem.. eskiden okula giden öğrenci yakacak odunu bile çantasında götürürken şimdi bedava kitap buluyor buna bile bahane üretiliyor. Tamamı yeşilci görünüşlü emperyalist ülkelerin satılmış kafaları.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@