kebir

Erdoğan Ovit Tüneli'ni açtı

Osmanlı İmparatorluğu’nun 1880 Kalkınma Planı’nda yer alan Ovit Tüneli, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla hizmete açıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Ovit Tüneli'nin açılışı ve partisinin Rize mitingi için geldiği memleketinde coşkuyla karşılandı.

Karadeniz'i Doğu ve Güneydoğu Anadolu'ya bağlayacak 2 bin 640 rakımlı Ovit Dağı'nda bulunan Ovit Tüneli'nin açılışında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, hava şartlarına rağmen vatandaşın gösterdiği yoğun ilgi karşısında duygulandı. Erdoğan, "Durmadık, sizinle beraber yürüdük. Biz yürüdük, siz de arkamızdan geldiniz. Bizi bu yolda yalnız koymadınız. Ben şimdi bu dolu altında sizi görünce, sizin o koşmanızı görünce, yanımda arkadaşıma dedim ki: "Allah'ıma hamd olsun, benim hanım kardeşlerim, bu doluya rağmen buraya geldiyse, bizi de bu millete hizmetkar kıldığı için Rabbime ne kadar hamd etsem azdır. İnşallah sizlerle yapacağımız daha çok şey var" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ovit Tüneli açılışında yaptığı konuşmadan satırbaşları şöyle:

Değerli kardeşlerim Ovit herhangi bir geçit değil. Bu geçit aynı zamanda bulunduğu konum gereği stratejik bir öneme sahip. Ovit Geçidi açılmadan önce 11 km tırmanıp, tırmandıktan sonra 10 km gitmek gerekiyordu. Bazıları burası için hayal diyordu, yaptık mı? Bitirdik mi? Allaha hamdolsun bugün sözümüzü gerçekleştirdik.

Bu kış Ovit Tüneli hiç kapanmadı. 2012 yılında başladığımız tüneli bugün sizlere sunuyoruz. Karadeniz limanlarına süre azalacağı için ticaret de gelişecek. Bu açılışı seçim arefesinde yapıyoruz. 24 Haziran'da seçim var mı? Ovit Tüneli'nin açılış hikayesi ile ülkemizin kalkınma hikayesi aynıdır. 24 Haziran'da sandıkları patlatıyor muyuz? Lafla olmaz icraatla olur. İcraat, icraat, icraat.

Birileri de çıkıp bol keseden atıyor. Rahmetli Menderes ve arkadaşlarının başlattığı kalkınma hamlesi CHP tarafından kesintiye uğradı. Bunlar Menderes'i idam ettiler, sonra demokrasi diyorlar. Rahmetli Özal yeni bir hamle yaptı ve 2002'ye geldik ve gerçek bir hamle başladı. 

Şimdi hep beraber güçlü meclis vaktidir, buna hazır mıyız? Bunun için şahsımı ve AK Parti'yi desteklemeye hazır mıyız? Güçlü Türkiye için bunu yapmaya hazır mıyız?

Erdoğan Ovit Tüneli'ni açtı

DÜNYANIN 2’NCİ UZUN ÇİFT TÜPLÜ TÜNELİ OLDU

Ovit Tüneli, çift tüplü olarak 2123 günde yapımı tamamlandı ve 412 milyon 366 bin liraya mal oldu. Tünel ile Rize-Erzurum arasındaki ulaşım 4,4 km kısalırken, bölgede 12 ay boyuna kesintisiz ulaşım sağlanmış olacak.

Ovit Dağı geçidinde yapımı tamamlanan 14,3 kilometrelik çift tüplü Ovit Tüneli, Türkiye’nin en uzun, Çin’de bulunan 18,2 kilometre uzunluğundaki Zhongnanshar çift tüplü kara yolu tünelinden sonra ise dünyanın 2’nci uzun çift tüplü tüneli oldu. Dünyanın en uzun tek tüplü kara yolu tünelinin ise 24,5 kilometre uzunluğuyla Norveç’teki Laerdal tüneli olduğu öğrenildi.

OVİT PROJESİ

Ovit Projesi, Başbakanlık Osmanlı arşivi kayıtlarına göre, 1880 yılı Osmanlı Devleti’nin kalkınma çalışmalarında yer aldı.

Proje için ilk adım 1930 yılında yol projesi ile hayata geçirildi. O dönem kazma ve küreklerle yol yapımına başlanan bölgeye, Rize’den de vatandaşlar gruplar halinde giderek çalıştı. Erdoğan’ın başbakanlığı döneminde tekrar masaya geldi ve 13 Mayıs 2012’de temel atıldı.

Güncelleme Tarihi: 13 Haziran 2018, 17:20
Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
YORUM EKLE
YORUMLAR
Tertip
Tertip - 2 ay Önce

Reis yapar muhalefet bakar

zafer
zafer - 2 ay Önce

"REIS BU MILLETE IYILIK YARAMAZ. BIZIM MILLET NANKÖR NIYE TUNNELER ACIYORSUN,HAVAALANLARI YAPTIRIYORSUN YOLLAR ÜNIVERSITELER YAPTIRIYORSUN VS (ISTANBULA HAKKARIYE BIRAK OTOBÜSLE GITSINLER HAKKARIDEN -ISTANBULA. AMA YOK SIRF RIV RIV ISLERI GÜCLERI.BAKIN HAVAALANINI ISTEMEYENLER ILK ÜC AYINDA 81 BIN YOLCU KULANDI BU HAVAALANINI. HAA BU ARADA SÖYLIYEYIM: IS IS IS DIYENLER BU SAYDIGIM SADECE 3 ÖRNEKDI BURADA ISCILER CALISIYOR ROBOTLAR DEGIL HATIRLATAYIM DEDIM. AKP IKTIDARINDA INSALLAH YATIRIMLARA DEVAM DAHA GÜCLÜ TÜRKIYE ICIN. "NE MUTLU TÜRKÜM DIYENE"

hakan
hakan @zafer - 2 ay Önce

oktay ve zafer beyler, bir adam ülkeyi yönetmeye aday olmuşsa hizmet etmek için aday olur, tabii ki gelen vergilerle yol, tünel yapacak. daha öncekiler yapmadıysa onların ayıbı. ama bu ülkede barajlar, gap projesi yapılmadı mı? tüpraşı da akp yaptı? eğitim yerlerde, 25 yıl önce trabzon anadolu lisesindeki imkanlar şimdi hiçbir okulda neden yok???

Oktay
Oktay @zafer - 2 ay Önce

Zafer kardeş,boşuna uğraşma,bu insanlara anlatamazsin. Adamlar alişmiş Eşek sirtinda Dağdan geçmeye.Adolf Hitler bile Almanya yi kurararken ilk önce Otobanlari yapti.Yol olmadiği için Köylere ve bazi Vilayetlere yillarca okul yapilamadi.Insanlar Eğitimden Mahrum kaldi.Köyden de Şehire inip okuyamadi.Sonra Halki çikip Eğimtsizlik ve Cahillikle suçladilar.Yol olmayan yere Okul,Sanayii,Hastane,Üniversite hiçbir şey yapilamaz. Gitsinler çok övüp bitiremedikleri Avrupayi bir Gezsinler. Yol,Otoban,Tünel dolu.Ulaşim müthiş.Boşuna nefes tüketiyoruz

Erol
Erol - 2 ay Önce

Milletimize devletimize hayırlı olsun

Trabzonlu Hayati dayı
Trabzonlu Hayati dayı - 2 ay Önce

Kasapta et yok.bakkalda süt yok.zeytin ağaçlarını kestiler zeytin yok.tarlata tahıl yok.dolar 5 tl.yuro 6 tl olmuş.yorumlara bakınca sanırsın millet olarak tünel havasıyla yaşıyoruz.Allah akıl versin

Gman
Gman @Trabzonlu Hayati dayı - 2 ay Önce

Ben Abd de yasiyorum burdada yok her sey cinden geliyor.Ama havaalanlari kopruler ve daha niceleri Cok eski Turkiyedekinin yaninda sifir.Yinede super guc.Saglik sistemi dunyada Turkiye 1 numara.Burda acile gitmek 5 bin dolarda basliyor ve 7saat sira

toprak
toprak - 2 ay Önce

akpnin de böyle garip bir olayı var, sanki toplanan vergiler cumhurbaşkanının şahsi servetine katılmalı da kendisi lütfedip ülke için tünel yapıyor, istese kendine bir koy satın alabilir ama o havaalanı yapıyor :)

Hasan keleş
Hasan keleş - 2 ay Önce

Eskiden milyar dolarlık Fabrikalar Barajlar köprüler yapılıyor ve Türkiye Cumhuriyeti devleti yaptı nedirdi.Şimdi her üç kuruşluk yatırım Erdoğanın hesabına yazılıyor.bu ne Celişki ey Türk milleti


banner426

banner393

banner427