"Dünyanın her yerinde bizim çayımız var"

ÇAYKUR Genel Müdür Vekili Yusuf Ziya Alim açıklamalarda bulundu

Rize 10.07.2019, 12:05

ÇAYKUR Genel Müdür Vekili Yusuf Ziya Alim, yaklaşık 60 ülkeye ihracat yaptıklarını belirterek, "Daha çok Avrupa ülkelerine çay satıyoruz. Dünyanın her yerinde bizim çayımız var. Hedef kitlemiz tüm Türkiye ve dünya." dedi.

Alim, Rize'nin İyidere ilçesinde yapılan ve kendi kendine yetebilecek şekilde projelendirilen çay paketleme fabrikasında üretimin son hızla devam ettiğini söyledi.

Yaklaşık 200 bin civarında yaş çay üreticisinin sattığı çayı burada paketleyip tüm Türkiye'ye ve yurt dışına servis ettiklerini aktaran Alim, fabrikanın günlük 400 ton kapasiteyle çalıştığını ifade etti.

Alim, fabrikanın tam kapasiteye geçtiği zaman günde 800 ton civarında çay işleyeceğine dikkati çekerek, "Bazı sıkıntılar var. Onlar tamamlandığı zaman bizim ihtiyacımızın üstünde bir kapasite olacak." dedi.

Şu an fabrikada yaklaşık 650 işçi çalıştığını kaydeden Alim, "Emekliliği yaklaşmış olan kişiler var. Onlar da emekli olduğu zaman bu sayı 450-500 civarına inmiş olacak" diye konuştu.

Alim, ÇAYKUR olarak yaklaşık 150-200 civarında paket çeşitleri olduğunu belirterek, "Altınbaş, Tiryaki, Rize Turist, Tirebolu, Filiz, Kap, demlik poşet çayımız var. Bu çeşitlerden en çok hangileri satılıyorsa o çeşitlere daha çok yöneliyoruz." ifadesini kullandı.

- "Hedefin üzerine çıkmayı hedefliyoruz"

"Dünyanın her yerinde bizim çayımız var"

Yaş çayda rekor kırdıklarına işaret eden Alim, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Biz aslında kuru çayda da rekor kırmak istiyoruz. Pazar payı belli. Yurt içindeki durum da belli. Buna rağmen bakıldığı zaman üretimde son 15-20 yılın üstünde gidiyoruz. Bu yıl bugün itibarıyla 51 bin tonu geçtik, bir önceki yılın aynı döneminde 42 bin ton, geçen yılın aynı döneminde ise 32 bin tondaydık. Bu hedefin üzerine çıkmayı hedefliyoruz."

Alim, yaklaşık 60 ülkeye ihracat yaptıklarına dikkati çekerek, "Daha çok Avrupa ülkelerine çay satıyoruz. Dünyanın her yerinde bizim çayımız var. Hedef kitlemiz tüm Türkiye ve dünya. Amacımız ise herkese kaliteli ve doğal çay içirebilmek. Diğer çayları kötüleyecek veya küçümseyecek anlamda demiyoruz. Diğer çayların hepsinde kimyasal kalıntılar olabiliyor ama bizim çayımızda ilaçlama yapılmıyor." dedi.

- "Bölge için çay ve ÇAYKUR damardaki kan gibidir"

Alim, bölge için çay ve ÇAYKUR'un damardaki kan gibi olduğunu dile getirdi.

ÇAYKUR çayının tamamen doğal olduğunu vurgulayan Alim, şunları söyledi:

"Türkiye'de yıllık 250 bin ton civarında bir tüketim var. Kişi başına yaklaşık 3,5 kilogram yaş çay tüketimi oluyor. Türkiye'deki üretim ve tüketim birbirine denk geliyor. Yurt dışından resmi ve gayri resmi gelen çaylar ister istemez bizim elimizde bir yaş çay fazlası oluşturuyor. Yılda 50-60 bin ton resmi ve gayri resmi kuru çay girmiş oluyor. Bizim elimizdeki çayın tüketilmesi için yurt dışından çay gelmemesi lazım. İlaçlı, boyalı çayları insanımıza içirmektense bizim doğal çayımızı içirmemiz en doğrusudur."Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (4)
H.hamburg 2 yıl önce
Almanyadan selamlar,,dünyanın her yanında olması önemli deyil asıl önemli olan satılması,malesef çok ince toz işlenme şekli dolaysıyla Türk cayı Abrupada tercih edilmiyor
Meraklı 2 yıl önce
Dünyanın her yerine çay gönderiyoruz da çaykur neden dünya kadar borç içinde o zaman?
Uğur şirin 2 yıl önce
Ondan mı sürekli iflas halinde zarar ediyor anlamak zor
Çay ocağı 2 yıl önce
Ben esnafım ve ÇAYKUR filiz kullanıyorum ama ne yazıkki bir kilo çaydan 480 gram işe yaramaz toz çıkıyor elemeden yaptığımız çay sapsarı oluyor içilmiyor elemek zorunda kalıyoruz ve 30 liraya aldığımız çayın kilosu 40 liraya mal oluyor bize bende diyorumki haram olsun size verdiğimiz değerde kazandırdığımız parada

Gelişmelerden Haberdar Olun

@