7m

7m

hyundai

tamfinans

Doğu Karadeniz'de tarım zararlısına yeni taktikle savaş

Doğu Karadeniz’de çiftçinin kabusu böcekle biyoteknik mücadele başlatıldı

Rize 12.06.2017, 12:28 12.06.2017, 12:38
Doğu Karadeniz'de tarım zararlısına yeni taktikle savaş

Doğu Karadeniz Bölgesi'nde tarım ürünlerine zarar veren ve bitkilerin kurumasına neden olan, 'Ricania simulans' adlı kelebek türü böcekle ilgili biyoteknik mücadele başlatıldı. Rize’de çay ve kivi bahçelerine mücadele kapsamında yapışkan sarı renkli tuzaklar yerleştirildi.


Bölgede 2007 yılından sonra görülmeye başlanan ve birkaç yıldır çoğalan, 'Ricania simulans' adlı kelebek türü böcek bölgedeki tarım ürünlerini tehdit etmeye başladı. Vücutları genellikle açık gri renkte olan ve rahatsız edildiklerinde hızla zıplayabilen kelebeklerin özellikle sebze ve yabancı otlardan beslenerek kurumalarına neden olduğu belirlendi. Çay bitkisindeki suyun emilip kurumasına da yol açmasından endişe edilen zararlı kelebeklerle ilgili mücadele eylem planı hazırlandı. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü Koordinasyonunda Rize Tarım İl Müdürlüğü, Atatürk Çay ve Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü ve Bornova Zirai Mücadele Araştırma Enstitüsü uzmanlarıyla yürütülen çalışmada, 'Ricania simulans' adlı kelebek türü böceğe karşı biyoteknik mücadele kapsamında sarı renkli yapışkan tuzaklar hazırlandı.

Sahada uygulamalarına başlanan yöntemle kelebekler kitle halinde tuzakla yakalanacak. Bu kapsamda İyidere İlçesi Sarayköy mevkinde 10 dönümlük çay bahçesi ve Pazar İlçesi Güzelyalı mevkiinde de aynı büyüklükte kivi bahçesine sarı renkli yapışkan tuzakları kuruldu. Çalışmalar ile tuzakların hangi yükseklikte ve hangi yoğunlukta uygulanmasının daha etkili olacağı ve kitlesel mücadelede kullanımının uygun olup olmadığı belilenecek. Projenin ilerleyen dönemlerinde renk tuzaklarının yanında ışık tuzakları kombinasyonu da denemeye dahil edilecek. Üreticiler de çalışmalar sonuçlanıncaya kadar kültürel mücadeleye devam etmeleri yönünde uyarıldı.

Doğu Karadeniz'de tarım zararlısına yeni taktikle savaş
Doğu Karadeniz'de tarım zararlısına yeni taktikle savaş
Doğu Karadeniz'de tarım zararlısına yeni taktikle savaş

 

Yorumlar (1)
Vatandaş 5 yıl önce
Bildiğim kadarıyla Fen Edebiyat Fakültesi ve Ziraat Fakültesi öğretim üyeleri tarafından bu zararlının Rizania simulans değil daha çok Ricania japonica olduğu ortaya konmuştur.
Hala simulans üzerinde duruyorlar.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@