Belediyeye 'itfaiye hizmeti' adı altında vergisiz makam aracı

Rize’nin Çayeli Belediyesi, 750 bin liralık aracı 'itfaiye öncü aracı' adı altında vergisiz 280 bin liraya alarak makam aracı yaptı. Belediye Başkanı İsmail Hakkı Çiftçi, "Devlet bize 750 bin lira hibe para gönderiyor, 280 bin liralık aracın geri kalan 500 bin lirasını vergi olarak iade etmenin çok da bir mantığı yok." dedi.

Rize 10.04.2021, 15:45
Belediyeye 'itfaiye hizmeti' adı altında vergisiz makam aracı

Rize’nin Çayeli Belediyesi'nce itfaiye teşkilatı hizmetlerinde kullanılmak üzere 750 bin liralık otomobil, KDV, ÖTV ve MTV’den muaf 280 bin liraya satın alındı.

Sosyal medyada 'lüks' eleştirileri yapılan otomobil, Belediye Başkanı İsmail Hakkı Çiftçi'nin ihtiyacı doğrultusunda, üzerindeki ‘itfaiye öncü aracı’ yazısı çıkarılıp, makam aracı yapıldı.

Vergisiz araç alabilme haklarını kullandıklarını belirten Çiftçi, "'Vergi mi kaçırdınız?' gibi şeyler söyleniyor. Devlet bize 750 bin lira hibe para gönderiyor. 280 bin liralık aracın geri kalan 500 bin lirasını vergi olarak iade etmenin çok da mantığı yok. 'İtfaiye öncü aracı' adı altında vergisiz alabilme şansımız var, biz de bunu kullandık. İllegal durum yok" dedi.

Çayeli Belediyesi bünyesine alınan otomobil, sosyal medyada 'lüks' tartışmalarına neden oldu.

İtfaiye teşkilatı hizmetlerinde kullanılmak üzere 750 bin lira değerindeki otomobil, KDV, ÖTV ve MTV’den muaf olarak 280 bin liraya satın alındı.

Otomobil, kaputunun üzerine ‘itfaiye öncü aracı’ yazılarak, belediye binası önüne çekildi. 

Belediye görevlileri, daha sonra önündeki yazıyı söküp, aracı temsil ve ağırlama hizmetlerinde kullanmaya hazır hale getirdi. 

Belediyeye 'itfaiye hizmeti' adı altında vergisiz makam aracı

'ŞANTİYE ŞEFİNİN ARACINI KULLANIYORDUM'

Çayeli Belediye Başkanı İsmail Hakkı Çiftçi, makam aracı olmadığını ve görev süresince şantiye şefinin otomobilini kullandığını söyledi.

Çiftçi, "Gittiğim birçok yerde ‘Belediyeyi bununla mı temsil ediyorsun’ diye tenkit ediliyorum. 2 yıldır da belediyemizin borç yükü varken, öz bütçesini bu işlere harcamak istemedik, istemiyoruz. Belediyemize, devletimizin gönderdiği 750 bin lira hibe para ile ekskavatör ve itfaiye öncü aracı aldık. İtfaiye öncü aracını da belediyenin kamu hizmetlerini görecek makam aracı olarak kullanmak amacıyla temin ettik” diye konuştu. 

‘İTFAİYE ÖNCÜ ARACINA DA PEK BENZEMİYOR’

Belediyeye 'itfaiye hizmeti' adı altında vergisiz makam aracı

Devlet kaynaklarından belediyeye hibe gönderilen ödenekle 'itfaiye öncü aracı' adı altında otomobili aldıklarını belirten Başkan Çiftçi, şunları söyledi: 

"Gerçi pek itfaiye öncü aracına da benzemiyor. 750 bin liralık araç. 280 bin lira ücret ödeyerek aldık. Bu araç 'itfaiye öncü aracı' adı ile alındı. ÖTV, MTV, KDV gibi vergileri vermiyoruz. 750 bin liralık aracı bu vergileri vermediğimiz için 280 bin liraya aldık. Belediyemizin ihtiyacı olan bir araç. ‘750 bin liralık aracı 280 bin liraya aldınız, vergi mi kaçırdınız?’ gibi şeyler söyleniyor. Devlet bize 750 bin lira hibe para gönderiyor, 280 bin liralık aracın geri kalan 500 bin lirasını vergi olarak iade etmenin çok da bir mantığı yok. 'İtfaiye öncü aracı' adı altında vergisiz alabilme şansımız var, biz de bunu kullandık. Burada illegal bir durum yok. Muayeneden geçerken üzerinde o yazıların da olması gereken araç, temsil ve ağırlamada kullanılacak. Burada asıl olan belediyeye, kamuya ait malın kişisel işlerimizde kullanılmamasıdır. Benim ailemin, çocuklarımın ya da kendimin özel işlerinde bu aracı kullanmamam önemlidir."Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (13)
Davut 6 ay önce
Helal olsun vergiden kaçınıyorlar. Biz enayi gibi verelim
Tevfik Fikret 6 ay önce
Yiyin efendiler yiyin, bu han-ı iştiha sizin
Doyunca, tıksırınca, çatlayıncaya kadar yiyin!

Efendiler pek açsınız, bu çehrenizde bellidir
Yiyin, yemezseniz bugün, yarın kalır mı kim bilir?
Şu nadi-i niam, bakın kudumunuzla müftehir!
Bu hakkıdır gazanızın, evet, o hak da elde bir...
Nokta 6 ay önce
Uckagitta sınır yok. Öncü araç diye aldığınız aracın vasfi lüks olması. Yangın çıktığında bu araçlami öncülük yapacaksın. Bide utanmadan şantiye şefinin arabasını kullanıyorduk diyorlar, kullan ne olacak? O koltukta hizmet edesin diye varsın, milletin paralarını lükse yatırıp gezesiniz diye değil. Yazık size, sizin gibi yöneticilere, yazık emeği ile çalışıp geçinemeyen bu millete.
Aliço 6 ay önce
Hepiniz hırsızsınız , vergi veren bizler enayi öylemi..! Size müslüman diyenin.....!
Vah 6 ay önce
Bizim ülkede ne kadar çalarsan ne kadar uygunsuz iş yaparsan itibarın o kadar yükseliyor. Maalesef
Ali 6 ay önce
Benim memurun işini bilir, o arabayı da gider 500 e satar arabayı bedavaya getirir, yaşasın devletin enayileri.
Sultan 6 ay önce
Suc duyurusu.Baskan kendi kendini ihbar ediyor zaten.Apacik sahtekarlikla devletten vergi kaciriyor.Devlete ve halka karsi suc isliyor.Piskin piskinde kendini hakli cikariyor.Ozurlu yakinlarinin sirtindan vergi kacirip son model araclarla ortalarda gezen soytarilarin yaptigiyla bu is arasinda hic bir fark yok
sıtkı 6 ay önce
ohhh ne güzel ye kürküm yee
Ersan 6 ay önce
Babasının evinde de lüx araba koltuğuna oturmaya alışmış ya!...
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@