18.06.2019, 14:26

Peri Gazozu - Ercan Kesal

Bugünlerde çok izlenen, konuşulan ve tartışılan Çukur dizisinin İdris babası yani Ercan Kesal'ın yazdığı Peri Gazozu kendi anılarından oluşuyor. 
Yazım tekniğini okuyucunun gözünde canlandırmak olarak özetleyen Kesal, doktorluk, öğrencilik ve çocukluk anılarını anlatıyor. Her kısımda çocukluktan geçiş yapıyor anısına. Çocukluk dönemine gerek düşünce yapısı olarak gerek de anıları itibariyle verdiği önemi kitap boyunca hissedeceksiniz.

Tüm bunlar gerçekten bir yana, kitap o kadar içten o kadar gerçekçi ki ağlamadiginiz yerlerde de yüzünuzde buruk bir gülümseme olacak. Koşup babanızı arayacak, sevdiklerinize kitabı hediye edeceksiniz. Sadece kendinizi değil ülkenizde yaşananları da hissedeceksiniz.

Alıntılar
"Oğlu, sevdiği yemeğini bitirsin diye, ölüsünün yanında sessizce bekleyen annenin hikayesini anlattığınızda bir arkadaşınıza, onun hiç tepki vermeden ağladığını görmüşseniz ya da bugünlerde, ağzınıza götürdüğünüz her lokma boğazınızdan bir türlü geçmiyor ve yutkunuyorsanız sürekli ve oğullarını birer birer toprağa veren annelerin ülkesinde, kendi oğlunuzu koklamaktan hicap duymaya başlamışsanız eğer, birbirinizin hayatlarını da fark etmeye başlamışsınız demek."
"Farkında mısınız, sahip olduklarınızın başkalarının da işine yarayabileceği bir büyük sofradır yeryüzü."
"Bu sarılma denen şey ne kadar önemliymiş meğer. Keşke çok daha önce birbirimize doğru düzgün, adam gibi sarılabilseydik."

Keyifli okumalar dilerim.

Peri Gazozu - Ercan Kesal

Yorumlar (1)
Ahmet Rıza Güner 2 yıl önce
Ercan Kesil'in diğer kitapları da gerçek yaşamdan. Onları da severek okudum. Yüreğinizin bir yerleri acıyor ve eski acılarınızı tekrar yaşıyorsunuz. Ama bunu yaşarken iyi ki yaşadım diyorsunuz. Gerçekten hem iyi bir doktor, hem iyi bir oyuncu, hem de iyi bir yazar.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@