Konuya ilişkin geniş bir paket açıklayacaklarını söyleyen Bakan Nebati, "Kısa günün kârı diyerek fiyat artışı yapmak isteyen olursa incinir" ifadelerini kullandı. Otomotivde ÖTV indiriminin, enerji fiyatlarında ise artışın gündemde olmadığını kaydeden Nebati, memur ve emeklileri enflasyon karşısında ezdirmediklerini dile getirdi.Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, ekonomi gündemine ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu. Enflasyondaki yukarı yönlü ivmenin kırıldığını söyleyen Bakan Nebati, memur ve emeklilerin enflasyona ezdirilmediğini belirtti. Marketlere fiyatları bir süreliğine sabit tutma çağrısı yapan Nebati, TÜİK verilerine yönelik eleştirilerin ise haksız olduğunu dile getirdi. Bakan Nebati, orta gelirlilere yönelik konuk kampanyasında uygulanacak kredi faizini de açıkladı.

İşte Bakan Nebati'nin açıklamalarından satır başları:

"Geçen yıl kur atağı yaşadık. Kur Korumalı Mevduat (KKM) sonrası talebin doğru seviyeye geldiği bir dönemi yaşadık. Türkiye'deki enflasyonun temel sebeplerinden biri kurdaki artıştır. 2022'de kur olması gereken seviyeye geldi. Emtia fiyatlarındaki artışın enflasyona katkısı da yüksek. Geçen yıl 100 milyar dolara koşan net enerji ithalatında bulunduk. Bu doğaldır ki enflasyon üzerinde baskı yaptı.

Şubat ayında başlayan savaş da enflasyonla ilgili baskı yarattı. Geçen yıl bu zamanlar 6 ay içinde enflasyonda toparlanma olacağını söylemiştim. Çok da eleştiri aldık sonrasında. Çünkü savaş çıktı. Savaş çıkınca emtia fiyatları zirve yaptı.

'ENFLASYONDAKİ YUKARI YÖNLÜ İVME KIRILDI'
Enflasyonda baz etkisini bir ay önce, Kasım ayında yakaladık. Enflasyonda baz etkisinden ziyade enflasyondaki yukarı yönlü ivmenin kırıldığı, özellikle ÜFE'deki negatif enflasyonun bu işareti verdiği görüldü.

Aralık enflasyonu enflasyonla 2022 boyunca ciddi bir biçimde mücadele ettiğimizi gösterdi. Mali önlemlerin etkileri zaman içerisinde kendisini gösterecek. Mevcut fiyatlar içselleşirken, bunun üzerine gelecek fiyat artışları makul kabul edilmeyecektir. Aralık verileri ataleti kırmamız açısından önemli. Vatandaş markete gittiği zaman fahiş fiyat artışlarına tepki gösterecektir.

'ENERJİDE FİYAT ARTIŞI YOK'
Enerji fiyatlarında bir artış söz konusu değil. Kamunun piyasada fiyat artışlarına yol açacak bir tavır geliştirmeyeceği aşikar. Dışarıdan da bir enflasyon ithal etmeyeceğimiz açık.

MARKETLERE FİYATLARI SABİTLEME ÇAĞRISI
Buradan bir çağrım var. Gelmeden birkaç patronla görüştüm. Bazı firmalar da başladılar. Fiyatların belli bir süre sabitleneceği noktasında bir çağrıda bulunuyorum. Her türlü katkıyı sunmaya hazırız. Bu çağrıya karşılık verenler de oldu.

Enflasyonun belini kırdık. Bunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

TÜİK VERİLERİNİN TARTIŞILMASI
Kurumlarımıza haksızlık yapıyoruz. Onları el üstünde tutmalıyız. TÜİK 4 bin çalışanı ile her ay binlerce veri derliyor, tüm süreçler denetleniyor.

TÜİK şeffaf bir kurum. TÜİK verilerine müdahale etme imkanı bulunmuyor. Diğer tarafta sayıları çift haneli olmayan birileri çıkıp enflasyon verisi açıklıyor. Bunu kamuoyunun takdirine bırakıyorum. Bu tür rakamlarla hiç kimse kendi kafasına göre rakam açıklayamaz. Bugün bu rakamlara bakanlar, seçimden sonra bu rakamları dikkate almazlar.

MEMUR VE EMEKLİLERE YAPILAN ZAM
Memur ve emeklilerin maaşları yasayla yılda iki defa güncellenerek güvence altına alınmıştır. Memur ve emeklilerin enflasyon karşısında ezilmeleri mümkün değil. Açıklanan yüzde 25'lik artış 6 aylık bir artış. Haziran'da artışlar tekrar güncellenecek.

Yapılan zam ile en düşük emekli aylığı 5 bin 859 TL'ye çıkıyor. En düşük memur emekli aylığı ise 7 bin 597 TL'ye çıkıyor.

Enflasyonu çözdük. Yıl ortasında asgari ücrete artış ihtiyacı olmaması lazım. Bu tabii sayın Cumhurbaşkanımızın takdirinde.

EYT'LİNİN DEVLETE MALİYETİ
3600 ek gösterge çıktı, taşeron ve sözleşmelilerin kadro konusu çözüldü. EYT'nin bir yük getireceği belliydi. Bakanlıktaki yardımcılarıma ve tüm bürokratlara teşekkür ediyorum. Daha önce EYT ile ilgili tedbir alalım dedim arkadaşlarıma. Etki analiziyle çok dar bir alanda hesaplamaları yaptık. Simülasyonları yaptık. Ek gelebilecek yükümlülüklerin de tedbirini alalım dedik. Bugün memur zammı konusu bir ek yüktür.

Bizim çok övündüğümüz bir şey var. Bütçe disiplininden asla taviz vermiyoruz. Türkiye 2022'de tüm göstergelerde enflasyon hariç pozitif ayrıştı dünyada. Enflasyonu da bu yıl bitiriyoruz inşallah. Kimse çıkıp da makro ekonomik göstegelerde olumsuz bir şey var diyemez.

2022'yi bütçe açısından çok iyi kapattık, bütçe gerçekleşmelerini görünce şaşıracaksınız. 2023'te EYT ile ilgili problem olacak bir durum yok. EYT'nin 2023 bütçesi üzerinde bir etkisi olmayacak. Aynı zamanda memur zammı da etki yaratmayacak.

Geçen yıl ek bütçe yaptık. Ek bütçeden gelen borçlanma limitini yasal sınırlarda tutabilmek için 200 milyar TL'lik bir borçlanma yetkisi talep ettik.

ORTA GELİRLİYE KONUT KREDİSİNDE FAİZ YÜZDE 1'İN ALTINDA
Geniş ve özgün bir paket açıklayacağız. Oranlar yüzde 1'in altında olacak. Haftaya Salı günü de Kredi Garanti Fonu (KGF) paketinin ayrıntılarını açıklayacağız. Konutta sahadaki çalışanlarımız üzerinden araştırma yaptık. Kısa günün kârı diyerek fiyat artışı yapmak isteyen olursa incinir. Tedbirimizi aldık.

OTOMOTİVDE ÖTV İNDİRİMİ YOK
Otomotivde ÖTV indirimi gündemde yok. Bazen bunu talep edenlere soruyorum. Araç buldun mu, hayır diyor. Bulamadığın araç için neden ÖTV indirimi istiyorsun. Otomotiv sektörü öncelikle arzı artırsın.

'TÜRKİYE EKONOMİ MODELİ SEÇİMDEN SONRA DA SÜRECEK'
Türkiye ekonomi modeli Türkiye'nin bir modeli. Her gün ekonomi modeli diyorum, rüyamda bile Türkiye ekonomi modeli diyorum. Bu bir meydan okumadır. Bu modelin teorik altyapısını oluşturduk, modele dönüştürdük. Bu model bütün makro ekonomik göstergelerde başarı göstermiş bir model. Bu model seçimden sonra da devam edecek.

Kurun yükselmesi enflasyonu etkiliyor, öngörülebilirliği kaldırıyor. İhracatçı öngörülebilirlik istiyor. Bunu verdik, kurda oynaklık yok. Size bir kur hedefi verdik zaten, aşırı değerlenmeyecek, aşırı düşmeyecek.

Kredilerde KOBİ'lere öncelik vermeye devam edeceğiz, çünkü Türkiye'yi taşıyan KOBİ'ler.

TOGG'A ÖZEL KREDİ OLACAK MI?
TOGG bizim başımızın tacı. Çok önemli bir yatırım. TOGG'un seri üretimi Mart'tan itibaren başlıyor. Belli bir seviyeye ulaştıktan sonra ona ulaşmada sorunla karşılaşılırsa gerekli adımları atarız.

Bu arada Bayraktar Kızılelma'yı ziyaret ettim, tavsiye ederim. Türkiye'nin savunma sanayiinde geldiği yeri görmek açısından Kızılelma'yı yerinde görmek çok önemli. Ülkenin nereden nereye geldiğini yaşamış olursunuz."