7m


7m

hyundai

'Ordu tostu' tescillendi

Ordu tostu coğrafi işaret alarak tescillendi.

Ordu 04.06.2021, 19:04
'Ordu tostu' tescillendi

Ordu'da özel yöntemle, un kullanılarak büyük ebatlarda fındık kabuğu ateşinde yaklaşık 2 saat pişirilerek hazırlanışıyla ün kazanıp, kentin gastronomi alanında markası haline gelen 'Ordu tostu', Türk Patent ve Marka Kurumu'nca coğrafi işaretle tescillendi. 'Ordu tostu' ile kentin coğrafi işaretli ürün sayısı 6’ya yükseldi.

1958 yılında Kemal ve Zeki Yamaner tarafından yapılmaya başlanan ve geçen sürede kentin markası haline gelen 'Ordu tostu' için 'Coğrafi İşaret ve Geleneksel Ürün' başlığıyla Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Türk Patent ve Marka Kurumu’na yapılan başvuru kabul edildi.  Yapılan değerlendirmelerin ardından, özel yöntemle hazırlanan, un kullanılarak büyük ebatlarda fındık kabuğu ateşinde yaklaşık 2 saat pişirilerek hazırlanışıyla ün kazanıp, kentin gastronomi alanında da marka haline gelen 'Ordu tostu', Türk Patent ve Marka Kurumu'nca coğrafi işaretle tescillendi. 'Ordu tostu' ile kentin coğrafi işaretli ürün sayısı 6'ya yükseldi. Kentte daha önce farklı kurumların yaptığı çalışmalarla; Kabataş Helvası, Perşembe Ceviz Helvası, Ordu Yayla Pancarı (Dürme) Turşusu, Akkuş Şeker Fasulyesi ve Ordu Kivisi coğrafi işaret belgesi almıştı.

Ordu Büyükşehir Belediyesi Tarım ve Hayvancılık Hizmetleri Dairesi Başkanı Ahmet Ultav, marka değeri yüksek bir lezzet için yaptıkları başvurunun Türk Patent Enstitüsü tarafından kabul edildiğini belirterek “Coğrafi işaret tescilli ürünler son yıllarda ülkemizde oldukça yaygınlaşmış ve önemi her geçen gün artmaktadır. Coğrafi işaretli ürünlerin kalitesinin belirli standartlarda üretiliyor olması tüketiciye daha güvenilir ve kaliteli ürünlere ulaşmasını sağlaması açısından, üreticiye ise ürünün bilinirliğinin ve yurt içi ve yurt dışı pazar payının artması açısından kazançlar sağlamaktadır. Ayrıca tüketicinin Coğrafi işaretli ürünleri tercih etmesi kırsal kalkınmaya ve tarımın sürdürebilir olmasına destek vermektedir” dedi. 


Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@