Ordu'da yürek yakan görüntü - Sosyal medyada tepki yarattı

Ordu Ünye'de 3 gündür kötü şartlarda tutulan köpekler sosyal medyada tepki yarattı.

Ordu 01.11.2019, 21:31 01.11.2019, 23:00

Ordu'nun Ünye ilçesinde çevresi çitlerle çevrili, üstü açık ve çamur içerisindeki Kızılkaya transfer merkezinde 3 gündür tutulan köpeklerin yürek sızlatan hali, bir hayvanseverin çektiği ve sosyal medyada paylaştığı görüntülerle ortaya çıktı. Sosyal medya kullanıcıları arasında da büyük tepkiye yol açan bu duruma ilişkin video görüntülerinde, çoğu küpeli olan sokak köpeklerinin yağmur altındaki çaresizliği de gözlerden kaçmadı.

Sokak köpeklerinin yoğun yağmur altında üstü açık olan barınakta çamur içerisinde çaresizce bekleyen köpekler arasında henüz doğmuş yavru köpeklerin de bulunduğu öğrenildi.

Bazı sosyal medya kullanıcıları ve hayvanseverlerin Cimer'e, "Ordu Ünye ilçesi Kızılkaya transfer merkezindeki köpeklerin durumu ile ilgili sosyal medyada dolaşan görüntüler infial yaratmaktadır. Köpeklerin sığınacak bir kulübesi dahi olmayan merkezdeki mevcut şartlar ilgili yasaya aykırılık teşkil etmektedir. Merkezin bu durumda oluşuyla ilgili sorumluların cezalandırılması ve hayvanların refahı hususunda gerekli iyileştirmelerin yapılması hususunda bilgilerinize arz olunur" şeklinde şikayette bulunduğu da öğrenildi.

Ordu'nun Ünye ilçesinde Kızılkaya mevkiinde bulunan barınak aslında bu yılın henüz eylül ayında eski vahşi çöp alanında tepki çeken barınağın yerine alternatif olarak hazırlanmıştı. 14 dönümlük alan içerisinde ormanlık bölgede kurulan barınakta 20 köpek kulübesinin kurulacağı açıklanmıştı. Fakat gelinen durumda köpeklerin videodaki içler acısı görüntüsü, bu projenin hangi aşamada tıkandığı sorusunu akıllara getirdi.

BAŞKAN GÜLER'DEN AÇIKLAMA

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, sosyal medyada yayınlanan Ordu’daki hayvan barınaklarının durumu ile ilgili açıklama yaptı.

Başkan Güler, “Sosyal medyada bugün yayınlanan görüntüler beni son derece üzmüştür. Yaşanan olayda hatası, kusuru ve ihmali olan tüm yetkililer hakkında soruşturma başlattım. Herkes gereken cezayı alacak. Bu iş bir şov meselesi değil, vicdan meselesidir. Kamuoyuna saygılarımla duyurulur” dedi.

BELEDİYE'DEN AÇIKLAMA

Barınaktaki hayvanlara iyi bakılmadığı iddiası sosyal medyada yayılınca, Ordu Büyükşehir Belediyesi harekete geçerek, konuyla ilgili inceleme başlattı. Ordu Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Coşkun Alp beraberinde Genel Sekreter Yardımcısı Selahattin Aydın, barınağa gidip, incelemelerde bulundu.

'HAYVAN SEVERLERLE ORTAK HAREKET EDECEĞİZ'

Tepki çeken görüntülere ilişkin açıklamada yapan Alp, "Sosyal medyadaki görüntüler hassasiyet ve duyarlılıkla çekilmiş görüntüler. Eksikliklerin giderilmesi için gerekli talimatlar verildi. Ben bu noktada bizlere yol gösteren hayvan hakları savunucusu arkadaşlara teşekkür ediyorum. Büyükşehir Belediyesi olarak hayvanlara karşı çok duyarlıyız. Hayvan barınağı noktasında Ünye'de ihale aşamasında olduğumuz bir yer var. Talimatlar verildi. Havaların açmasıyla birlikte yağmurdan korunmalarını sağlayacak sundurmalar takılacak. Ayrıca bu tabloyu tersine çevirmek adına birer köpek sahipleneceğiz. Yapılacak çalışmalarda hayvan severlerimizle ortak hareket edeceğiz" dedi.Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (4)
oguz 2 yıl önce
sosyal medya ve gencler olmasa bu hayvanlardan kimin haberi olurdu
NET 61 OSMAN 2 yıl önce
Ya arkadas anlamiyorum sen canin can daaa onlarinki patlicanmi onlarda bir CAN Ya insan oglu ne acimazmis ulan o hayvanlara yapilanlar yarin öldugun zaman o hayvalar var yaa aklima bile getirmek istemem iki yakana yapisacak onlar nasil konusup derdini anlatamiyorsa sen de konusamayacaksin
Yaziklar olsun böylelerine
Wolf 2 yıl önce
Müslüman ülke kımseye bırakmazlar yahu Yatağa nasıl baş koyacaksınız sıcak evınızde nasık oturacaksınız bu hayvanlar orda ölseydı.
İ.Hakan Turnalı 2 yıl önce
GÜNAH GÜNAH BUNUN HİÇBİR MAZERETİ OLMAZ OLAMAZ İNSAN OLAN HERKESİN VİCDANI SIZLAMIŞTIR BUNU GÖRMEYEN BİR ÇALIŞAN OLABİLİRMİ YANİ SÖZÜM O GÖREVLİYE BARİ SUDAN ÇIKART YİYECEK BİRŞEYDEMİ BULAMADIN BE VİCDANSIZ ALLAHTAN KORKMAZ KULDAN UTANMAZ GÖZÜMDEN YAŞ GELDİ İYİKİ BEN BUNLARIN AMİRİ DEĞİLİM VALLAHİ O SUYUN İÇİNE AYNI ŞEKİLDE SOKARDIM O ZALİMLERİ VİCDANSIZLARI

Gelişmelerden Haberdar Olun

@