Ordu'da deprem değil sosyal medya panik yarattı!

Sosyal medyada paylaşılan deprem fotoğrafları Elazığ depremine ait çıktı

Ordu 10.04.2020, 08:45
Ordu'da deprem değil sosyal medya panik yarattı!

Ordu’nun Korgan ilçesinde meydana gelen 4.0 büyüklüğündeki deprem sonrası sosyal medyada evlerin yıkıldığına dair paylaşılan fotoğrafların Elazığ depremine ait olduğu ortaya çıktı.
Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'nın (AFAD) internet sitesinde yer alan bilgiye göre, Ordu'nun Korgan ilçesinde 4 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Saat 00.23'te meydana gelen deprem, 7,06 kilometre derinde kaydedildi.

Sosyal medyada evler yıkıldı paniği yalanı

Deprem sonrası sosyal medyada paylaşılan yıkılmış ev fotoğrafları paniğe yol açtı. Fotoğrafların Elazığ depremine ait olduğu belirlendi. Yetkililerden alınan bilgilere göre, Korgan'da herhangi bir can ve mal kaybının olmadığı öğrenildi.

Ordu Valiliği’nden ve Büyükşehir Belediyesi'nden açıklama
Öte yandan, Ordu Valiliği'nin sosyal medya hesaplarından yapılan paylaşımda, "Değerli hemşehrilermiz, AFAD'a göre merkez üssü Korgan ilçemiz olan depremle ilgili sosyal medya hesaplarında paylaşılan fotoğraf, Elazığ depremine ait fotoğraftır. Yapılan tespitlere göre bir olumsuzluk yoktur. Asılsız bilgi ve görsellere itibar etmeyiniz" ifadelerine yer verilirken, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler ise sosyal medya hesaplarından, "Tüm hemşehrilerimize geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Herhangi bir hasar söz konusu değil. Şu ana kadar bize ulaşan can veya mal kaybı, yaralanma bilgisi yok" ifadelerine yer verdi.
Ordu Valisi Seddar Yavuz da, "Değerli Ordulu kardeşlerim, meydana gelen depremle ilgili can ve mal kaybı yoktur. Asılsız haber ve fotoğraflara itibar edilmemesini rica ediyorum" açıklamasında bulundu.

Yorumlar (2)
Hüsamettin ŞENER 10 ay önce
Günler öncesiden Uyardım dikkatli olsunlar diye...*Elazığ,Malatya ve Manisa civarındaki depremler olmadan önce (35+40) noktası civarlarında Tehlike tesbit ettim diye uyardım. İşte hala bildirdiğim nokta ve güneyimiz ile diğer bildirdiğim yerlerde ki depremler Bildirdiğim şiddeti Tama İblağ ediyorlar. İntihalcileride devre dışı bırakarak. M 4.2 - 7km Kumru, Türkiye
V
DYFI?
zaman
2020-04-09 21:23:44 (UTC)
yer
40.940 ° K 37.268 ° E
derinlik
10,0 km
Usgs neic den İSBAT için alınmıştır.
Ercan 10 ay önce
İnsan desem insan değil, nedir bu yaratıklar aslında? Ufak bir deprem olmuş ve sen gidip başka bir depremin fotoğrafını paylaşıyorsun! Nasıl bir ruh gali, nasıl bir kişilik ?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@