7m

Çapkınoğlu

Öldürülen avukat için Ordulu avukatlar bir araya geldi

İstanbul'da öldürülen avukat Servet Bakırtaş için Ordu’da avukatlardan basın açıklaması geldi.

Ordu 07.07.2022, 11:55
Öldürülen avukat için Ordulu avukatlar bir araya geldi

Ordu’da avukatlar, İstanbul'da öldürülen Avukat Servet Bakırtaş için bir araya gelerek, basın açıklamasında bulundu.

Ordu Barosu’na kayıtlı avukatlar, İstanbul Bakırköy’de dün öğlen saatlerinde uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden Avukat Servet Bakırtaş için Ordu Adliyesi önünde basın açıklaması düzenledi. Avukatlar adına açıklamalarda bulunan Ordu Baro Başkanı Avukat Sibel Torun, “Dün İstanbul Bakırköy'de bir meslektaşımızı alçakça sıkılan kurşunlara kurban verdik. Avukat Servet Bakırtaş sadece ve yalnız avukatlık yaptığı için öldürüldü. Avukatı müvekkili ile özdeşleştiren sapkın zihniyet, silahtan aldığı güçle, ölüm kustu.

Öldürülen avukat için Ordulu avukatlar bir araya geldi

Soruşturmanın ilk saatlerinden edindiğimiz bilgiye göre, yaralama suçu nedeniyle mahkum olup cezaevinden yeni çıkan ve kendisine karşı açılan tazminat davasının geri çekilmesini isteyen, ancak bu talebi reddedilince tehditlere başlayan katil zanlısının önce meslektaşımızı sonra da dava açan müvekkili öldürdüğü anlaşılmaktadır. Bu ve benzeri gerekçelerle gerçekleşen avukat ölümleri ve saldırılar, mesleğimizi yaparken hangi tehditleri taşıdığımızdan ötede, bu tehditleri oluşturan toplumsal bakışı da anlatmaktadır.

Avukatın rolünü ve yaptığı işi kavramaktan uzak bir zihin yapısının, giderek onu taraf konumuna sürüklemesi, kelimenin tam anlamıyla bir ilkelliktir. Bir mesleğin ölümü göze alarak sürdürülmesi, sürdürenler için ne denli onur vesilesi olsa da, o toplumun bir kesimi için utançtır” dedi.

Baro Başkanı Torun, mahkeme sürecinde cinayet zanlısını da bir avukatın savunacağını hatırlatarak, “Artık bildiriler yazmak, yaslar tutmaktan bıktık. Sanıkların ağırlaştırılmış müebbet hapislere mahkumiyetleri acımızı hafifletmiyor artık. Her bir avukat ölümünün bir toplumsal ders olmasını bekleyip, bu zavallı yaratıklara bir şeyler anlatmasını beklerken çoğalan ölümler, bizden bir parça daha koparmaya devam ediyor.

Oysa biz adaletin tecellisi için yapıyoruz bu mesleği. Savunma olmazsa, ‘olmaz yargılama’ diyoruz. Öylesine kutsiyet yüklüyoruz ki mesleğimize, şimdi bir özel müdafi olmazsa, bu katil zanlısını da bir avukat savunacak” ifadelerine yer verdi.


Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@