Karadenizli kadınlar çikolatanın başkentinde eğitim alıyor

OTSO Yönetim Kurulu Başkanı Şahin: "Brüksel çikolatanın başkenti oluyorsa, fındığın başkenti Ordu'da neden çikolata üretilmesin? Biz bunun için kolları sıvadık"

Ordu 24.07.2017, 09:07 24.07.2017, 09:28

Ordu Ticaret ve Sanayi Odasınca (OTSO) hayata geçirilen "İş'de Kadınlar" projesi kapsamında Belçika'nın Başkenti Brüksel'e giden bir grup kadın, Çikolata Müzesi'ni ziyaret etti. 
 

Proje kapsamında daha önce teorik eğitim alan kursiyer kadınların bir grubu Brüksel'e gelerek butik çikolata üretimine yönelik iyi uygulama örneklerini işbaşı izleme ve gözlem faaliyetlerine katıldı. 

Brüksel'de Çikolata Müzesi'ni ziyaret eden kursiyer kadınlar, burada butik çikolatanın çeşitleri, üretiminin tüm aşamaları, çikolatanın tarihi, insan sağlığına faydaları ve ekonomisi konusunda bilgi aldı. 


Karadenizli kadınlar çikolatanın başkentinde eğitim alıyor
 

OTSO Yönetim Kurulu Başkanı Servet Şahin, eğitimin ardından yaptığı açıklamada, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının Avrupa Birliği Projesi kapsamında Brüksel'e geldiklerini söyledi. 

Projeyle 60 ev hanımına Ordu'da eğitim verdiklerini anlatan Şahin, "Bu çerçevede çikolatanın başkenti Brüksel'e geldik. Brüksel'de de çikolata üretimi konusunda kursiyerlerimize çeşitli eğitim verildi. Proje ortaklarımız ile geldiğimiz bu etkinlik 27 Temmuz'a kadar sürecek. Eğitimlerimizin tamamı ise ekim ayında tamamlanacak." dedi. 


Karadenizli kadınlar çikolatanın başkentinde eğitim alıyor
 

Brüksel'e düzenledikleri gezinin kursiyerlerin ufkunu açacağına inandıklarını vurgulayan Şahin, "Amacımız önce ev hanımlarını bu konuda eğitmek. Sonra kendi markamızı ortaya çıkararak diğer illere de açılmak. Bu noktada çok iddialıyız. Brüksel çikolatanın başkenti oluyorsa, fındığın başkenti Ordu'da neden çikolata üretilmesin? Biz bunun için kolları sıvadık." diye konuştu. 

Şahin, 600 bin lira bütçeli projenin başarıyla devam ettiğini aktararak, kendilerine destek verenOrdu Valiliği, Ordu Büyükşehir Belediyesi, Ordu Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu, Ünye ve Fatsa Ticaret Odasına da teşekkür etti. 


Karadenizli kadınlar çikolatanın başkentinde eğitim alıyor

Servet Şahin, gelecekte çikolatanın başkentinin Ordu olması için uğraş verdiklerini, bu çabalarından da vazgeçmeyeceklerini ifade etti. 

Proje'de eğitmenlik yapan Sevim Dervişoğlu da çalışma kapsamında ilk olarak Ordu'da çikolata atölyesi kurduklarını söyleyerek, "Uygulama eğitimlerinin devamını görmek için Brüksel'e gezi düzenledik. İlk gün gezimizi Çikolata Müzesi'ne gerçekleştirdik. Bizim için olumlu bir ziyaret oldu diyebiliriz. Kursiyerlerimiz bu ziyaret sayesinde eksiklerini gördü." değerlendirmesinde bulundu. 

Projenin amaçlarından birinin de fındığa katma değer kazandırmak olduğunu dile getiren Dervişoğlu, "Bu proje inşallah hem bölge ekonomisine hem de kursiyerlerimize büyük katkı sunacak. Biz şu anda çikolatanın Ordu'da tohumlarını atıyoruz. Allah izin verirse 10 yıl sonra Türkiye'de çikolata denince akla ilk Ordu gelecek." sözlerine yer verdi. 

Karadenizli kadınlar çikolatanın başkentinde eğitim alıyor
Karadenizli kadınlar çikolatanın başkentinde eğitim alıyor


 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@