Karadeniz'in tek doğal sahili

Karadeniz'in doğal sahili korunan tek ili oldu, ziyaretçileri arttı .

Karadeniz'in tek doğal sahili

Samsun'dan başlayıp, Artvin'in Sarp Sınır Kapısı'nda sona eren ve 6 il, 64 ilçe, 17 bucak merkezi, 9 liman, 3 havaalanı ve birçok yerleşim birimine ulaşım sağlanan 542 kilometre uzunluğundaki Karadeniz Sahil Yolu'nun büyük çoğunluğu deniz dolgusu üzerine inşa edildi. Karadeniz Sahil Yolu Projesi hazırlanırken, Ordu’da, 5 kilometrelik şehir içi geçişte dolgu yapılmasına karşı çıkanlar günler süren yürüyüşler düzenleyerek isteklerini kabul ettirmişti. Karadeniz'de sahil yolunun deniz dolgusu ile geçirilmediği tek il olan Ordu, doğal plaj ve sahillerini görmeye gelenleri ağırlıyor. Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Engin Tekintaş, iyi ki sahili koruduklarını belirterek, "Sahilin turizme yansımasını görüyoruz" dedi.

Karadeniz Sahil Yolu Projesi hazırlanırken, Ordu Altınordu'da, 5 kilometrelik şehir içi geçişte dolgu yapılmasına karşı çıkan Ordulular, 1994 yılında yaklaşık 10 bin kişiyle sahilde yürüyüşler düzenlemişti. Ordu halkı günler süren yürüyüşler düzenleyerek isteklerini kabul ettirmişti. Yol, sahilde dolgu yerine şehir içerisinden geçirildi. Karadeniz'de sahil yolunun deniz dolgusu ile geçirilmediği tek il olan Ordu’da ziyaretçiler kentin kalan doğal plaj ve sahillerini görmeye geliyor. Kentte, Ordu Çevre Yolu Projesi hazırlandı. 2012 yılında inşaatına başlanılan 19 kilometrelik Çevre Yolu'nun çalışmaları sürüyor. Yol şehir içerisinden değil Çevre Yolu'ndan verilecek. Deniz dolgusu yapılmayan Ordu sahili bisiklet, yürüyüş yolları, parklar, yeşil alanlar ve sosyal etkinlik alanları ile donatıldı. Ordu'da doğal sahil ve plajlarda korunmuş oldu.

Karadeniz'in tek doğal sahili

'EN MÜKEMMEL SAHİLE SAHİBİZ'

Orduluların geçmişte yaptığı yürüyüşün önemine değinen Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Engin Tekintaş, "Özellikle Karadeniz illeri arasında, genellikle sahil yapısını, uluslararası yolun geçtiği standartları bildiğimiz için bunu yüksek sesle söylüyoruz; gerçekten sahili bozulmayan, 117 kilometrelik uzun sahiliyle, sahil temizliğiyle, mavi bayraklı plajlarıyla, özellikle de sahilden otoyol, çevre yolu geçmemesi  dolayısıyla en mükemmel sahile biz sahibiz. Bunu da iddia ediyoruz. Bu çerçevede gerek Altınordu, gerekse Fatsa ve Ünye sahilimiz hem halkına hizmet noktası, hem de turizme katkı, çevre düzeni, yeşil alan,  maviyle yeşilin buluşma noktası açısından baktığınızda en mükemmel sahile sahip olduğumuzu ifade ediyoruz" dedi.

'İYİ Kİ SAHİLİ BU ŞEKİLDE KORUMUŞUZ'

Sahilin turizme yansımasını gördüklerini, Boztepe ile de daha önem kazandığını vurgulayan Tekintaş, "Bunu özellikle Boztepe'mizle taçlandırıldığı için Altınordu ve Büyükşehirin merkezi olarak görüyoruz. İyi ki 90'lı yıllarda buradan proje yapılıp 'sahil yolu buradan geçecek' diye ifade edildiğinde tüm sivil toplum kuruluşları, siyasi partiler bir araya gelerek buradan geçmemesini, sahilin bozulmaması gerektiğini ifade etmiştik. O süreçte yürüyüşler de yapılmıştı. İyi ki bunu ortaya koymuşuz, sahili bu şekilde korumuşuz. Bunun şimdi meyvesini, verimini, şehre katkısını görüyoruz. O gün yol yürüyerek de derdini anlatan tüm katılımcılara o günkü şartlarda verdiğimiz mücadele için teşekkür ediyoruz" diye konuştu.

KARADENİZ SAHİL YOLU

Samsun’dan başlayıp, Artvin’in Sarp Sınır Kapısı’nda sona eren, 542 kilometre uzunluğundaki Karadeniz sahil yoluyla 6 il, 64 ilçe, 17 bucak merkezi, 9 liman, 3 havaalanı ve birçok yerleşim birimine ulaşım sağlanıyor. Yolun inşasında, 138 milyon metreküp kazı- dolgu, 180 milyon ton tahkimat, 3 milyon metreküp beton imalatı gerçekleştirildi. Yaklaşık 4,2 milyar dolara mal olan Karadeniz Sahil Yolu'nda 27 kilometre uzunluğunda 263 köprü, 41 kilometre uzunluğunda 12 tek tüp tünel, 18,5 kilometre uzunluğunda 20 çift tüp tünel bulunuyor. Karadeniz Sahil Yolu 2007 yılında tamamlanarak trafiğe açıldı.

Güncelleme Tarihi: 22 Kasım 2018, 14:35


Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
YORUM EKLE
YORUMLAR
osos
osos - 2 ay Önce

Trabzon belediyeside sahili doldurarak koruyor Trabzon ile Ordu arasındaki fark bu

Misafir
Misafir - 2 ay Önce

Kesinlikle doğru. Trabzon ve akçaabat sahili lağım kokusundan geçilmiyor. Bırakın kenarında dolaşmayı. Denize girilebilir yeri yok. Her yer taş ve moloz yığını. Trabzonun hali içler acısı. Turizm diye gösterilen yer uzungöl.. Oranın da tadını kaçırdılar..
Daha çevreyolu bitecek. Doğalgaz gelecek..

emrah
emrah - 2 ay Önce

fevzi gör sahil nasıl olur fevzi sana iyi kemence çalmalar

Hacı
Hacı - 2 ay Önce

Ben Trabzonlu değilim. Ama Trabzon'un geri kalmış bir şehirden hiçbir farkı yok. Kars, van bile buradan daha güzel. Altyapı, üstyapı diye bir şey yok. Raylı sistem hiç gelmemiş. 20 yaşında minibüslerle insan taşınıyor. Deniz turuzmi diye bir şey. Trafik berbat. Haçkalı hastene önündeki lambalarda 15 dakka bekliyorsun. Yıllarca yatmış bir belediyeler...Ama sorsan her dönem bakan çıkarmış...

Ozgur ata
Ozgur ata - 2 ay Önce

Cocukken Trabzonun o kucuk sirin sahillerinde yuzerdik, Samsun’dan otobusle Trabzon’a dogru giderken dag tarafina mi yoksa sahile bakacagimizi sasirirdik, simdi sahil tarafi dolgu oldu, dag tarafi ise ev dolu. Yazik ettiler karadenize, dogayi katletmeden yapamiyor muyuz birseyi?

Serko61
Serko61 - 2 ay Önce

O dönemde belediye başkanlığı begenmediginiz ça ha pe nindi Kazım Türkmen di başkan...

Erhan abi
Erhan abi - 2 ay Önce

Oylar Fevziye. Trabzon çağ atladı çağ. Şimdi tek rakip Paris inşAllah. Fevzi başkan Trabzon şampiyon

Ahmet AYDIN
Ahmet AYDIN - 2 ay Önce

Harika işler yaptı,Ordu bu konuda...
Kutluyorum.Trabzonun kıyıları da ya lağım, ya da moloz çamur...
Trabzon bitik... Bitik...


banner443