Fındıkta bir ilk! Böyle ilaçladılar

Ordu'da fındıkta ilaçlama için zirai insansız hava araçlarıyla (ZİHA) kullanıldı.

Ordu 01.05.2021, 13:34 01.05.2021, 13:46
Fındıkta bir ilk! Böyle ilaçladılar

Türkiye’nin en önemli ihracat ürünlerinden biri olan fındık sektöründe bir ilke daha imza atıldı. Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler’in başlattığı Fındık Verimliliği (FINVER) Projesi kapsamında, Türkiye’de ilk kez fındıkta Zirai İnsansız Hava Araçlarıyla ilaçlama yapıldı. Yeni uygulamayla birlikte, yamaç arazilerden oluşan zorlu coğrafyada hem zamandan hem maliyetten hem de işçilikten tasarruf sağlanacak.

Ordu’da fındıkta birim alandan daha fazla ürün almak için başlatılan Fındık Verimliliği (FINVER) Projesi, tüm hızıyla sürüyor. Daha önce 'Fındığa Büyükşehir Eli Dokunuyor' ve 'Fındık Dalda, Aklın İşçide Kalmasın' projeleri ile büyük ses getiren Büyükşehir Belediyesi, FINVER Projesi ile tarım alanındaki atılımlara devam ediyor.

Fındıkta bir ilk! Böyle ilaçladılar

Bu yıl 300 dönümlük fındık bahçesinde başarıyla pilot uygulaması başlatılan FINVER’de hedef, gelecek yıl bin dönümlük arazide bu uygulamayı sürdürmek olacak. Proje kapsamında âtıl vaziyette olan fındık bahçelerinin bakımı ise Büyükşehir Belediyesi tarafından A’dan Z’ye yapılıyor.

Tarımda geleneksel yöntemlerin dışına çıkarak verimliliği artırmak isteyen Büyükşehir Belediyesi, Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri iştiraki TARNET ile başlattığı ortak çalışma ile yine bir ilke imza attı. FINVER projesi kapsamında, Büyükşehir Belediyesi tarafından bakımı yapılan 300 dönüm fındık bahçesinde, Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri iştiraki TARNET A.Ş.’ye bağlı zirai insansız hava araçlarıyla (ZİHA) ilaçlama yapıldı.

Ordu’da yaygınlaşması planlanan yeni sistemle birlikte, hem zamandan, hem maliyetten hem de işçilikten yüzde 45 oranında tasarruf sağlanacak.

Fındıkta bir ilk! Böyle ilaçladılar

Bahçeler 5 yıllığına kiralanıyor

Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı ve Proje Koordinatörü Asım Suyabatmaz, “Fındık Verimliliğini Artırma Projesi (FİNVER) kapsamında bahçesine bakamayan vatandaşlarımızdan bahçelerini kiralıyoruz. 5 Yıl boyunca, budamadan gübrelemesine, ilaçlamadan hasadına kadar tüm süreci kapsayacak çalışmalarını gerçekleştiriyoruz. 5 yıl boyunca da aynı bahçeden iki katı ürün almayı hedefliyoruz. Bu kapsamda teknolojik imkanlardan da üst düzeyde yararlanmaya çalışıyoruz” dedi.

Fındık bahçelerinde ilk kez kullanılıyor

Zirai İlaçlama Araçlarının fındık bahçelerinde ilk kez kullanıldığına dikkat çeken Suyabatmaz, “Bugün burada fındık yetiştiriciliğinde ilk kez kullanılan Zirai İnsansız Hava Aracıyla (ZİHA) dakikalar içerisinde 10 dönümlük bir alanı ilk kez ilaçladık. Bu ilaçlama sayesinde, hem zamandan, hem maliyetten hem de işçilikten tasarruf etmiş bulunuyoruz. Vatandaşlarımıza ekonomik katkı sağlarken aynı zamanda Türkiye’nin stratejik ihracat kalemi olan fındığa bir katma değer sağlıyoruz” diye konuştu.

Fındıkta bir ilk! Böyle ilaçladılar

Ulaşılamayan nokta kalmayacak

ORTAR A.Ş. Genel Müdürü Sancar Eser ise “ORTAR A.Ş olarak Türkiye’de ilkleri yapmaya devam ediyoruz. Ordu’da, Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri ile birlikte fındıkta Zirai İnsansız Hava Araçlarıyla birlikte ilaçlama başlattık. Büyükşehir Belediye Başkanımız sayın Dr. Mehmet Hilmi Güler’in talimatlarıyla birlikte Tarım Kredi Kooperatifleriyle gerçekleştirdiğimiz birçok projemiz var. Engebeli bir arazi yapımız var. Bu arazi yapısıyla birlikte ulaşılamayan bahçelerimiz var. Bu İnsansız hava araçlarıyla birlikte ulaşılamayan nokta kalmayacak. Bundan sonra da tarımla ilgili diğer alanlarda Zirai İnsansız Hava Araçlarını kullanmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Maliyetler düştü

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri iştiraki TARNET AŞ Operasyon Hizmetleri Direktörü Mustafa Gül, “Ordu Büyükşehir Belediyesi ile birlikte fındık bahçesi ilaçlama hizmeti için buradayız. Bölgedeki arazi şartlarının dik ve eğimli olmasına bağlı olarak maliyetlerin yüksek olması nedeniyle dronle ilaçlama çalışması yapacağız. Amacımız tarımdaki girdi maliyetlerini düşürerek, verimi artırmayı hedefliyoruz” dedi.Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (8)
ali 5 ay önce
bu ilaçlama şekli ile insanlarda kanser olmaz. diğer omuzdan ilaçlama da ilaçcı sürekli kanser yapıcı zehire maruz kalıyordu.
Cengizhan 5 ay önce
Bu sisdem çok güzel inşaAllah yaygınlaşir bizim arazi Ler yamaç bayır yazın su bulunmuyor araba gitmiyor
başkan 5 ay önce
fındık için yaptığınız tüm emeklerin karşılığı koca bir sıfır. sektör emek hırsızların elinde .. fındık için bir şeyler yapmayın. kalite düştükçe onlar bizim peşimize düşssünler..
ts 5 ay önce
ilaç mı zehir mi?
Abdulkadir 5 ay önce
ilacmi zehirmi yazan arkadaşım tebrik ediyorum sizi bunu bir anlasak keşke
Vurguni 5 ay önce
Fındık üreticisinin emeğini sömürenşer her gün yeni teknolojiler gösteriyor ama üreticinin ürününün emrğinin karşılığı asla verilmiyor.
İnsanlara yeni masraflar çıkararak elindeli ürünün değerini dibe vurduranlar bi düşün emekçilerin yalasındanüreticinin kooperatifi olan fisko birlikği üretici örgütlerine sahip çıksınlar..
Osman 5 ay önce
O kadar ilacla anca 10 ocak findik ilaclanir kafayi yediniz heralde..
Ersin öksüzoğlu 5 ay önce
Bu sistemle arıcılık sektörü cöker bu da böyle biline

Gelişmelerden Haberdar Olun

@