Fındık üreticilerine verim tavsiyesi

Fındıkta gübreleme ve ilaçlama dönemine girildi.

Ordu 26.04.2021, 15:05 26.04.2021, 15:12
Fındık üreticilerine verim tavsiyesi

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, fındıkta gübreleme ve ilaçlama dönemine girildiğini hatırlatarak, üreticilere tavsiyelerde bulundu.
2021 yılı fındık hasat sezonuna yaklaşık 3 buçuk aylık bir süre kalırken üreticiler hem gübreleme, hem de bakım işleri için bahçelere girdi. Bir yandan fındıkta hastalıklarla mücadele eden üreticiler, diğer taraftan ise zararlılarla mücadele ederek, sezonda verim kaybını önlemek adına çaba sarf ediyor.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, fındıkta şu anda azotlu gübrenin atılma dönemi olduğunu ve üreticilerin havaların uygun olması ile birlikte fındıklarını gübrelemeye başladıklarını söyledi. Soydan, “Gübrelemenin yanında hastalıklar ile ilgili mücadele, zararlılarla ilgili mücadele dönemi de başlamış oldu. Üretici her koldan artık fındık bahçelerinde zaman geçirerek. Özellikle fındıkta külleme ile ilgili mücadele dönemi başladı. Yaklaşık bir haftadır bahçelerde fındıkta külleme ile ilgili kimyasal mücadele girişimlerine girdiler ve bilinçli bir şekilde bahçelerine hangi ilaçları atacaklarını bizlere gelip bilgiler aldıktan sonra mücadeleye başlıyorlar” dedi.

“Üreticiler bahçelere döndü, verim artışı bekleniyor”

“Üreticilerimiz son yıllarda fındık bahçelerine önemli bir dönüş yaptı, bu dönüşler verimi arttıracak şekilde geri dönecektir” diyen Soydan, “Tarım müdürlükleri ve ziraat odalarımızın önemli projeleri var, verim ve kaliteyi arttırmak adına yapılan işlemler önemli sonuçlar veriyor. Hastalıklarla mücadele yaparken ve gübre kullanırken, hem toprak açısından, hem fındık dallarımız açısından, hem de ekonomik yönden bilinçli kullanılması gerekiyor. Bu açıdan üreticilerimize alanlara da giderek bilgiler veriyoruz” ifadelerini kullandı.Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (5)
fındık parası bile vermedi 5 ay önce
hani nisan fındık destek mazot gübre ilaç toz parası vereceklerdir?
Seyit Ali KAEA 5 ay önce
Şubat ayında fındık rekoltesini çok göster ek için ferro ya yaranma adına püskül sayanlar nerede fındık don yemiş rüzgar yemiş tüm üreticiler fındığın hepsini pazara indirmemiş yani fındık az rekolte düşük arz talep gevelemsini yapmadan fiyat fiyatları hala sürünüyor TMO fındık geçen sen 24 liradan tekelciye satmış üreticiye gelince hava cıva tüm fındık üreticileri birleşip kendi depomuzu kurup kendi mahsulumzu Kendimiz satmaduktan sonra vay halimize fındık çok para yok fındık az alan yok yalanını hep yeriz yöneticiler otururlar göbeklerini kaşırlar
Ali bal 5 ay önce
Il, ilçe tarım, ziraat odaları. Findik olduğunda çiftciye findığı pazara indirmen, şöle yapın böyle yapın dediler yıllarca ama dedikleri hiç bir zaman çiftciye kar getirmedi. Hep tüccara kendilerine çalıştılar. Biz findik üreticileri ancak 90 yillardaki fiskobirliğin piyasada olduğu zaman para kazaniriz. Aksi çok zor.
Saribahri 5 ay önce
Bu gün itibariyle her tarım ürünü marketlerde artmaktayken fındık fiyatı neden azalma eğilimine girmiştir
başkan 5 ay önce
fındığa değer vermeyen devlet için çabalamak.. saçmalık.. Allah ne verdiyse işinize gelirse..

Gelişmelerden Haberdar Olun

@