7m

Çapkınoğlu

uzungöl yayla otel

Bu paraya değer biçilemiyor

Tesadüfen aldı, 35 Bin TL teklif edilmesine rağmen satmadı

Ordu 07.09.2018, 12:33
Bu paraya değer biçilemiyor

Ordu’nun Altınordu ilçesinde dövme sanatçısı olan Mustafa Gedikli'de bulunan 100 TL'lik banknot diğerlerinden farklı. Paranın ön yüzündeki sağ üst köşesinde 100 yazması gerekirken, bankanın baskı hatasından kaynaklı 10 yazıyor. İlk bakışta sahte olabileceği düşünülen paranın, yapılan araştırmalar sonucu koleksiyon değeri olduğu anlaşılıyor. Parayı, Hollanda'dan gelen bir müşterisinden aldığını belirten Gedikli, 30 bin TL'ye kadar teklif verdiklerini ancak bu fiyata satmayı düşünmediğini söyledi.

"Para, Hollandalı bir müşteriden geldi, ilk baktığımda sahte zannettim”

Gedikli, “Ben ilk başta bu parayı sahte zannettim, daha sonra araştırınca anladım ki koleksiyon değeri varmış. Bu parada bankanın basım hatası var. Sağ üst köşesinde bir tane sıfırı noksan, hatası o. Biraz araştırma yapınca böyle paraların olduğunu, değerinin biçilemediğini anladım” dedi.

“30-35 bin TL’ye kadar fiyat teklif ettiler”

Bu paraya değer biçilemiyor

“Şu an bu paraya teklif verenler 30-35 bin TL’ye kadar çıktı ama daha da araştırmaya devam ediyorum” diyen dövme sanatçısı Gedikli, “Sonuçta çok nadir görülen bir olay. Bayağı bir araştırma yaptım, şu an tek gibi görülüyor. Farklı bir parada (10 TL) daha önce sıfır hatası olmuş, onlar belirli bir miktara satmışlar” şeklinde konuştu.

Tesadüfen koleksiyonuna ekledi

Bu paraya değer biçilemiyor

Aynı zamanda yaklaşık 1 yıldır para koleksiyonu da yapan Gedikli, çoğu kağıt parayı topladığını, hatalı olan 100 TL’lik banknotun da tesadüfen koleksiyonuna eklendiğini aktardı. Kendisine verilen fiyatı yeterli bulmadığını bu yüzden de satmayı düşünmediğini ileri süren Mustafa Gedikli, alacağı yüksek teklifleri bekleyeceğini belirtti.


Yorumlar (4)
Niyazi 4 yıl önce
Yakin zamanda Bank paralari degisecek diye biliyorum veya deger artar düser 35 bin tl veren olmus pardon ama böyle birini buldun neden satmadin resmen böyle bir alici cok beklersin kusura bakma..
türbedar 4 yıl önce
amma da atmışsınız,,,35 bin tl ver gitsin,,para bi müddet sonra toz haline gelecek nerdeyse,,sat kurtul mübarek daha araştırma
Gurbetci Reis 4 yıl önce
o paraya satsan da hayir gelmez sana kardesim. önce lanetlenen dövmeleri millete yaptigin isi birak, tövbe et. sonra satarsin
yasar 4 yıl önce
sıfırı sildin belli oluyor

Gelişmelerden Haberdar Olun

@