7m

7m

hyundai

Trabzon'da bir garip olay: Jandarmanın çağırmasıyla şok yaşadı

50 yıldır baktığı evi için tarihi esere zarar vermekten ifadeye çağrılan adam şok oldu.

Of 01.08.2017, 17:06 01.08.2017, 17:33
Trabzon'da bir garip olay: Jandarmanın çağırmasıyla şok yaşadı

Haber61/Haber Servisi - Levent Ustabaşı - Trabzon’un Of İlçesi’nde yaşanan olay yine şaşkına çeviren cinsten. Ballıca Mahallesi’ndeki dededen kalma evinin tarihi dokusuna uygun bir şekilde onararak 50 yıldır ayakta tutmayı başaran 72 yaşındaki Hüseyin Bayrak, jandarmanın çağırmasıyla şok yaşadı. 


Jandarma karakolunda Bayrak’a hakkında tarihi eve zarar verdiği gerekçesiyle şikayet olduğu ifade edilerek, ifadesi alındıktan sonra serbest bırakıldı. Şikayetin Trabzon Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurul Müdürlüğü tarafından yapıldığı öğrenildi. 

EV AYAKTA KALSIN DİYE 

Anıtlar Kurulu’ndan gelen bazı kişilerin evi fotoğrafla çektiğini ifade eden 3 çocuk babası Hüseyin Bayrak yaşadıkalarını şöyle anlattı;

“Biz bu evde senenin bazı ayları kalırız. Önce geldiler. Bu geldikleri zaman geçenseydi. Evin fotoğrafını çektiler. Bana, ‘burada tadilat yapıyorsun ama izin alman lazım’ diyerek gittiler. Yahu ben ne bileyim. Bu ahşap ev 1929 yılında yapıldı. Ben bu ev ayakta kalsın diye elimden geleni hiçbir şekilde ilk yapıldığı şeklini bozmadan tadilat yaptım. 

Trabzon'da bir garip olay: Jandarmanın çağırmasıyla şok yaşadı

ÇÜRÜMEKTEN KURTARDIM 

Hatta yok olmasın diye bir sürü para harcadım. Sırf dededen kaldığı için. Bana devletimiz tek kuruş yardım bile etmedi.  Yine böyle ağaç evin yine yaşasın ayakta kalsın diye özüne uygun şekilde onardım. Onarmazsam bu seferde içine su girecek, dökülecek, çürücekti. Beni tutup şikayet etmişler ben eve zarar vermişim. 

BUGÜNE KADAR NEREDEYDİNİZ

E siz bu zamana kadar neredeydiniz? Anıtlar kurulumuymuş ne.. Siz bu zamana kadar ben evim yok olmasın diye uğraşırken nerdeydiniz? Daha geçen yıl geldiniz bir foto çekip turistik gezi yapıp gittiniz! Böyle mi bu işler? Anlamıyorum. Buyursun gelsinler 1929 yılında neyse o.. Hatta 1929 yılında ufak bir kulübeydi. Sonra büyüklerimin sayesinde buralara kadar böyle geldi”

Trabzon'da bir garip olay: Jandarmanın çağırmasıyla şok yaşadı

Yorumlar (4)
ersoy erkul 5 yıl önce
Hüseyin Bayrak bana göre haklı, Hüseyin bey i ödüllendireceğimize cezalandırır gibi suçlamak zulümdür, böyle bir evin varlığından şimdimi haberdar olmuşlar, olmuşlarsa, bu güne dek ayakta kalması elinden geleni yapana bunu mu reva görmüşler, eğri oturup doğru konuşmak lazım, bence geçen yıllar dikkate alınarak yaptığı masrafları anıtlar kurulu ilgili şahsa ödesin herkes rahat etsin.
marjinall7 5 yıl önce
Bütün işlerini siyasi yolla, torpille, adam kayırmacılıkla, rüşvetle, hak hukuk tanımazlıkla - öndesinde de namaz (!) kıldıkları için olabilir mi acaba?
ha sıkıntı adamlar ya 5 yıl önce
la şehir zaten iğrenç yurtdışındaki yaylalara köylere gidin bakın birisi estetik olarak kültürümüze ait işler yapsa onuda cezalandıracaklar hemi la Trabzon halkı uyumasında biraz şehrini güzelleştirsin Rizeye gidinde örnek şehir görün köhneleşmiş Trabzona eskiye geleneklere uygun güzel bir restorasyon şart baştan aşağ
Uğur S. 5 yıl önce
Ersoy bey doğru söylemiş,aynı fikirdeyim

Gelişmelerden Haberdar Olun

@