UND Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Nuhoğlu, Karadeniz Bölgesi nakliyecileriyle bir araya geldiği toplantılarda, Sarp Sınır Kapısı’nda; geçiş sayısının 900’e çıkmasını, yabancı araçların trafik cezalarının tahsil edilmesini ve gümrüksüz akaryakıt istasyonu açılmasını sağlayacaklarını söyledi.  Çetin Nuhoğlu, Sektör Değerlendirme Toplantısı kapsamında 18 Haziran’da Artvin-Hopa ve Trabzonlu nakliyecilerle bir araya geldi. Trabzon Havaliman’ında bölge nakliyecileri tarafından karşılanan Nuhoğlu, nakliyecilerle birlikte Sarp Sınır Kapısı’nı ziyaret etti. Nuhoğlu daha sonra Hopa ve Trabzon’da yaptığı Sektör Değerlendirme Toplantısı’nda sektörün mevcut durumu ve geleceğini değerlendirdi. Nuhoğlu, Karadeniz Bölgesindeki toplantıda, Karadenizli nakliyecilere söz vererek, “Yabancı Plakalı araçlar Kapıkule’den, İpsala’dan, Hamzabeyli’den trafik cezalarını ödemeden çıkamıyor. Size memleketimden söz veriyorum. Yabancı plakalı araçlar Sarp’tan da Posof’tan da trafik cezalarını ödemeden çıkamayacak. Bunların çalışmalarını yapıyoruz. Hepimiz Karadeniz çocuğuyuz. Karadenizliler her şeyin en iyisini hak ediyor. Gurur duyuyorum sizlerle. İyi ki varsınız” dedi.

GELECEĞİMİZ İÇİN OYUMUZU KULLANALIM
Trabzon’da bir otelde gerçekleşen sektör buluşmasının açılış konuşmasını yapan Özer Uluslararası Taşımacılık Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Özer, “Yaşadığımız sorunlarımızın çözümü için Burdan tüm ülkemdeki nakliyeci arkadaşlarıma sesleniyorum  Emeğine Ekmeğine Geleceğine sahip çıkmak adına katılımcı olalım genel kurula oy kullanmaya mutlaka gidelim. İnşallah bu dönem Türk nakliye sektörümüzün yaşadığı eşitsizlikler nedeniyle çözüm için eylem dönemi olmadan sektörümüzün eşit şartlarda çalışmasını sağlayacak yetkililerimizin somut adımlar atacağı günlerin olmasını temenni ediyorum .Yaşadığımız tüm eşitsizlikleri raporlayarak çözüm önerileriyle birlikte UND olarak Bakanlıklarımıza yetkililerimize ulaştırıyoruz. Güçlü lojistik demek Güçlü Türkiye demektir. Sayın Cumhurbaşkanımız bir çok konuşmasında milli sektörlerimize sahip çıkılmasını istiyor. Görev verdiği tüm yetkililerimizin bu söyleme uyacaklarını düşünüyor Sektörümüz sorunlarının çözümde en üst düzeyde mücadele edecekleri inancındayım” dedi.

NUHOĞLU: SARP’TA YÜZDE 50 KAPASİTE ARTIŞI MÜMKÜN
Sarp Sınır Kapısı’na gelen Başkan Nuhoğlu, uzmanlar tarafından yapılan süreç analizi sonuçlarını Bölge Müdürü ve Sarp Sınır Kapısı Müdürü ile paylaştı. 5 kişilik uzman bir ekiple 5 gün boyunca yaptıkları süreç analizi neticesinde Sarp Sınır Kapısı’nda araç çıkışının kısa süre içerisinde arttırılabileceğini tespit ettiklerini vurgulayan Nuhoğlu, “En büyük şansımız Sarp’ta konusuna hakim yöneticilerimizin varlığıdır. Yaptığımız süreç analizi sonucunda ulaşılan tespitlerimizin hayata geçirilmesiyle; şu anda 600 aracın çıkış yaptığı Sarp Sınır Kapısı’ndan 1 ay içinde 750, 3 ay içinde de 900 araç çıkabilir” dedi.  

45 YILDIR BU SEKTÖRÜN İÇİNDEYİM VE İNANILMAZ MUTLUYUM
Konuşmasına, “Değerli ailem, öz vatanım, öz şehrim” diye başlayan Nuhoğlu, “Burada olmaktan o kadar mutluyum ki. Bu topraklarda sizinle büyüyen abiniz, kardeşiniz olarak sizinle tekrar burada birlikte olmaktan o kadar mutluyum ki, benim köküm burada, iyi ki birlikteyiz” dedi. 

SEKTÖRÜNÜZE SAHİP ÇIKIN
Trabzon’da başlayan hikayesini ve lojistik sektöründe geçen 45 yılını anlatan Nuhoğlu, sektöre olan büyük sevgisine vurgu yaptıktan sonra Trabzonlu nakliyecilerinden sektörlerine ve mesleklerine sahip çıkmasını istedi. 
Lojistik sektörünün sürekli güçlendiğini, pandemide değerinin net olarak anlaşıldığını anlatan Nuhoğlu, Çin’in ulaştırma altyapısına harcadığı 3 trilyondan dolardan sonra G7 ülkelerinin de ulaştırmaya ağırlık verdiğini ve 2035 yılına kadar 40 trilyon dolar gibi devasa bir yatırıma karar verdiklerini anlattı.  
“Türkiye’de turizimden sonra en fazla döviz getiren sektörüz” diyen Nuhoğlu, sektörün ülke ekonomisine 16 milyar dolar döviz girdisi sağladığını belirttikten sonra, “Hele biraz daha önümüz açılsın, bu sektör ülke ekonomisene ülke refahına muazzam katkılar yapacaktır. Biz bu parayı ülkemize mal satarak getirmiyoruz, hizmet sunarak, alın terimizle  bunu sağlıyoruz” dedi. 

Nuhoğlu'ndan Karadeniz'de nakliyecilere söz

GÜMRÜKSÜZ AKARYAKIT SARP’TA DA SATILACAK

Başkan Nuhoğlu, Türkiye’nin bütün  sınır  kapılarında verilmekte olan vergisiz akaryakıt imkanının Sarp’ta da en kısa sürede başlatılması gerektiğini söyledi ve “Araçlarımızın bir çoğu Gürcistan ve Azerbaycan’daki düşük kaliteli motorin kulllanmaları sebebibiyle mağdur olmaktadır, ayrıca diğer kapılarda verilen imkanın Sarp’ta da sağlanmasıyla haksız rekabete de son verilmiş olacaktır” diye konuştu.  

YABANCI ARAÇ CEZALARI TAHSİL EDİLECEK
Başkan Nuhoğlu, yabancı araçlardan Türkiye’de otoyol kaçak geçiş ve trafik cezalarının tahsil edilmesi uygulamasının Kapıkule’de başladığı gibi Sarp Sınır Kapısı’nda da en kısa sürede başlatılacağını bildirdi. “Binlerce yabancı araç ülkemizi yol geçen hanı gibi kullanıp otoyollarda para ödemedikleri gibi trafik cezalarını da ödemeksizin ülkelerine gidiyorlar” diyen Nuhoğlu,  UND girişimleri sonucunda ülkemizin batı kapılarında başlayan uygulamanın Sarp, Gürbulak gibi diğer kapılarda da hayata geçirilmesini sağlayacaklarını söyledi.  

HER TAŞIMA BİZİM İÇİN DEĞERLİDİR
Başkan Nuhoğlu, Batıdan, Orta Asya’ya kadar yapılan her taşımanın sektör ve ülke için ne kadar önemli olduğunu anlattı ve Türkiye’nin ihracat odaklı bir büyeme sürdürdüğünü söyledi. Taşımaların önü açıldığında ihracatın da arttığını aktaran Nuhoğlu, Kapıkule’de, Gürbülak’ta, Sarp’ta ve Habur’da geçişlerin artması için UND’nin bugüne kadar yaptıklarını ve önümüzdeki dönemde yapacağı çalışmalardan bilgiler verdi. Rusya’da, Azerbaycan’da ve Tükmenistan’da yaşanan sorunları karşı verilen büyük mücadeleyi anlatan Nuhoğlu, “Rusya geçiş belgelerinin artarılmasında, Ro-Ro hattının kurulmasında aktif rol aldık. Azerbaycan’da yüksek geçiş ücretlerini düşürdük ve daha da düşüreceğiz. Ulaştırma bakanları önümüzdeki hafta buraya gelecek. Buradan bir müjde bekliyoruz. Türkmenistan sınır kapısının açılması için de yoğun çalışıyoruz Temmuz ayı içinde de buradan bir müjde gelmesini bekliyoruz” ifadelerine yer verdi. Memleketi Trabzon’da Nuhoğlu’na oldukça yoğun ilgi vardı.

Nuhoğlu'ndan Karadeniz'de nakliyecilere söz