TİHEK, nezarethanelerde tutulan kişilerin sıkı takip edilmesi adına odalara acil butonu konulmasını istediğini belirtti.

Türkiye İnsan Hakları Eşitlik Kurumu (TİHEK), nezarethanelerde tutulan kişilerin ihtiyacı ve acil bir durumu söz konusu olduğunda “kameraya el sallayarak kolluk güçlerine haber verme” uygulamasının sakıncalı olduğunu belirterek, “benzeri durumları daha sıkı takip edilebilmek için odalara acil butonu konulması”nı istedi.

TİHEK kısa bir süre önce Edirne Emniyet Müdürlüğü bünyesindeki nezarethanelerinde önceden haber vermeyerek ani denetimde bulundu. Denetimde TİHEK heyetinin içinde uzman psikolog ve doktorlar da yer aldı.

TİHEK raporunda özetle şu değerlendirme ve tavsiyelerde bulundu:

Tek kullanımlık diş macunu ve fırçası, havlu ve terlik gibi ürünlerin olduğu bir paket hazırlanmalı ve gerekli olduğunda talep eden kişiye teslim edilmeli.

Nezarethane odalarında tutulan kişilerin bir ihtiyaçları veya acil bir durum hâsıl olduğunda kameraya el sallayarak kolluk güçlerine haber vermeleri gözden kaçabilecek bir durum olarak değerlendirildiğinden nezarethanelerde olabilecek acil bir durumu veya tutulanların sağlık durumlarında oluşabilecek ani gelişmeleri ve benzeri durumları daha sıkı takip edebilmek için odalara acil düğmesi konulmalı.

Trabzon Barosu Başkanı Duygu Keleş Aydın mazbatasını aldı Trabzon Barosu Başkanı Duygu Keleş Aydın mazbatasını aldı

Çocuk Şube Müdürlüğü muhafaza odasında konaklayacak çocuğun doyurucu vakit  geçirebilmesi için oda kitap, oyuncak gibi materyallerle zenginleştirilmeli.

ENGELLİ BİREYLER İÇİN DÜZENLEME

Nezaretteki kişiler gerektiğinde temiz ve düzgün şartlarda doğal ihtiyaçlarını karşılayabilmeli ve uygun yıkanma imkanlarına sahip olmalı.

Gece nezarette kalma durumunda olan kişilere temiz şilte verilmeli.

Özgürlüğünden alıkonulan engelli bireylerin insan onuruna yakışır bir şekilde tutulması için banyo ve tuvaletlerde tutamaç bulundurmak gibi düzenlemeler yapılmalı.

Özgürlüğünden alıkonulan engelli bireylerin insan onuruna yakışır bir şekilde tutulması için banyo ve tuvaletlerde tutamaç bulundurmak gibi düzenlemeler yapılmalı.