7m


7m

hyundai

Estağfurullah Nedir, Ne Anlama Gelir? Tövbe Estağfurullah Ne Demektir?

Estağfurullah kelimesini sıkça kullanırız ancak bir çok kişi kullansa da anlamını tam olarak bilmiyor. Estağfurullah ne demek, Tövbe estağfurullah ne anlama geliyor? İşte detaylar

Nedir, Ne Anlama Gelir? 03.11.2021, 06:38 17.11.2021, 18:24
Estağfurullah Nedir, Ne Anlama Gelir? Tövbe Estağfurullah Ne Demektir?

Herkes tarafından gün içinde sıkça kullanılan bir kelime olan Estağfurullah kelimesinin anlamı merak ediliyor. Tövbe Estağfurullah ne demektir, ne anlama gelir? İstağfar nasıl yapılır? Bütün ayrıntıları haberimizde bulabilirsiniz.

ESTAĞFURULLAH NASIL YAZILIR?

İnsanların birbirleri ile diyalog halinde oldukları zamanlarda teşekkür, tevazu ve alçakgönüllülük anlamında kullandıkları Estağfirullah kelimesi Arapça bir kelimedir. Arapça’da “Allâh’tan af ve mağfiret dilerim” anlamına gelir. Bu kelime Türk Dik Kurumu (TDK) tarafından Türkçe’ye Estağfurullah olarak geçirilmiştir. Kelimenin Türkçe sözlük anlamı ise “yaptığı bir işten, iyi bir davranıştan dolayı kendisine teşekkür edilen bir kimsenin söylediği, teşekküre değmez, bir şey değil, rica ederim anlamında bir incelik ve alçak gönüllülük sözü” dür.

Arapça Estağfirullah olan kelimenin kökeni istağfardan gelir. İstiğfar ise “Allah’tan, suçlarının bağışlanmasını dileme, tövbe.” Anlamına gelmektedir. 

Estağfirullah nedir, ne anlama gelir? İstağfar nasıl yapılır?

İSTİĞFAR NASIL EDİLİR?

Kur’an-ı Kerim’de işledikleri kötülüklerden pişman olup tövbe-istiğfarda bulunanlar övülmektedir.

İstiğfar duasının Arapça okunuşu şu şekildedir;

“Estağfirullah. Estağfirullah. Estağfirullahe’l-azîm el-kerîm, ellezî lâ ilâhe illâ hüve’l-hayyü’l-kayyûmü ve etûbü ileyhi, tevbete abdin zâlimin li-nefsihî, lâ yemlikü li-nefsihî mevten velâ hayâten velâ nüşûrâ. Ve es-elühü’t-tevbete ve’l-mağfirete ve’l-hidâyete lenâ, innehû, hüve’t-tevvâbü’r-rahîm.”

İstiğfar duasının Türkçe okunuşu ise şu şekildedir;

“Ya rabbi! Bu ana gelinceye kadar benim elimden, dilimden, gözümden, kulağımdan, ayağımdan ve bilerek veya bilmeyerek meydana gelen bütün günah ve hatalarıma karşı tövbe ettim, pişman oldum. Küfür, şirk, isyan, günah ve kusur her ne türlü hâl vaki oldu ise, cümlesine tövbe ettim, pişmanlık duydum. Bir daha yapmamaya azm-ü cezm-ü kast ettim. Sen bu tövbemi kabul eyle. Nefsime uyup, şeytana tabi olup da aynı günah ve kusurları bir daha tekrar etmeme imkan verme, Yâ Rabbi. Bir daha iman ve ikrar ediyorum ki, Peygamberlerin evveli Âdem Aleyhisselâm, ahiri ise Hazret-i Muhammed Aleyhisselâm, bu ikisi arasında her ne kadar peygamber gelip geçtiyse, Bunların cümlesine inandım, iman ettim, hepsi de haktır ve gerçektir. Bütün peygamberlere, onlara gönderilmiş olan İlâhi kitaplara ve içindeki emirlere şeksiz ve şüphesiz iman ettim, dilimle ikrar, kalbimle tasdik ediyorum ve yine iman ve ikrar ediyorum ki en son kitap Kur’ân-ı Azimüşşân ve en son Peygamber de Hazret-i Muhammed Aleyhisselâm’dır.”

İstiğfar duası sonrasında ise Amentü duası okunur

“Amentü billâhi ve melâiketihî ve kütübihî ve Rusulihi ve’l-yevmi’l-âhiri ve bi’l-kaderi, hayrihî ve şerrihî minellâhi teâlâ ve’l-bâsü bade’l-mevt. Hakkun, eşhedü en lâ ilâhe illâllah ve eşhedü enne Muhammeden abdühû ve Resûlüh.”

  Estağfirullah Fazileti ve Türkçe Anlamı

 Estağfurullah kelimesinin fazileti olarak bir ‘tevazu, alçak gönüllülük ve kibarlık’ şeklinde karşılık bulması olarak dile getirmek mümkün. Aynı zamanda Türkçe anlamı üzerinden de belli bir ifade ile tabir edilmektedir. Bu doğrultuda Türkiye'deki genel anlamı ‘Bir kişinin yaptığı iyi bir işten dolayı ona gerçekleştirilen teşekkür ve minnet karşılığı olarak, o kişinin rica ederim ya da buna gerek yok ve değmez’ gibi anlamlarıyla alçakgönüllülük göstermesi şeklinde söylenmektedir.

 Bu anlamı üzerinden Türkiye'de çok sık kullanılan bir Arapça kökenli kelime olarak öne çıkıyor. Hem dini açıdan hem de kibarlık ve tevazu noktasında genelde herkes tarafından kullanılan bir sözcüktür. Diğer yandan Estağfurullah kelimesi istiğfar sözcüğünden türemiş şekilde gelmektedir. İstiğfar kelimesinin anlamı ise ‘Allah'tan suçlarının bağışlanmasını dilemek, tövbe etme’ üzerinden değerlendirilmektedir. Türkçe anlamı ile amaca uygun şekilde gündelik yaşamda kullanılabilen bir sözcüktür.


Yorumlar (12)
Ali çakır 3 yıl önce
Allah razı olsun anlamını öğrendim elden geldiğince zikredilmesi lazımdır Allah her müslümanı ve beni bağışlasın
Ali 3 yıl önce
Cok günahmın var Rabbim e sığındım Rabbim cümlemizın Günaharın affeyle sin Amin
Gülmira Su Kaya 3 yıl önce
Çok teşekkür ediyorum
Din odevimde çok lazım oldu
Kumsal yetişkin 3 yıl önce
Estağfurullah kısaca,, tövbe etmek
Halil Çakır 3 yıl önce
Allah razı olsun
HÜSNE polat 3 yıl önce
Hiç bişe anlamadım ben bundan
cemre 3 yıl önce
thank you
hatice 3 yıl önce
Beni üzenin Allah ım üzünu
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@