7m


7m

hyundai

02.08.2020, 10:37

Muharrem Usta dosyası yeniden açılmalı

Muharrem Usta’nın sosyal medya hesabından yaptığı açıklamalar gündem oldu. Hatta Fenerli 12 Numara hesabı da gün boyunca Usta’nın twitlerini paylaşarak Trabzonspor’u hedef aldı. 

Başkanlığında Trabzonspor’a verdiği zarar yetmezmiş gibi, başkanlıktan sonra da Usta Trabzonspor’a zarar vermeye devam ediyor. Bence Muharrem Usta, dün attığı twitlerle Trabzonspor’u ceza alması için UEFA’ya ihbar ettiğini söylüyor. Elbette bunu inkar edecektir. Kusura bakmasın ama ben twitlerini okuduğumda öyle anladım. Kendisi o zaman daha doğru cümleler kursaydı!

Trabzonspor hem Usta yüzünden Şampiyonlar Ligi’ne katılamıyor hem de kamuoyunda haksız, hukuksuz işler yapmış gibi gösteriliyor. 

Hafızaları tazeleyelim, haklı ve haksızı hep birlikte görelim… 

Usta’nın kulübe borç olarak verdiği para toplam 60 milyon lira civarında! Muharrem Usta’nın transfer ettiği futbolcuların bonservis bedeli 170 milyon TL… Bu oyuncuların menajerlik ücreti 45 milyon TL… Oyuncuların maaşı ise 371 milyon TL… Yani Muharrem Usta’nın Trabzonspor’a yüklediği borç 587 milyon TL… 

Hatırlayacağınız üzere bu oyunculara 6 ay boyunca maaş ödenmemiş, bonservisleri FIFA’lık olmuş, menajerleri kulübün kapısına dayanmış, büyük bir rezillik de yaşanarak müzesindeki kupalara haciz dahi gelmişti. Ve onun döneminde Trabzonspor, tarihinde ilk kez transfer yasağı cezası almıştı. Bakın tekrar ediyorum! TARİHİNDE İLK KEZ!!! 

Usta’nın aldığı bu futbolcuların ödemelerinin büyük bölümünü Ahmet Ağaoğlu ve yönetimi yaptı. UEFA – FIFA ve CAS’ta bulunan 26 dosyayı Ağaoğlu yönetimi ödedi. Bankalar Birliği’yle yapılan anlaşma sonucu kulüplere ve menajerlere olan tüm borçlar kapatıldı. 

Muharrem Usta, sadece harcadı ve gitti. Şimdi hiçbir şey yapmamış gibi sahneye çıkıyor! 

Keşke beraber hareket etseydik, sponsorluk anlaşmam bile bu cezayı engellerdi diyor… 

Siz de inanıyorsunuz değil mi? İnanmayın! Açın, Trabzonspor’un resmi internet sitesini, orada Usta dönemini inceleyen bağımsız denetim firmasının raporunu okuyun! Ha, okumuyor musunuz? O zaman ben size hatırlatayım! 

Muharrem Usta’nın kongreden iki gün önce kulübe bıraktığı sponsorluk anlaşması, Trabzonspor’un en büyük gelir kalemi olan forma göğüs reklamını gasp ediyordu. Muharrem Usta’nın içerde bıraktığını söylediği bir başka sözleşme birinde 3 diğerinde 7 futbolcunun kendisi tarafından satışını ve bunun karşılığında içerideki alacağını mahsup etmeyi amaçlıyordu. 

Düşünebiliyor musunuz? Usta, alacaklarına karşılık Trabzonspor’un 5 yıllık forma sponsorluğunu rehin alacaktı. Bugün Vestel’den yıllık 3 milyon Euro kazanan Trabzonspor, Usta’nın sponsorluk anlaşmasıyla 5 yıl boyunca “0 TL” gelir elde edecekti. 

Bu muydu kurtaracak anlaşma?

Bu kulüp Ersun Yanal’a kimin yüzünden 10 milyon lira ödedi! Bu kulüp kimin yüzünden Özer Hurmacı’ya 6 milyon lira ödedi. Bu kulüp kimin yüzünden Erkan Zengin’e 5 milyon lira ödedi. Mehmet Ekici’ye gelen transfer teklifini sümen altı edip sonra kadro dışı bırakarak kulübün 20 milyon lira kazanmasına kim mani oldu? Bu kulübe verdiği borcu daha sonra Euro üzerinden kim tahsil etti ve kim kulübün bu şekilde 3 milyon 250 bin lira zarar etmesine yol açtı! Bu kulüpte kim TL olarak verdiği borcu dolar kuru üzerinden sabitledi? Bu kulüpte kim kendi şahsi hesabından gönderdiği 11 milyon lirayı daha sonra kulüp üzerinden basketbol derneğine havale ettirterek kulübü kendisine borçlandırdı! Bu kulüpte kim Kartal’daki arazinin tam ortasını bir akaryakıt şirketine genel kurul kararı olmadan sattı! Bu kulübü kim 400 milyon lira borçla devir alıp 900 milyon lira borçla teslim etti! Bu kulüpte kim Türkiye Kupası’nın iki sezonunda Kızılcabölük’e ve Gümüşhanespor’a elendi. Bu kulüpte kim Antalyaspor’a 7-0 yenildi! Bu kulüpte kim Kasımpaşa’ya 6-0 yenildi! Bu kulüpte kim Akhisar’a 6-1 yenildi. 

Ne çabuk unuttunuz o yaşananları değil mi? Okuyunca diyorsunuz ki, “Vay arkadaş yaaaa!!!! Meğer neler yaşamasız”

Muharrem Usta gerçekten Trabzonsporluysa, harcadığı 587 milyon TL’nin en az yarısını hiçbir şarta gerek kalmadan Trabzonspor’a bırakmalıydı. Çünkü Trabzonspor sayesinde bundan kat kat fazlasını kazandı. Trabzonspor sayesinde TMSF’den aldığı benzin istasyonunun bedeli bile Trabzonspor’u bugün Şampiyonlar Ligi’ne götürürdü. 

“Benimle bu yönetim hiç masaya oturmadı” diyor! Hayır oturdu! Kendisiyle defalarca yapılan görüşmelerde hala reklam ve sponsorluk dayatması yapan Muharrem Usta, Trabzonspor’dan hep almanın yoluna gitti. Vermenin yolunu hiç seçmedi!

Usta “Ben o dönem twit attım. Zararın şu kadarını (35 milyon) karşılıyorum dedim. Yanıma bile gelmediniz” de diyor. Evet twit attın. Ama 3 dakika sonra sildin!!! 

Yine twitlerinde ortada bir hukuksuzluktan dem vuran Usta, 1,5 yıl önce genel kurul kararı ile içerideki alacağından mahsup edilen zararla ilgili nedense (!) hiç hukuksal yollara başvurmadı. Kulüp, Usta hakkında dava açtı daha sonra uzlaştılar ama o mahkemeye gitmedi. Diyeceksiniz ki, “Eski bir başkan olarak Trabzonspor’u mahkemeye veren olmak istemedi.” İyi de böyle daha mı iyi oldu? Bütün Türkiye’ye alenen açıklamalarda bulunarak Trabzonspor’un tamamen yasal yollardan hallettiği bir işlemi “usulsüz” diyerek, düşmanların önüne attı!!! 

Neyse... 

Ahmet Ağaoğlu ve yönetimi gece gündüz demeden, hiçbir karşılık beklemeden Trabzonspor’u bu borç batağından kurtarmak için mücadele etti. Muharrem Usta’nın bıraktığı bataklıktan Trabzonspor’u kurtarmaya çalıştı. Sponsor buldular, forma sattılar, kombine, loca, bilet sattılar. Trabzonspor’u bir noktaya kadar getirdiler. 

Bana sorarsanız Trabzonspor yönetimi Muharrem Usta dosyasını yeniden açmalı. Trabzonspor Şampiyonlar Ligi’ne veya UEFA’ya gitseydi en az 15 milyon Euro (125 milyon TL) kazanacaktı. Daha fazla forma satacak, daha fazla kombine satacak, daha fazla bilet satacak, daha fazla sponsorluk anlaşması imzalayacaktı. 

Futbolcuları daha da değerlenecek, 10 milyon Euro olan oyuncunun değeri, 15 milyon Euro olacaktı. 

Görevdeyken Trabzonspor’u 587 milyon TL zarara uğratan Muharrem Usta, gittikten sonra da Trabzonspor’a en az 300 milyon TL’lik zarar vermiştir. 

Sayın Usta! Trabzonspor’a çok büyük zarar verdin! Vermeye devam ediyorsun... Şimdi o attığın twitlerle yeniden sahneye çıkıyorsun! Takım şampiyon olamamış Türkiye Kupasını almış ama önemli değil! Takım bataklıktan aydınlığa doğru çıkmış, geçen yıl dördüncü olmuş Avrupa’ya gitmiş, bu yıl şampiyonluğu kaçırmış ikinci olmuş! Ortada bana göre bir başarı var lakin sana göre önemli değil! Vur gitsin, sal gitsin öyle mi? Sizin döneminizde yerlerde sürünüyorduk! Tam her şey bitti, “Evet gidiyor” dediğimiz anda bile bu camiaya bir de “şike” lekesi vurdun!

Bunu da unuttunuz değil mi? O zaman hatırlatayım da uyanın yeniden! Hani şu Rizespor’un küme düştüğü sezon vardı ya! O olayı giderayak TRT Spor’a anlattı, bizi de ağır şekilde yaralayarak! Neler mi dedi? Buyurun... 

“Trabzonspor ile Rizespor arasında oluşan durum beni çok üzdü. Ama bu sorunu kaldırmak için yapmadığım en ufak şey olmamıştır. Böyle bir sonucun ortaya çıkmasıyla ben aslında o gün Ersun Hoca ile yolları ayırma kararı vermiştim. “

Hadi kalın sağlıcakla...

Yorumlar (25)
zafer 2 yıl önce
"ALLAHIM SEN TRABZONSPORUMUZU "IKI YÜZLÜ" VE "MÜNAFIK INSANLARDAN" KORU". AMIN
Hasan 2 yıl önce
Adam iyi göz boyuyor. Yeni yönetim iho döneminden kalma borçları bile ödedi. Usta elli yaşında Trabzonsporlu olduğunu hatırlayan bir adam. Kulübü yolan her ikisinin de pislikleri deşifre edilmeli.
Davut kazancı 2 yıl önce
Usta'nın bu Ustalıkları akape taktikleri "yani camur'
Danismaz 2 yıl önce
Abi kalemine sağlık ne güzel anlatmışsın o karaktersiZ şarlatanı
Kemal SAKA 2 yıl önce
Biz her şeyi biliyor ve hatırlıyoruz da, kişi yüzsüzlükten bu kadar pay alınca yapacak bişey yok. Ben ondan daha çok bu kişinin her icraatı bir başka çam devirmekten öteye geçmiyorken hala söylediklerinde haber değeri bulup yerel medyaya taşıyan basın emekçilerine saşıyorum hadi Usta'ya mikrofon uzatan FB Tv olsa anlarım. Bizim bu basın, Usta nerde bir şey söylese herkes " yuuh "çekiyor iken bunu görmüyorlar mı? Usta'nın devri iktidarı tam bir bataktır, sağır sultan biliyor. Saçmalıklarını hiç bir kalem bir köşe yazısına sığdıramaz. Usta TS 'u yönettiği ve borclandırdığı gibi şirketlerinide öyle mi yònetmiş bir inceleyin
Alakası yok!!! Birileri Trabzondaki basın kuruluşlarına bir seminerde anlatsın. Bence sorun anlamayan halkta değil, daha ziyade anlamayan ve düşünmeyen editörlerde. Ben olsam, Uslu'nun twitinde haber değeri niteliğinde bir şey bulmam. Bırakın FB TV ile rekabet etmek zorunda mısınız? Herkes kendi işini yapsın siz TS secilmiş ve görevde olan yonetimini en azından gidene kadar yıpratmaktan başka bir çabası olmayan kişilere çanak tutmazsaniz ne olur? Ölür müsünüz? Sen içinde yerel basın yaşadığı tartışmayı hatırlasın. Neden hiç ders çıkarılmıyor. Ağaoğlu cevap verecek mi? Vermesin. Boş bir enerji olur. Bazı kişiler eserleri üzerinden konuşur, okuyabilen okur. Okuyamayan gider hala Usta'ya mikrofon tutar. Her zaman sadece ders çıkarması gereken futbolcular ve yönetimler olacak öyle mi? Usta' nın Trabzonda yatacak yeri bile yok nazarımda. Kulübü batırdığı için değil, olabilir hata yapmıştır derim. Ama bu pişkinliği, beni aptal yerine koyması sanki neler yaptığını bilmiyor muşum gibi yalanda bile beis görmemesi inanılır gibi değil. Bence imzaladığı kontratları ve sonuçlarını broşur yapsın TS ama bize vermesine gerek yok, az biraz mali tablo okuyabilen görüyor zaten. Yerel basın organlarına dağıtsın, anladığım kadarıyla ciddi bir ihtiyaç var halen Usta dönemini kavrayamayanlar var.
REZİLLİK DİZ BOYU 2 yıl önce
Muhteşem bir yazı olmuş.Elinize yüreğinize sağlık.İHO bile Usta kadar zarar vermedi, nasıl bir yüzsüzlük ki hala konuşuyor.Bu adamın açıklamalarından sonra AĞAOĞLU İYİ Kİ VARSIN DEDİM.
Alihan 2 yıl önce
Aynen acilsin incelensin yazilanlarin nerdeyse tamamini yasadik maalesef
Ismail Karaoğlu 2 yıl önce
Sayın Levent Ustabaşı. Yazınızda bu adama "sayın " diye hitap ediyorsunuz. Yaptıkları ve yapmaya devam ettikleri ile bu hitabı hak etmiyor. Geçmişten bugüne Trabzonspor Yönetimine hizmet etmek iddiasıyla gelip zarar verenlerden "Trabzonspor'a yakışmaz" deyip hukuk önünde hesap sorulmazsa ileride de benzer sonuçlarla karşılaşmak muhtemeldir.
Özgür Ustaoğlu 2 yıl önce
Levent bey yazınız muhteşem olmuş, insanlarda ar haya kalmamış,!o twittleri atarken böyle yazıları birilerinin yazacağını nasıl hesap edemez hayret. Bu varlıktaki insanların maalesef yüzleri kızarmıyor...Yazık!!
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@