Diriliş Ertuğrul'da Halime Hatun'un ölümü gözyaşlarına boğdu!

TRT 1'de yayınlanan fenomen dizi Diriliş Ertuğrul dün akşam yeni bölümüyle ekranlara geldi. Diriliş Ertuğrul'da Halime Hatun'un öldüğü sahne izleyiciyi kahretti. Peki Halime Hatun gerçekte ne zaman ve nasıl öldü? İşte detaylar

Medya 03.05.2018, 09:01
Diriliş Ertuğrul'da Halime Hatun'un ölümü gözyaşlarına boğdu!

TRT 1 ekranlarında yıllardır ekranlara gelen Diriliş Ertuğrul'da dün akşam Halime Hatun'un ölümü konu edildi. Dizinin izleyicileri ekran başında duygusal anlar yaşadı. Peki Halime Hatun gerçekte ne zaman ve nasıl öldü?

Diriliş Ertuğrul'da Halime Hatun'un öldüğü sahne;

HALİME HATUN KİMDİR VE NE ZAMAN ÖLMÜŞTÜR?

Osmanlı Beyliği'ni kuran Osman Bey'in annesi ve Ertuğrul Gazi'nin eşi olan Halime Hatun hakkında çok fazla bilgi bulunmasa da 1281 tarihinde hayatını kaybettiği bilinmektedir. Ölümüne kadar Ertuğrul Gazi'nin yanından bir an olsun ayrılmayan ve ona Savcı Bey, Gündüz Alp ve Osman Gazi adında üç evlat vermiştir.. Ertuğrul Gazi ve Halime hatun bugün aynı türbede yan yana yatmaktalar. Türbeleri Bilecik ili Söğüt ilçesinde yer almaktadır.

Ertuğrul Gazi Türbesi, Osmanlı Beyliği'nin kurucusu Osman Gazi'nin babası ve Selçuklu Uçbeyi Ertuğrul Gazi'nin Bilecik ilinin Söğüt ilçesinde bulunan türbesidir. 13. yüzyıl sonlarında inşa edilen yapının yapım tarihi kesin olarak bilinmemektedir. İlk olarak Osman Gazi tarafından açık mezar olarak yaptırılmış, daha sonra I. Mehmet Çelebi tarafından türbe haline getirilmiştir. Sultan III. Mustafa zamanında 1757'de yeniden yapılırcasına onarılmış ve ilk yapılıştaki hali değişmiştir. 1886 yılında II. Abdülhamit tarafından yeniden onarılmış ve yanına çeşme eklenmiştir.

MİMARİ YAPISI

Ertuğrul Gazi Türbesi altıgen planlı, üzeri kubbe örtülü olup, dikdörtgen bir girişten sonra içeriye ulaşılmaktadır. Bu girişin yanlarında ikişer pencere bulunmaktadır. Türbenin duvarları bir sıra taş ve iki sıra tuğladan örülmüştür. Sandukanın bulunduğu türbenin içindeki batı ve güneydoğu duvarlarına dikdörtgen pencereler açılmıştır.

Diriliş Ertuğrul'da Halime Hatun'un ölümü gözyaşlarına boğdu!Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@